اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سرمازدگی‌

سرمازدگی‌

سرمازدگی‌ چیست ؟

سرمازدگی عبارت است از آسیب موقتی یا دایمی بافت در اثر قرار گرفتن در معرض دماهای زیر نقطه انجماد. در این حالت ، معمولاً دست ها و پاها (خصوصاً انگشتان دست و پا) و صورت (خصوصاً بینی و گوش ها) درگیر می شوند.

سرمازدگی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در موارد خفیف انتظار می رود با درمان بهبودی کامل حاصل شود. در موارد شدید سرمازدگی معمولاً لازم می شود ناحیه درگیر قطع شود.

برای سرمازدگی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

در بیمارستان ، سرم و اکسیژن گرم شده داده می شود. داروهای ضد درد، از جمله مخدرها، برای رفع دردهای شدید. از داروهای ضد درد قوی بیش از 7-4 روز استفاده نکنید. آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت برای درد خفیف می توان استامینوفن استفاده کرد. واکسن کزاز

اگر دچار سرمازدگی‌ شدم چه کار کنم؟

پس از رو به بهبود گذاشتن سرمازدگی به حد کافی ، امکان داد نیاز به فیزیوتراپی وجود داشته باشد.

چه راه هایی برای پیشگیری از سرمازدگی‌ وجود دارد؟

پیش بینی لازم برای تغییرات ناگهانی دمای هوا را داشته باشید و همراه خود ژاکت ، دستکش ، جوراب مناسب ، کلاه ، و روسری گرم ببرید. پیش از قرار گرفتن در معرض سرما از نوشیدن الکل خودداری کنید. وقتی که در معرض سرمای زیاد قرار گرفته اید مرتباً دست ها و پاهای خود راتکان دهید.

برای تشخیص سرمازدگی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

دستورالعمل های زیر در موارد اورژنس و تا زمان رسیدن کمک پزشکی باید اجرا شوند: - وقتی که به پناهنگاه رسیدید، لباس ها را از نواحی سرمازده درآورید. - هرگز بافت های آسیب دیده را ماساژ ندهید. - نواحی سرمازده را در آب گرم (حدود 8/37 درجه سانتیگراد) بگذارید. در صورت مهیا بودن ، از دماسنج برای تنظیم درجه حرارت آب استفاده کنید. توجه داشته باشید که بالاتر بودن دمای آب ممکن است آسیب را بیشتر کند. - در صورت در دسترس بودن مایعات داغ با شکر زیاد بنوشید. - سیگار نکشید. - پس از گرم کردن نواحی سرمازده آنها را باند پارچه ای نرم بپوشانید. - تا زمانی که کمک پزشکی نرسیده است از اندام سرمازده استفاده نکنید (اگر پاها درگیر شده اند، راه نروید). - در صورتی که کسی همراه شما است تماس پوست به پوست را با وی حفظ کنید. اقدامات پزشکی : - گاهی بستری شدن در بیمارستان - گرم کردن نواحی سرمازده با احتیاط ؛ درجه حرارت آب باید مدام کنترل شود. - گاهی جراحی برای برداشتن یا قطع بافت هایی که آسیب دایمی دیده اند (بافت های قانقاریایی )

زمانی که به سرمازدگی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

هرآنچه بیمار می تواند مصرف نماید. البته بهتر است در ابتدا مایعات گرم داده شود.

سرمازدگی‌ چه علائمی دارد؟

به هنگام قرار گرفتن در معرض سرما: کرختی ، سفتی و رنگ پریدگی تدریجی در نواحی درگیر به هنگام گرم شدن مجدد: درد و احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش (گاهی شدید) در نواحی درگیر، همراه با تغییر رنگ از سفید به قرمز و سپس بنفش تاول زدن در موارد شدید

عوامل موثر در درمان سرمازدگی‌ چیست ؟

در موارد خفیف انتظار می رود با درمان بهبودی کامل حاصل شود. در موارد شدید سرمازدگی معمولاً لازم می شود ناحیه درگیر قطع شود.

چه چیز هایی باعت بروز سرمازدگی‌ می شوند؟

تشکیل بلورهای یخ در پوست و رگ های خونی ، که منجر به آسیب یا مرگ بافت ، بسته به میزان سرما و مدت قرار گرفتن در معرض آن دارد.

سرمازدگی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

قطع بافت های مرده یا عفونی شده ، خصوصاً انگشتان دست یا پا، بینی یا گوش ها، به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرمای شدید. ایست قلبی ، در صورتی که سرمازدگی با کاهش دمای کل بدن همراه شده باشد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سرمازدگی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی