نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سوء مصرف مواد و اعتیاد

سوء مصرف مواد و اعتیاد

سوء مصرف مواد و اعتیاد چیست ؟

سوء مصرف مواد و اعتیاد عبارت است از مصرف اجباری و زیان بار موارد روان گردان با وجود پیامدهای روانی و اجتماعی سویی که برای فرد به بار می آورد. قسمت های مختلف بدن مثل دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع )، کبد، کلیه ها و خون دچار مشکل خواهند شد.

سوء مصرف مواد و اعتیاد چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با اراده قوی ، مراقبت پزشکی مناسب ، و حمایت خانواده و دوستان می توان بر این مشکل فائق آمد. البته توجه داشته باشید که امکان افتادن مجدد به دام اعتیاد وجود دارد و متأسفانه زیاد هم اتفاق می افتد.

برای سوء مصرف مواد و اعتیاد چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

دی سولفیرام برای وابستگی به الکل . وقتی این دارو مصرف می شود، اگر فرد الکل بنوشد، واکنشی در او بروز می کند که کم کم از الکل بیزار می شود. متادون برای اعتیاد به مواد مخدر، این دارو خود یک ماده مخدر است اما اثرات ضعیف تری دارد و می توان از آن برای کاهش شدت علایم محرومیت از مواد مخدر دیگری که فرد بدان ها اعتیاد دارد استفاده نمود.

اگر دچار سوء مصرف مواد و اعتیاد شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. مرتباً و با علاقه ورزش کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از سوء مصرف مواد و اعتیاد وجود دارد؟

با کسانی که سوء مصرف مواد دارند نشست و برخاست نداشته باشید. قبل از اینکه گرفتار مواد شوید، اگر مشکلاتی مثل افسردگی یا اضطراب دارید، برای مشاوره مراجعه کنید. به تفریحات سالم بپردازید. پس از جراحی ، بیماری ، یا وارد آمدن آسیب ، مصرف داروهای ضد درد و آرام بخش تجویز شده را در اسرع وقت متوقف کنید و آنها را بیشتر از آنچه نیاز دارید مصرف نکنید.

برای تشخیص سوء مصرف مواد و اعتیاد چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

به مشکل خود اعتراف کنید. خواهان کمک تخصصی باشید. مسأله را از خانواده و دوستان خوبتان پنهان نکنید. با آنها صادق باشید و از آنها کمک بخواهید. روان درمانی یا مشاوره بستری شدن در موارد بروز علایم محرومیت از مواد از معاشرت با دوستانی که شما را تشویق به مصرف مجدد مواد می کنند خودداری کنید. به گروه های حمایتی بپیوندید.

زمانی که به سوء مصرف مواد و اعتیاد مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

یک رژیم غذایی طبیعی و متعادل با پروتئین زیاد داشته باشید. اگر سوء تغذیه دارید، مصرف مکمل های ویتامین ممکن است ضروری باشد.

سوء مصرف مواد و اعتیاد چه علائمی دارد؟

بسته به نوع مواد متفاوت هستند. اما اغلب مواد علایم زیر را ایجاد می کنند: یک احساس شادی و سرخوشی موقتی رهایی از اضطراب احساس کاذب اعتماد به نفس افزایش حساسیت به تصاویر و صداها (از جمله توهمات ) تغییر سطوح فعالیت خواب آلودگی یا برعکس ، آشفتگی علایم ناخوشایند یا دردناک محرومیت از مواد (خماری )

عوامل موثر در درمان سوء مصرف مواد و اعتیاد چیست ؟

با اراده قوی ، مراقبت پزشکی مناسب ، و حمایت خانواده و دوستان می توان بر این مشکل فائق آمد. البته توجه داشته باشید که امکان افتادن مجدد به دام اعتیاد وجود دارد و متأسفانه زیاد هم اتفاق می افتد.

چه چیز هایی باعت بروز سوء مصرف مواد و اعتیاد می شوند؟

این مواد امکان دارد باعث اعتیاد (یک نیاز مهارناپذیر فیزیولوژیک ) یا وابستگی (یک نیاز مهارناپذیر روانی ) شوند. رایج ترین مواد عبارتند از: نیکوتین الکل ماری جوانا آمفتامین ها باربیتورات ها کوکایین تریاک و موادی مثل کدئین ، هروئین ، متادون و مورفین مواد توهم زا پی سی پی (گرد فرشتگان )، مسکالین ، ال اس دی مواد فرار مثل چسب ، حلال ها، و رنگ ها کافئین

سوء مصرف مواد و اعتیاد در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بیماری های آمیزشی ، که در معتادان بیشتر اتفاق می افتد. عفونت های جدی ، مثل آندوکاردیت (عفونت قلب )، هپاتیت ، یا مسمومیت خون به دنبال تزریق مواد با سرنگ های غیر استریل و آلوده سوء تغذیه آسیب رساندن ناخودآگاه به خود یا دیگران به واسطه اثرات روان گردان مواد از دست شغل یا خانواده آسیب برگشت ناپذیر به اعضای بدن مرگ در اثر افراط در مصرف مواد زندانی شدن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سوء مصرف مواد و اعتیاد به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی