نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
افسردگی خفیف

افسردگی خفیف

افسردگی خفیف چیست ؟

افسردگی خفیف (دیس تایمی ) عبارت است از افسردگی مزمن همراه با علایمی که خفیف تر اما درازمدت تر از علایم دوره های شدید افسردگی هستند. شروع افسردگی خفیف معمولاً بی سروصدا است و بسیاری از افراد متوجه تغییر در زندگی خود نمی شوند. علایم ممکن است در دوران کودکی یا نوجوانی آغاز شوند و تا ماه ها و شاید سال ها ادامه داشته باشد.

افسردگی خفیف چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

به بیشتر کسانی که دچار افسردگی خفیف هستند می توان با درمان مناسب کمک کرد. امکان دارد چندین ماه طول بکشد تا علایم رو به بهبود بگذارند. گاهی فرد تا زمانی که تحت درمان قرار می گیرد و احساس خوبی پیدا کند متوجه نمی شود که چقدر افسرده بوده است .

برای افسردگی خفیف چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی تجویز کند. امکان دارد مصرف دارو تا چندین ماه یا گاهی چندین سال ضرورت داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر یک نوع دارو مؤثر نبود، ممکن است داروهای دیگری وجود داشته باشند که تأثیر خوبی بگذارند، بنابراین به هیچ عنوان ناامید نشوید.

اگر دچار افسردگی خفیف شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. انجام ورزش منظم توصیه می شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از افسردگی خفیف وجود دارد؟

راه مشخصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. بهتر است تغییرات عمده احتمالی در زندگی خود را پیش بینی کنید و برای آنها آمادگی داشته باشید.

برای تشخیص افسردگی خفیف چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

گرفتن شرح حال و انجام معاینه بالینی توسط پزشک . بهترین نتایج با انجام روان درمانی یا مشاوره همراه با دارودرمانی حاصل می شوند. چندین تکنیک روان درمانی در درمان افسردگی خفیف مؤثر هستند: شناخت یا رفتار درمانی (هدف آن تغییر افکار منفی به افکار مثبت است )؛ درمان روابط بین فردی (هدف آن بهبود برقراری روابط با دیگران است )؛ تجزیه و تحلیل فرهنگی (هدف آن تعیین نقش جامعه در کم شدن عزت نفس و بروز احساس بی عرضگی و ناتوانی در مقابله با مشکلات ، و نیز کمک به رفع این مشکل است ). مشاوره شغلی برای بعضی از این افراد با این هدف که مشخص شود آیا کارشان مطابق با خصوصیات روانی و رفتاری آنها است یا خیر. پیوستن به گروه های حمایتی . این گروه ها به بسیاری از افراد کمک می کنند که در جمعی که همگی مشکلات کمابیش مشابهی دارند، مشکلات خود را مطرح کنند و در این بین ، بذر دوستی های زیادی نیز ریخته خواهد شد. از نوشیدن الکل اجتناب کنید. اگر برای ترک آن نیاز به کمک دارید به پزشک خود مراجعه نمایید یا با گروه های حمایتی مربوطه تماس حاصل کنید. استرس عاطفی را در زندگی خود کم کنید. روش های مقابله با استرس را یاد بگیرید.

زمانی که به افسردگی خفیف مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

یک رژیم غذایی طبیعی و متعادل داشته باشید تا وضعیت سلامت شما در بهترین حالت حفظ شود.

افسردگی خفیف چه علائمی دارد؟

افسردگی خفیف این طور تعریف می شود: وجود چندین مورد از علایم زیر در اغلب ساعات روز و در اغلب روزها به مدت دو سال یا بیشتر (یک سال در کودکان یا نوجوانان ) به طوری که فرد هیچگاه بیش از دو ماه رها از این علایم نبوده باشد: نداشتن اشتها یا برعکس پرخوری مشکلات خواب (خواب زیاد یا کم ) فقدان انرژی ؛ احساس خستگی در تمام اوقات مشغولیت ذهنی زیاد درباره احتمال شکست در کارها و بی کفایتی ، و نیز داشتن افکار منفی (ناامیدی ) احساس تأسف برای خود؛ منفی بافی نداشتن بازده کاری مناسب در خانه و محل کار مشکل در تمرکز و تصمیم گیری نداشتن علاقه یا لذت نبردن از فعالیت های لذت بخش یا فعالیت های اجتماعی تحریک پذیری گریه کردن بدون دلیل زیاد ایراد گرفتن یا شکایت کردن شکاک بودن

عوامل موثر در درمان افسردگی خفیف چیست ؟

به بیشتر کسانی که دچار افسردگی خفیف هستند می توان با درمان مناسب کمک کرد. امکان دارد چندین ماه طول بکشد تا علایم رو به بهبود بگذارند. گاهی فرد تا زمانی که تحت درمان قرار می گیرد و احساس خوبی پیدا کند متوجه نمی شود که چقدر افسرده بوده است .

چه چیز هایی باعت بروز افسردگی خفیف می شوند؟

احتمالاً در اثر ترکیب عوامل ژنتیکی ، نحوه بزرگ شدن و تربیت ، و نیز عوامل روانی (مثل از دست دادن شغل یا طلاق ) به وجود می آید.

افسردگی خفیف در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بازگشت افسردگی و مزمن شدن آن ؛ بروز دوره شدید افسردگی سوء مصرف الکل یا وابستگی به آن سایر عوارض به وجود بیماری زمینه ای و نوع آن بستگی دارند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری افسردگی خفیف به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی