اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
افسردگی‌

افسردگی‌

افسردگی‌ چیست ؟

افسردگی عبارت است از احساس غم ، دلسردی ، یا ناامیدی به مدت حداقل 2 هفته در اغلب روزها و اغلب ساعات روز، به علاوه علایم همراه .

افسردگی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در بسیاری از موارد، بیماری خود به خود خوب می شود، اما با کمک گرفتن از پزشک می توان مدت افسردگی را کم کرد و روش های مقابله با افسردگی را فرا گرفت . عود افسردگی شایع است . درصد بهبودی بالا است ، حتی اگر فرد به هنگام افسردگی ، نسبت به بهبودی خود دید منفی داشته باشد.

برای افسردگی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدافسردگی برای بعضی از افراد که افسردگی طولانی مدت یا نسبتاً شدید دارند. لیتیم برای مواردی که دوره هایی از سرخوشی غیرطبیعی و افسردگی متناوباً رخ می دهند.

اگر دچار افسردگی‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. فعالیت ها و علایق روزانه را حفظ کنید حتی اگر حوصله آنها را ندارید.

چه راه هایی برای پیشگیری از افسردگی‌ وجود دارد؟

تغییرات عمده زندگی را پیش بینی و آمادگی لازم برای مواجهه شدن با آنها را کسب کنید. حتی الامکان از عوامل خطر پرهیز کنید.

برای تشخیص افسردگی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

در صورتی که علایم خفیف تا متوسط باشند، روش های به عهده گرفتن مراقبت از خود را در پیش گیرید: با دوستان و خانواده صحبت کنید. به طور منظم ورزش کنید. یک رژیم غذایی متعادل و کم چرب داشته باشید. الکل مصرف نکنید؛ کارهای عادی زندگی خود را ادامه دهید. فیلم های خنده دار و شاد ببینید. در صورت امکان به تعطیلات بروید. احساسات خود را در یک دفتر خاطرات روزانه بنویسید. سعی کنید مشکلات در روابط با دیگران را حل کنید (البته بهتر است که در این زمان تصمیمات عمده نگیرید). تا حدی که می توانید فعالیت خود را حفظ کنید. مسؤولیت های خود را تا زمان بهبودی به فرد دیگری واگذار کنید. به گروه های حمایتی در مورد افسردگی بپیوندید.

زمانی که به افسردگی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

یک رژیم عادی و متعادل داشته باشید حتی اگر اشتها به غذا ندارید.

افسردگی‌ چه علائمی دارد؟

از دست دادن علاقه ؛ بی حوصلگی و دل زدگی ؛ ناتوانی از لذت بردن احساس ناامیدی ؛ بی حالی و خستگی بی خوابی ؛ خواب زیاد یا ناراحت گوشه گیری اجتماعی ؛ احساس بی ارزش بودن ومورد نیاز نبودن بی اشتهایی یا پرخوری ؛ یبوست از دست دادن میل جنسی مشکل داشتن در تصمیم گیری ؛ مشکل داشتن در تمرکز یکباره به گریه افتادن بدون توضیح مشخص احساس گناه شدید به خاطر وقایع بی اهمیت یا خیالی تحریک پذیری ؛ بی قراری ؛ افکار خودکشی دردهای مختلف ، مثل سردرد، درد قفسه سینه بدون شواهدی از بیماری جسمی

عوامل موثر در درمان افسردگی‌ چیست ؟

در بسیاری از موارد، بیماری خود به خود خوب می شود، اما با کمک گرفتن از پزشک می توان مدت افسردگی را کم کرد و روش های مقابله با افسردگی را فرا گرفت . عود افسردگی شایع است . درصد بهبودی بالا است ، حتی اگر فرد به هنگام افسردگی ، نسبت به بهبودی خود دید منفی داشته باشد.

چه چیز هایی باعت بروز افسردگی‌ می شوند؟

برای بیماری افسردگی واقعی هیچ علت یگانه و روشنی نمی توان متصور بود. بعضی از عوامل زیست شناختی مثل بیماری های جسمی ، اختلالات هورمونی ، یا بعضی داروها می توانند نقش داشته باشند. عوامل اجتماعی و روانی نیز می توانند نقش داشته باشند. اختلالات ارثی نیز می توانند مؤثر باشند. بروز این حالت ممکن است با تعداد وقایع ناراحت کننده زندگی فرد ارتباط داشته باشد.

افسردگی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

خودکشی . علایم هشداردهنده آن عبارتند از: ـ گوشه گیری از خانواده و دوستان ـ عدم توجه به ظاهر خود ـ به زبان آوردن این که فرد می خواهد «همه چیز را تمام کند» یا اینکه «زیادی است و مزاحم دیگران .» ـ شواهدی از داشتن نقشه برای خودکشی (مثلاً نوشتن وصیت نامه یا توجه به یک سلاح قتاله ) ـ خوشحالی ناگهانی پس از احساس نومیدی طولانی مدت ـ عدم بهبود افسردگی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری افسردگی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی