نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

اکلیل الملک،وج

فواید

 این گلها دارای خواص ، ضد تشنج ، قبض کننده ، مرهم سینه و ضد عفونی است . به همین جهت است که بوی ادرار را ازبین میبرد و ترشحات را زیاد میکند و مجاری ادرار را ضد عفونی میکند.همچنین در اسهال خونی و ورم روده مصرف میشود . چون دارویی مسکن وخواب آور است آن را در تحریکات عصبی و انواع نورالوژی و همچنین در سرفه های عصبی و گاز روده ها استعمال میشود .برای معالجه برنشها و ورم عقب حلق ، دمکرده آن به مقدار 20تا30 گرم در یک لیتر آب بعد از هر غذا که موجب هضم غذا هم میشود ، باید مصرف شود . چهل تا پنجاه گرم از گل اکلیل الملک در یک لیتر آب جوش دمکرده ، داروی خواب موثر برای کسانی که در مصرف داروهای خواب آور شیمیایی زیاده روی کرده اند مفید است .و برای شستشوی چشمها و معالجه ورم ملتحمه و ورم پلکها بسیار مفید است . به عنوان محلول شستشوی بدن نیز این دمکرده برای اشخاصی که رماتیسم دارند و بدنشان زخم است ، موجب تسکین درد رماتیسم و التیام زخم آن میشود.اکلیل الملک را در فرانسه شاه افسر و اسیپرک مینامند . محل رویش اکلیل الملک را در نواحی شمال ایران ، اطراف تهران ، بلوچستان ، آذربایجان و نواحی غرب ذکر کرده اند. اکلیل الملک یا اکلیل کوهی ، سر شاخه های آن ادرار آور و ضد تشنج وصفرا است . تزریق دمکرده آن در ورید ، ترشح ادرار را دو برابر میکند . در موارد ضعف عمومی و خستگی و دوره نقاهت مفید و همچنین در سوء هضم و دستگاه گوارش ، تیفوئید و گریب ، رفع نزله های مزمن ، تنگ نفس ، سیاه سرفه و قطع عادت ماهانه زنان ، جلوگیری از ترشحات زنانه ، خنازیر ، طپش قلب ، سر درد یک طرفه فلج و صفرا ، در ورم مزمن کیسه صفرا، استسقا بزرگ و کوچک شدن کبد ، برگ اکلیل را در شراب ریخته برای معالجه ورم مفاصل ،تومورخنازیر،برای رفع آثار ضربه و پیچ خوردگی مفاصل به طور ضماد مستعمل است .

مضرات

افراد مستعد میگرن نباید از این گیاه استفاده کنند.

«زیاده روی در خوردن اسانس خطر مرگ دارد »

طرز استفاده

 از نظر خواص اعتدال دهنده اخلاط و مقوی بدن است و ورمهای سفت را نرم می کند . از نظر خواص اعتدال دهنده اخلاط و مقوی بدن است و ورمهای سفت را نرم می کند. ضماد تخم ان با سرکه و روغن گل سرخ اگر بر سر گذارده شود و یا ریختن آب دم کرده ان بر سر برای رفع سردرد ، سرگیجه ، سکته مغزی ، لقوه ، فراموشی و مالیخولیای سبک مفید است . اگر ۸ گرم ان با ۲۰ گرم عسل خورده شود برای فلج و سستی اعضای بدن نیز برای فلج و سستی اعضا مفید است. خوردن اب دم کرده ان بتنهایی و یا با ادویه مناسب مانند بابونه و صعتر و شبت نیز برای امراض فوق مفید است. خوردن اب دم کرده ان برای رفع درد معده و کبد و طحال و رحم مفید است . اگر اب دم کرده ان با انجیر و عسل خورده شود برای ازدیاد ترشح شیرو اسپرم نافع و مدر است و قاعده اور . خوردن ۱۲ گرم عصاره گیاه و تخم گیاه با دوشاب برای ورم الات داخل شکم و بدون تخم ان برای رفع درد و اگر با زعفران مخلوط شود برای تسکین ضربان همه اعضا مفید است. خوردن دم کرده شاخه وبرگ ان مدر است و قاعده اور و برای اخراج جنین کمک میکند. مضر بیضه ها می باشد از این نظر باید با عسل و انجیر و مویز خورده شود. مقدار خوراک ان ، از تخم ان تا ۱۰ گرم و از عصاره گیاه تا ۸۰ گرم است . جانشین ان از نظر خواص بابونهو فراسیون است. معرق – مدر – افزایش ترشح کیسه صفرا و شیره معده – تقویت پیاز مو(شستشو)- ضد درد (ضماد)- نافع برای فلجی دست و پا(ضماد).

تاریخچه

در یونان قدیم این گیا را به علت این که مورد توجه و علاقه زنبور عسل بود ه است آنرا گل عسل نامیده اند . اکلیل الملک که به گل مینشیند هزاران زنبور عسل بر روی سر شاخه های گلدار آن نشته ، شیره آنرا میمکند. عطر گلهای آن بقدری نافذ است که هنگام گردش اگر به مشام کسی برسد . بی اختیار مدتی توقف کرده ، بوی معطر این گیاه را تنفس نموده واز آن لذت میبرد.اکلیل الملک کنار جاده ها ، کوه ها ، گودالها و رودخانه ها و چمنها میروید و طول گیاه آن گاهی به یک متر میرسد . در فرانسه آنرا چون یونجه برای خوراک دامها مخصوصاً اسبها میکارند . گلهای آن زرد رنگ ودر انتهای ساقه ها جمع میشود و چون خشک شود بوی آن زیاد میشود . در طب این گلها را به علت دارا بودن خواص دارویی مصرف مینمایند.

طبیعت

ناخنک از نظر طبیعت نظر شیخ الرئیس ابو علی سینا گرم و خشک در مرتبه اول است ، ولی Dioscorides آن را معتدل در حرارت و برودت می داند .

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا