نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سوگ (ماتم‌)

سوگ (ماتم‌)

سوگ (ماتم‌) چیست ؟

سوگ (ماتم) عبارت است از واکنش عاطفی به دنبال فوت یکی از عزیزان ، طلاق ، از دست دادن یک عضو یا کار بدن ، از دست دادن عزت نفس (مثلاً در اثر از دست دادن شغل )، یا سایر فقدان های تأثیرگذار بر فرد. سوگ یک واکنش طبیعی و مناسب به یک فقدان پیش آمده است . افرادی که ماتم گرفته اند تدریجاً به فقدان پیش آمده عادت می کنند و برای آینده خود برنامه های مثبتی را طرح ریزی می کنند. هیچ معیار قطعی برای مدت زمان طبیعی سوگ وجود ندارد. گاهی سوگ آنقدر شدید و طولانی مدت است که فرد نیاز به کمک دارد.

سوگ (ماتم‌) چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با گذشت زمان ، سوگ کاهش می یابد و فرد به فقدان پیش آمده عادت می کند. احساس سوگ ممکن است به طور پیش بینی ناپذیری دوباره بر فرد مستولی شود و حتی ممکن است تا سال ها گهگاه باز گردد.

برای سوگ (ماتم‌) چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پزشک شما ممکن است داروهایی مثل آرام بخش ها یا ضد افسردگی ها را برای مدت کوتاهی تجویز نماید، اما در اکثر موارد نیازی به دارو نیست .

اگر دچار سوگ (ماتم‌) شدم چه کار کنم؟

معمولاً محدودیتی برای آن وجود ندارد مگر به توصیه پزشک .

چه راه هایی برای پیشگیری از سوگ (ماتم‌) وجود دارد؟

نباید از سوگ جلوگیری یا آن را انکار کرد. این یک واکنش طبیعی و قابل انتظار در مواقع پیش آمدن یک فقدان است و فرد باید تشویق شود تا احساسات خود را به راحتی در میان گذارد و نیز شایسته است یاد عزیر از دست رفته به طور عمومی گرامی داشته شود تا روند سوگ به خوبی طی گردد.

برای تشخیص سوگ (ماتم‌) چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

برای عزیر از دست رفته مراسم خاکسپاری یا مراسمی جهت گرامیداشت یاد وی ترتیب دهید. گاهی فردی که سوگوار است بهتر است با پزشک صحبت کند تا پزشک از وی یک شرح حال بگیرد و معاینه انجام دهد. احساسات خود را بیان کنید و آنها را در خود فرو نبرید. برای کمک و حمایت به خانواده و دوستان خود تکیه کنید. با افراد سوگوار دیگر صحبت کنید. بسیاری از مردم زمانی که احساسات خود را با افرادی در میان می گذارند که تجربیات مشابه داشته اند احساس راحتی می کنند. انتظار نداشته باشید که احساسات شما از الگو یا برنامه زمانی خاصی پیروی کنند. تدریجاً به زندگی عادی خود برگردید؛ دوستان جدیدی پیدا کنید و به فعالیت های جدیدی بپردازید. از مصرف بیش از اندازه داروها برای مهار احساسات خود اجتناب کنید. در صورت لزوم ، برای مشاوره یا روان درمانی مراجعه کنید. به کمک مشاوره یا روان درمانی می توان سوگ را به نحو مناسبی به پایان رساند.

زمانی که به سوگ (ماتم‌) مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

برای حفظ سلامتی در حد مطلوب ، یک رژیم غذایی طبیعی و متعادل داشته باشید.

سوگ (ماتم‌) چه علائمی دارد؟

تظاهرات شناخته شده سوگ عبارتند از: احساس اندوه ، کرختی ، درد، عصبانیت ، خشم ، ناامیدی ، گناه (این احساسات ممکن است ماهها افت و خیر داشته باشند و گاهی هم بیشتر از تحمل فرد باشند). به یکباره زیر گریه زدن توهمات (مثلاً شنیدن صدا یا دیدن عزیر فوت شده ) اضطراب و افسردگی راغب نبودن به پذیرش فقدان پیش آمده . مثلاً حفظ اتاق یا لباس های فرد فوت شده با این تصور که وی برخواهد گشت . بی خوابی عصبی بودن و فعالیت زیاد مشکلات گوارشی خستگی ، آشفتگی ، اشک آلود بودن چشمان و گریه مکرر روی آوردن به داروهای آرام بخش و موادمخدر شایع است (اما ممکن است مشکلاتی ایجاد کند).

عوامل موثر در درمان سوگ (ماتم‌) چیست ؟

با گذشت زمان ، سوگ کاهش می یابد و فرد به فقدان پیش آمده عادت می کند. احساس سوگ ممکن است به طور پیش بینی ناپذیری دوباره بر فرد مستولی شود و حتی ممکن است تا سال ها گهگاه باز گردد.

چه چیز هایی باعت بروز سوگ (ماتم‌) می شوند؟

سوگ به دنبال یک فقدان روی می دهد.

سوگ (ماتم‌) در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

مشکل در حفظ روابط شخصی و اجتماعی و نیز شغل افراط در مصرف داروهای آرامبخش اضطراب و افسردگی مزمن تظاهرات سوگی که فرد برای آنها نیاز به کمک داشته باشد: ـ افسردگی شدید یا حملات هراس ـ احساس بیش از اندازه گناه ، تلخی ، یا پشیمانی ـ اضطراب و افسردگی مزمن ـ به دراز کشیدن سوگ (معمولاً بیش از 20 سال ). فرد حتی ممکن است زندگی خود را حول محور سوگ پیش آمده بسازد و هیچ گاه فقدان پیش آمده را نپذیرد. - صحبت به میان آوردن از خودکشی یا تهدید به آن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سوگ (ماتم‌) به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی