نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

توت روباه،علف نقره ای

درباره

توت روباهی ، گیاهی چندساله است که تا ارتفاع 1 متر رشد نموده و دارای برگ های مرکب پر مانند و ساقه های گل دهنده باریک و منشعب می باشد. ساقه های گل دهنده دارای سرگل های صورتی کوچک و دوکی مانند می باشند. این گیاه سابقاً با نام علمی Poterium officinalis شناخته می شده است. گونه S.minor نیز مشابه این گونه است با این تفاوت که کمی کوتاهتر و کوچکتر می باشد. این گیاه اخیر به سالاد ، پنیر و کره های گیاهی افزوده می شود و علاوه بر این دارای مصارف دارویی مشابه توت روباهی طبی است. گونه دیگری بنام S.anistroides نیز بعنوان دارویی برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید

اثرات درمانی : تانن ها و ساپونین های موجود در گیاه دارای خاص قابض بودن ، ضد میکروبی ضد التهابی ، بند آورنده خون و ضد دیابتی هستند.

وضعیت : توت روباهی طبی به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده در طب سنی به ثبت رسیده است.

مضرات

مضرات خاصی برای این توت روباه یافت نشد

طرز استفاده

گروه درمانی : قابض ، بند آورنده خون و ضد بواسیر. 

ترکیبات

ریشه توت روباهی طبی حاوی تانن های قابل هیدرولیز است که عمدتاً از مشتقات اسید گالیک و اسید الاژیک هستند که از آن جمله می توان به 3 و 3 و 4 – متیل الاژیک اسید ، گامبیرین A ، گامبیرین B ، سانگوئین و انوژین اشاره نمود.
علاوه بر این مواد ریشه توت روباهی طبی حاوی ( روتوزاید ، کوئرستین ، کائمفرول ) ، پروآنتوسیانیدین های اولیگومریک و ساپونین های تری ترپن مونودسموزیدیک مانند گلیکوزید های اسید پومولیک ( که بعنوان سانگوئی سوربین نیز شناخته میشوند) می باشد.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا