اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
اختلال خلقی فصلی‌

اختلال خلقی فصلی‌

اختلال خلقی فصلی‌ چیست ؟

اختلال خلقی فصلی تغییر فصلی خلق که در طی فصل زمستان بروز کرده و با آمدن بهار برطرف می گردد. علایم این عارضه معمولاً در ماه شهریور که روزها شروع به کوتاه شدن می کنند آغاز شده ، در طی زمستان تا ماه اسفند که روزها دوباره شروع به بلند شدن می کنند ادامه می یابد. روشنایی نقش مهمی در ایجاد و نیز درمان این اختلال دارد. این عارضه هم در بزرگسالان و هم در کودکان بروز کرده و در خانم ها شایعتر است . در موارد نادر، این اختلال فصلی خلق در ماه های تابستان بروز کرده و ممکن است ناشی از عدم تحمل گرما باشد.

اختلال خلقی فصلی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با تشخیص و درمان صحیح ، علایم این اختلال را می توان به حداقل رساند.

برای اختلال خلقی فصلی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدافسردگی در بیمارانی که به سایر درمان ها پاسخ نمی دهند ممکن است تجویز گردد.

اگر دچار اختلال خلقی فصلی‌ شدم چه کار کنم؟

در حد توان و انرژی خود به فعالیت بپردازید. فعالیت فیزیکی تقریباً همیشه برای اختلالات خلقی اثر درمانی دارد. تا آنجا که ممکن است در محیط باز قرار گیرید به خصوص در روشنایی اول صبح . در فصل زمستان به مناطق گرمسیر مسافرت نمایید.

چه راه هایی برای پیشگیری از اختلال خلقی فصلی‌ وجود دارد؟

هیچ اقدام خاصی برای پیشگیری از این اختلال شناخته نشده است .

برای تشخیص اختلال خلقی فصلی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص این اختلال ممکن است مشکل باشد زیرا سایر انواع افسردگی نیز ممکن است همین علایم را داشته باشند. - آزمایش های خون برای رد سایر اختلالات طبی احتمالی ممکن است انجام شود. تشخیص این اختلال معمولاً نیاز به یک بررسی سه ساله تغییرات خلقی دارد؛ چنانچه این تغییرات خلقی در پاییز شروع شده و با آمدن بهار فروکش نمایند این تشخیص تأیید می گردد. - علایم خفیف ممکن است با اقدامات ساده زیر قابل برطرف شدن باشند: پرده های اتاق را کنار بزنید؛ در کنار پنجره بنشینید و به طور مکرر به بیرون نگاه کنید. در روزهای ابری از چراغ های پرنور استفاده کنید. تغییرات خلقی خود را به طور روزانه ثبت کنید تا هرگونه تغییر خلقی یا الگوی خلقی بعداً قابل ارزیابی باشد. خود را منزوی نکنید (به ملاقات دوستان رفته ، از نمایشگاه ها دیدن کنید و...). به پیشنهادهای ذکرشده در قسمت «فعالیت » توجه کنید. - سایر درمان ها در این زمینه هنوز مراحل تکاملی خود را طی می کنند، ولی اساس آنها را معمولاً طولانی کردن روز به طور مصنوعی با روش های مختلف یا نوردرمانی تشکیل می دهد. مدت و شدت درمان ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد و تعیین آن باید با همفکری شما و تیم پزشکی شما صورت گیرد. اگرچه این منابع روشنایی به صورت تجاری در دسترس قرار دارند، توصیه می شود که بدون دستور پزشک از آنها استفاده نشود. نمونه هایی از این درمان ها به شرح زیر است : 1 ـ روزی یک ساعت صبح و عصر زیر یک چراغ بسیار پرنور (معادل لامپ های 10100 وات یا بیشتر) بنشینید. واژه لوکس (LUX) که معادل لاتین واژه روشنایی (light) در انگلیسی است ، واحد اندازه گیری برای نوردرمانی است . 2 ـ از یک کلاه آفتاب گردان دارای چراغ های کوچک روشن شونده با باتری که روشنایی را مستقیماً بر روی چشم ها می اندازد استفاده کنید. - در برخی بیماران نوردرمانی مؤثر نبوده و ممکن است انواع دیگر درمان نظیر دارودرمانی یا روان درمانی لازم گردد.

زمانی که به اختلال خلقی فصلی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

از یک رژیم طبیعی متعادل برای حفظ سلامتی مطلوب استفاده کنید.

اختلال خلقی فصلی‌ چه علائمی دارد؟

علایم زیر در آغاز زمستان بروز می کنند: افسردگی خستگی سستی و تنبلی افزایش اشتها (به خصوص نسبت به کربوهیدرات ها) افزایش وزن تحریک پذیری نیاز بیشتر به خواب احساس شادی کمتر تمایل کمتر برای شرکت در فعالیت های اجتماعی اختلال در تطبیق دادن خود با زندگی در اثر تغییرات فوق

عوامل موثر در درمان اختلال خلقی فصلی‌ چیست ؟

با تشخیص و درمان صحیح ، علایم این اختلال را می توان به حداقل رساند.

چه چیز هایی باعت بروز اختلال خلقی فصلی‌ می شوند؟

غده پینه آل (یکی از اعضای تنظیم گر بدن ) در مغز، هورمونی به نام ملاتونین ترشح می کند که می تواند اثر منفی بر روی خلق داشته باشد. در محیط روشن (در طی روز) میزان ترشح ملاتونین بسیار اندک است ؛ حداکثر میزان ترشح آن در شب و بین ساعت های 3-2 صبح است . در فصل زمستان که طول مدت شب در آن طولانی تر است ترشح ملاتونین افزایش یافته و بنابراین سطح آن در بدن نیز افزایش می یابد. روشن بودن چراغ در حد معمول شب ها در منزل یا دفتر کار برای خنثی کردن یا اثر فصل زمستان ناکافی است .

اختلال خلقی فصلی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

تداوم علایم در طول زندگی و ایجاد اختلال در زندگی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری اختلال خلقی فصلی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی