اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
الکلیسم‌

الکلیسم‌

الکلیسم‌ چیست ؟

الکلیسم عبارت است از وابستگی فیزیولوژیک (جسمانی ) و روانی به الکل ، که موجب بروز بیماری های مزمن و بروز مشکل در روابط بین فردی و مشکلات خانوادگی و کاری می شود.

الکلیسم‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با اجتناب از الکل یا موادمخدر، مست یا معتاد نبودن را تجربه خواهید کرد. این تغییر مثبت در شیوه زندگی چندان آسان به دست نمی آید و بازگشت به عادت بد قدیمی به دفعات رخ خواهد داد. اما اگر مصممم باشید، می توانید الکل را به کلی ترک کنید.

برای الکلیسم‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

دی سولفیرام . با مصرف این دارو، فرد به هنگام نوشیدن الکل دچار علایم جسمانی ناخوشایندی می شود که وی را از نوشیدن الکل بیزار می کند. نالتِرِکسون نیز دارویی است که لذت نوشیدن الکل را کاهش می دهد. داروهایی که برای کنترل علایم محرومیت از الکل مصرف می شوند عبارتند از بنزودیازپین ها، آرام بخش ها، داروهای ضد روان پریشی ، و داروهای ضدصرع (در صورت بروز حمله صرعی )

اگر دچار الکلیسم‌ شدم چه کار کنم؟

هرگز وقتی الکل نوشیده اند رانندگی نکنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از الکلیسم‌ وجود دارد؟

اگر احیاناً الکل مصرف می کنید، سعی کنید مصرف آن را قطع کنید. در این حالت خود را به عنوان یک فرد نمونه سالم به دیگران معرفی خواهید کرد. به تدریج محدودیت هایی برای مصرف در نظر بگیرید، سعی کنید به تدریج کمتر بنوشید، تا کاملاً آن را قطع کنید. در صورت الکلی شدن همسر، دوست ، یا همکار خود، به وی کمک کنید تا مشکل خود را بپذیرد و درخواست کمک کند.

برای تشخیص الکلیسم‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

درمان شامل اقدامات کوتاه مدت برای متوقف کردن نوشیدن الکل و کمک بلندمدت برای رفع مشکلاتی است که باعث الکلی شدن فرد شده اند. ممکن است نیاز به سم زدایی وجود داشته باشد. سم زدایی عبارت است از مراقبت پزشکی در زمانی که فرد نوشیدن الکل را متوقف کرده و نتیجتاً دچار علایم محرومیت از الکل شده است ، تا به این ترتیب فرد بتواند این مرحله را بدون مشکل پشت سر بگذارد. گاهی اوقات نیاز به بستری شدن در یک مرکز تخصصی وجود دارد. به قرار ملاقات خود با پزشک و مشاور پایبند باشید. به ارزیابی مجدد نحوه زندگی ، دوستان ، کار، و خانواده خود بپردازید و در این ارزیابی ، عواملی که باعث تشویق به نوشیدن الکل می شوند را شناسایی و تغییر دهید.

زمانی که به الکلیسم‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی عادی و متعادل داشته باشید. امکان دارد توصیه شود که مکمل های ویتامین مصرف نمایید.

الکلیسم‌ چه علائمی دارد؟

مراحل اولیه کم بودن تحمل نسبت به بروز اضطراب نیاز به الکل در آغاز روز، یا در زمان های استرس بی خوابی ؛ کابوس بروز یک حالت ناخوشایند و سردرد صبح روز بعد از مصرف زیاد الکل و نیز بیشتر شدن موارد غیبت و حاضر نشدن سرکار مشغولیت ذهنی زیاد برای تهیه الکل و پنهان کردن نوشیدنی الکلی از خانواده و دوستان احساس گناه یا آزردگی و تحریک پذیری وقتی که دیگران می گویند که وی الکل مصرف می کند. مراحل پیشرفته از هوش رفتن های کوتاه مدت به دفعات ؛ کاهش حافظه بروز یک حالت هذیانی همراه با لرزش (علایم در این حالت عبارتند از لرزش ، توهمات ، گیجی ، عروق ریزش ، تندشدن ضربان قلب ). این حالت اغلب در اثر نرسیدن الکل رخ می داد. بیماری کبدی (پوست یا چشم ها زرد می شوند) اختلال رشته های عصبی دست و پا و نیز دستگاه عصبی (کرخت شدن و سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها، کاهش علاقه و توانایی جنسی ، گیجی ، کُما)

عوامل موثر در درمان الکلیسم‌ چیست ؟

با اجتناب از الکل یا موادمخدر، مست یا معتاد نبودن را تجربه خواهید کرد. این تغییر مثبت در شیوه زندگی چندان آسان به دست نمی آید و بازگشت به عادت بد قدیمی به دفعات رخ خواهد داد. اما اگر مصممم باشید، می توانید الکل را به کلی ترک کنید.

چه چیز هایی باعت بروز الکلیسم‌ می شوند؟

هنوز به طور کامل مشخص نشده اند، اما موارد زیر را می توان ذکر کرد: عوامل شخصیتی ، به خصوص وابسته بودن ، عصبانیت ، جنون و سرخوشی ، افسردگی یا در خود فرورفتن تأثیرات خانوادگی ، به خصوص الکلی بودن والدین یا طلاق آنها عوامل ارثی فشار اجتماعی یا فرهنگی برای نوشیدن الکل اختلالات شیمیایی در بدن (شاید)

الکلیسم‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بیماری مزمن و پیش رونده کبدی زخم معده همراه با خونریزی ؛ التهاب معده التهاب رشته های عصبی ، لرزش ، حملات صرعی و اختلال مغزی ، زمین خوردن در خانه التهاب لوزالعمده التهاب قلب آسیب ذهنی و جسمانی به جنین ، در صورتی که مادر به هنگام بارداری الکل بنوشد. اعضای خانواده افراد الکلی ممکن است دچار مشکلات روانی شوند. این مشکلات احتیاج به درمان دارند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری الکلیسم‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی