نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری اختلالات سازگاری‌

بیماری اختلالات سازگاری‌

بیماری اختلالات سازگاری‌ چیست ؟

اختلالات سازگاری عبارت است از علایم احساسی یا رفتاری بیش از اندازه در پاسخ به یک موقعیت استرس زا در زندگی . در این حالت فرد قادر نیست آن طور که انتظار می رود با تغییرات پیش آمده در زندگی سازگاری حاصل کند، که این امر به نوبه خود باعث خلل وارد آمدن به کارکردهای فرد در زندگی روزانه می شود.

بیماری اختلالات سازگاری‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با موفقیت در سازگاری با تغییرات زندگی یا پایان واقعه استرس زا مشکل خودبه خود حل می شود. در مواردی که فرد نتواند خود به تخفیف علایم کمک کند، درمان کمک کننده خواهد بود. اختلال سازگاری اصولاً شایع بوده اما معمولاً موقتی است .

برای بیماری اختلالات سازگاری‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

با توجه به این که اختلالات سازگاری معمولاً کوتاه مدت هستند، معمولاً نیازی به دارو وجود ندارد. اما امکان دارد برای بی خوابی یا سایر علایم خاص ، بسته به شدت آنها، دارو تجویز شود.

اگر دچار بیماری اختلالات سازگاری‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. حتی توصیه به داشتن یک برنامه ورزشی منظم می شود. فعالیت بدنی به کم کردن اضطراب و استرس کمک می کند.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری اختلالات سازگاری‌ وجود دارد؟

راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

برای تشخیص بیماری اختلالات سازگاری‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

مراقبت از خود، روان درمانی ، و در بعضی از موارد، استفاده از دارو. انتخاب درمانی بر مبنای شدت اختلال سازگاری و تأثیری که بر زندگی فرد گذاشته است خواهد بود. خانواده و دوستان فرد می توانند به وی در سازگاری با واقعه کمک کنند. همچنین فرد با کمک آنها می تواند در زندگی خود تغییراتی را به وجود آورد که در آینده بتواند سازگاری بهتری با وقایع زندگی داشته باشد. خود فرد هم می تواند روش سازگاری با واقعه استرس زا را فرا گیرد، عوامل استرس زا و احساسات خود را در مورد آنها به طور روزانه یادداشت کند، با دوست خود در مورد تجربیاتش صحبت کند، به یک گروه حمایتی بپیوندد، و سلامت جسمی خود را فراموش نکند (رژیم غذایی ، ورزش ، و خواب مناسب ). روش های روان درمانی مختلفی برای کمک به فائق آمدن به اختلال سازگاری موجود هستند و اثربخشی آنها به اثبات رسیده است . هر کدام از این روش ها که مورد استفاده قرار گیرد غالباً برای مدت کوتاهی مورد نیاز خواهد بود. در بعضی از موارد ممکن است خانواده درمانی توصیه شود (از جمله مشاوره زناشویی ).

زمانی که به بیماری اختلالات سازگاری‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

برای حفظ سلامتی در حد مطلوب ، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

بیماری اختلالات سازگاری‌ چه علائمی دارد؟

حتماً باید یک عامل استرس زا قابل شناسایی وجود داشته باشد. این عامل استرس زا ممکن است خیلی جزئی به نظر آید، مثلاً مقدار کمی ضرر مالی ، یا حتی مثبت باشد، مثلاً ارتقای شغلی . علایم یا تغییرات رفتاری در عرض 3 ماه از ظهور عامل استرس زا به وجود می آیند و حداکثر تا 6 ماه پس از رفع عامل استرس زا ادامه می یابند. اختلال روانی دیگری وجود ندارد (مثلاً افسردگی اساسی ، اختلال اضطرابی ، اختلال شخصیت و غیره ). علایم و شدت آنها در افراد مختلف عیناً شبیه هم نیستند (نوجوانان و سالمندان معمولاً علایم شدیدتری دارند). در کل ، این علایم عبارتند از مشکلات خواب ، بی قراری ، تحریک پذیری ، از دست دادن تمرکز، خستگی ، از جا پریدن ، عصبی بودن ، افسردگی ، اضطراب ، گوشه گیری و خودداری . همچنین امکان دارد احساساتی مثل ترس ، خشم ، گناه و شرمساری ، و انکار عامل یا واقع استرس زا وجود داشته باشند (فرد طوری رفتار می کند که انگار هیچ اتفاقی نیافتاده است )

عوامل موثر در درمان بیماری اختلالات سازگاری‌ چیست ؟

معمولاً با موفقیت در سازگاری با تغییرات زندگی یا پایان واقعه استرس زا مشکل خودبه خود حل می شود. در مواردی که فرد نتواند خود به تخفیف علایم کمک کند، درمان کمک کننده خواهد بود. اختلال سازگاری اصولاً شایع بوده اما معمولاً موقتی است .

چه چیز هایی باعت بروز بیماری اختلالات سازگاری‌ می شوند؟

بیماری اختلالات سازگاری‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

مشکل در حفظ روابط یا شغل به دراز کشیدن این گونه مشکلات در نوجوانان روی آوردن به الکل یا مواد مخدر برای غلبه بر علایم و احساسات نامطلوب اضطراب و افسردگی مزمن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری اختلالات سازگاری‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی