اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ چیست ؟

اختلال تنش زای پس از حادثه (PTSD) نوعی اضطراب در افرادی که حادثه ای را که برای اکثر مردم بسیار آزارنده و مضطرب کننده است تجربه کرده اند. این حوادث (بلایای طبیعی ، قتل ، هتک حرمت ، جنگ ، زندانی شدن ، شکنجه ، تصادفات ) در همه افراد یک استرس روانی ایجاد می کنند ولی برخی افراد پس از آن سیر طبیعی بهبود را طی نمی کنند. مشخصه اختلال تنش زای پس از حادثه این اختلال عبارتست از یادآوری مداوم حادثه و بروز علایم مربوط به آن . این علایم ممکن است درست پس از حادثه شروع شده یا چند ماه بعد بروز کند.

اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در برخی بیماران ، علایم خودبه خود پس از 6 ماه برطرف می شوند؛ درمان در بعضی بیماران ممکن است کمک کننده باشد؛ در سایر بیماران این اختلال ممکن است سیری مزمن برای ماه ها یا سال ها داشته باشد.

برای اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پزشک ممکن است برای دوره های کوتاه داروهای ضداضطراب یا ضد افسردگی تجویز کند. داروی اختصاصی برای درمان این اختلال وجود ندارد.

اگر دچار اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد. یک برنامه ورزشی معمول در تسکین برخی تنش ها سودمند است .

چه راه هایی برای پیشگیری از اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ وجود دارد؟

مداخله فوری بلافاصله پس از حوادث غیرمترقبه ممکن است از ایجاد این اختلال جلوگیری کند.

برای تشخیص اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اخذ سابقه طبی و معاینه فیزیکی توسط یک پزشک برای رد کردن اختلالات مغزی آزمون های آزمایشگاهی و طبی ضروری است . مشاوره روانشناختی جهت درمان توصیه می شود. پیمان بستن بیمار با خود جهت مقابله با مشکل آموختن روش های آسوده سازی . این روش ها به ویژه برای کمک به رفع مشکلات خواب مفیدند. گروه های حمایتی بسیار مؤثر بوده و در مراکز نظامی و مراکز بحران های اجتماعی در دسترس اند.

زمانی که به اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ چه علائمی دارد؟

یادآوری مکرر، غیرقابل اجتناب و آزارنده حادثه دیدن خواب های مکرر مرتبط با حادثه احساس رخداد دوباره حادثه (مجسم شدن تصاویر حادثه ) اضطراب مزمن بی خوابی اختلال در تمرکز اختلال حافظه احساس منزوی شدن از دیگران کاهش علاقه به فعالیت های معمول واکنش های ترس نسبت به موقعیت ها یا اجتناب از فعالیت هایی که باعث یادآوری حادثه می گردند. آثار روانی (تحریک پذیری ، بی قراری ، هراسان بودن ، بروز رفتارهای ناگهانی به صورت انفجاری ، رکود احساسات ، احساس زجرآور مقصر بودن )

عوامل موثر در درمان اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ چیست ؟

در برخی بیماران ، علایم خودبه خود پس از 6 ماه برطرف می شوند؛ درمان در بعضی بیماران ممکن است کمک کننده باشد؛ در سایر بیماران این اختلال ممکن است سیری مزمن برای ماه ها یا سال ها داشته باشد.

چه چیز هایی باعت بروز اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ می شوند؟

مواجهه با یک حادثه وخیم . به نظر می رسد ترکیبی از عوامل زیر باعث ایجاد این اختلال شوند: ناگهانی و غیرمنتظره بودن حادثه خونین و بی رحمانه بودن حادثه استرس طولانی تر و مزمن در طی حادثه قدرت و ضعف روانی و سرشتی قربانی حادثه آسیب های جسمی (به خصوص آسیب سر) نوع حمایت اجتماعی و میزان دسترسی به آن

اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

اختلال تنش زای پس از حادثه از نوع مزمن که می تواند به از دست دادن شغل ، اختلالات خانوادگی و ناتوانی منجر شود. آسیب زدن به خود در طی تجسم دوباره حادثه وابستگی به داروها و الکل خودکشی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی