درمان پارکینسون تا چه حد امکان‌پذیر است؟

درمان پارکینسون تا چه حد امکان‌پذیر است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

پارکینسون یک بیماری مربوط به سیستم عصبی است که منجر به عدم تعادل می‌شود. در حال حاضر درمان قطعی برای پارکینسون وجود ندارد، اما راه‌های بسیار مؤثر وجود دارند که به تسکین علائم این بیماری کمک کرده و کیفیت زندگی فرد بیمار را افزایش می‌دهند.

در این مطلب از مجله سلامت دکتر ساینا به تشریح روش‌های درمان پارکینسون می‌پردازیم و آن‌ها را به طول کامل بررسی می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب علمی و مفید را از دست ندهید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص بیماری پارکینسون پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیماری پارکینسون چیست؟ | علائم پارکینسون، علت بیماری پارکینسون را مطالعه نمایید.

 

آیا بیماری پارکینسون قابل درمان است؟

در حال حاضر درمان قطعی پارکینسون وجود ندارد، اما چندین روش درمانی وجود دارد که می‌تواند زندگی با بیماری پارکینسون را آسان‌تر کرده و در مقابله با علائم این بیماری بسیار مفید باشد.

البته گاهی اوقات ممکن است در مراحل اولیه‌ی این بیماری به هیچ درمانی نیاز نباشد، اما بازهم لازم است که فرد مبتلا به طور منظم به پزشک متخصص مراجعه کند تا مورد ارزیابی قرار بگیرد.

 

روش های درمان پارکینسون چیست؟

در حال حاضر اصلی‌ترین روش‌های درمان پارکینسون عبارتند از:

دارودرمانی

معمولاً برای درمان بیماری پارکینسون، سه نوع اصلی دارو (لوودوپا، آگونیست‌های دوپامین و مهار‌کننده‌های مونوآمین اکسیداز B) استفاده می‌شود. این داروها توسط پزشک و با توجه به شرایط و تغییر نیازهای بیمار تجویز می‌شوند. داروهای تجویزشده از طرف پزشک، جهت بهبود مشکلات بیمار مانند لرزش دست و مشکلات حرکتی کاربرد دارد، البته این داروها برای همه‌ی افراد مفید نیستند و اثرات کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت هر یک از آن‌ها متفاوت است.

اگر در این زمینه به مشاوره تخصصی نیاز دارید می‌توانید سوالات خود را از بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب سامانه پزشکی دکتر ساینا بپرسید.

همین حالا از بهترین متخصصین مغز و اعصاب مشاوره بگیرید :

لوودوپا

در طول دوره درمان پارکینسون، بیش‌تر افراد مبتلا به داروی لوودوپا نیاز خواهند داشت. لوودوپا توسط سلول‌های عصبی در مغز بیمار جذب و باعث تولید دوپامین شیمیایی می‌شود که برای انتقال پیام بین قسمت‌های مغز و اعصاب کنترل‌کننده‌ی حرکت استفاده می‌شود. با افزایش میزان دوپامین توسط این دارو، به طور معمول مشکلات حرکتی فرد مبتلا به بیماری پارکینسون بهبود می‌یابد. این دارو اغلب با داروهای دیگر (مانند بنسرازید یا کاربیدوپا) تجویز می‌شود که باعث می‌شوند عوارض جانبی لوودوپا کاهش یابد.

آگونیست دوپامین

آگونیست‌های دوپامین به عنوان جایگزین دوپامین در مغز عمل می‌کنند و در مقایسه با لوودوپا، اثر مشابه اما ملایم‌تری دارند. در برخی موارد برای درمان پارکینسون، آگونیست‌های دوپامین هم‌زمان با لوودوپا مصرف می‌شوند، زیرا این کار باعث تأثیرگذاری بیش‌تر و همچنین تجویز دوز پایین این قرص می‌شود.

جدیدترین درمان پارکینسون

مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز-B

در مراحل ابتدایی درمان پارکینسون، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز MAO-B (از جمله سلژیلین و راساگیلین) جایگزین دیگری برای لوودوپا هستند. آن‌ها اثرات آنزیم یا ماده مغزی را که باعث تجزیه‌ی دوپامین (مونوآمین اکسیداز B) می‌شود، بلوکه کرده و سطح دوپامین را افزایش می‌دهند.

هر دو داروی سلژیلین و راساگیلین می‌توانند مشکلات بیماری پارکینسون را بهبود ببخشند، اگرچه تأثیر آن‌ها در مقایسه با لوودوپا کم‌تر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر حتما مقاله با انواع داروی پارکینسون آشنا شوید را مطالعه کنید.

درمان جدید پارکینسون

درمان‌های تزریقی

چنانچه فرد بیمار با مصرف قرص نتواند با مشکلات پارکینسون کنار بیاید، درمان‌های تزریقی به کمک فرد بیمار می‌آیند. این درمان‌ها عبارتند از:

آپومورفین

این دارو یک آگونیست دوپامین است که به صورت سرپایی و گاهی اوقات با بستری شدن فرد در بیمارستان به صورت تزریق زیر پوست انجام می‌شود.

لوودوپا

این دارو در مغز به دوپامین تبدیل می‌شود و بیش‌ترین داروی مورد استفاده برای درمان پارکینسون است. امروزه می‌توان این دارو را به صورت یک ژل به داخل روده به منظور کاهش مشکلات بیماری تزریق کرد.

 

آیا پارکینسون با فیزیوتراپی قابل درمان است؟

برای درمان پارکینسون  و بهبود شرایط بیمار می‌توان از فیزیوتراپها کمک گرفت. یک فیزیوتراپیست می‌تواند با بیمار کار کند تا سفتی عضلات و درد مفاصل او از طریق حرکت و ورزش برطرف شود.

فیزیوتراپست کمک می‌کند تا راه رفتن بیمار بهبود یابد. همچنین می‌تواند به سطح تناسب اندام و توانایی مدیریت در انعطاف‌پذیری اندام‌های حرکتی کمک کند.

اهمیت کاردرمانی در درمان پارکینسون

کاردرمانی یکی دیگر از روش‌های موثر برای درمان پارکینسون است. این روش درمانی یکی از زیرشاخه‌های توان‌بخشی است. در کاردرمانی، یک کاردرمانگر به فرد بیمار کمک می‌کند تا مشکلات زندگی روزمره مانند لباس پوشیدن یا خرید کردن را برطرف سازد.

این افراد با ایجاد یک خانه‌ی امن و ارائه‌ی راه ‌حل‌های عملی، به فرد مبتلا کمک می‌کنند تا استقلال خود را تا حد امکان به دست آورد.

 

درمان پارکینسون با گفتاردرمانی و زبان‌درمانی

بسیاری از مبتلایان به پارکینسون دچار مشکلات بلع (دیسفاژی) و مشکل در گفتار هستند. متخصص گفتاردرمانی اغلب با آموزش تمرینات صحبت کردن و نحوه‌ی درست بلعیدن می‌تواند در بهبود این مشکلات به فرد بیمار کمک کند.

آیا پارکینسون درمان دارد؟ درمان پارکینسون پیشرفته

آیا تغذیه در درمان پارکینسون نقش دارد؟

برای برخی از مبتلایان، ایجاد تغییر در رژیم غذایی می‌تواند علائم این بیماری را کم‌تر کرده و وضعیت اندام‌های او را بهبود ببخشد. برای درمان پارکینسون به کمک تغذیه معمولا راهکارهای زیر ارائه می‌شود:

  • افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی بیمار برای کاهش مشکلات اجابت مزاج
  • کاهش مصرف نمک برای جلوگیری از مشکلات فشار خون
  • رژیم غذایی مناسب (خوردن وعده غذایی‌های کوچک) برای جلوگیری از افتادن فشار و سرگیجه
  • ارائه‌ی یک رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از کاهش غیرعمدی وزن

در این برنامه‌ی درمانی ممکن است یک متخصص تغذیه و یک متخصص بهداشت و درمان برای مشاور‌ه‌ی رژیم درمانی به بیمار معرفی شوند.

آیا برای درمان پارکینسون به عمل جراحی نیاز است؟

علائم بیش‌تر بیماران با دارو بهبود می‌یابد، اما در بعضی موارد برای درمان پارکینسون از نوعی جراحی به نام «تحریک عمیق مغزی»  Deep Brain Stimulation (DBS) استفاده می‌شود. البته این روش برای همه مناسب نیست و تحت شرایط خاصی ممکن است از این روش جراحی استفاده شود.[1]

جدیدترین روش درمان پارکینسون پیشرفته

چگونی عمل جراحی تحریک عمیق مغز

همانطور که اشاره شده عمل جراحی تحریک عمیق مغزی در شرایطی خاصی برای درمان پارکینسون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل به طور معمول چند ساعت طول می‌کشد و بیمار در طول آن هوشیار است. در این روش برای بیش‌تر بیماران یک الکترود در هر طرف از مغز قرار داده می‌شود.

در این روش جراحی یک وسیله‌ی نگه‌دارنده، جمجمه‌ی بیمار را ثابت نگه می‌دارد تا الکترود به طور دقیق در محل خود قرار داده شود. یک سوراخ کوچک در هر طرف از جمجمه ایجاد می‌شود و الکترود از طریق آن داخل مغز قرار می‌گیرد. پس از آن هر یک از دو سیم الکترود از طریق مجرای زیرپوستی به یک دستگاه تحریک‌کننده متصل می‌شود که در زیر پوست قفسه‌ی سینه قرار می‌گیرد.

‌درمان‌های مؤثر برای کاهش دیگر مشکلات بیمار

علاوه بر علائم اصلی در پارکینسون، بیمار می‌تواند طیف گسترده‌ای از علائم اضافی و مختلف را تجربه کند که این‌ها هم نیاز به درمان مجزا دارند. این علائم شامل موارد زیر است:

مشکلات مربوط به خواب

برای حل این عارضه می‌توان یا از قرص‌های خواب استفاده کرد. یک متخصص مغز و اعصاب نیز می‌تواند در این مورد به بیمار کمک کند.

درمان قطعی پارکینسون چیست

زوال عقل

در بیماری پارکینسون گاهی اوقات بیمار با این نشانه روبه‌رو می‌شود و مصرف دارو و مراجعه به روان‌پزشک در درمان آن بسیار مؤثر است.

افسردگی و اضطراب

برای درمان افسردگی و اضطراب، می‌توان از روان‌درمانی یا مشاور ورزشی کمک گرفت.

اختلال عملکرد نعوظ

این عارضه با تجویز دارو قابل درمان است.

تعریق بیش از حد

با کمک داروهای ضد عرق می‌توان این علامت را درمان کرد، اما در موارد شدید پزشک جراحی را تجویز می‌کند.

بی اختیاری ادرار

می‌توان با انجام تمرینات و ورزش‌درمانی، دارو و همچنین جراحی (در موارد شدید) مشکل بی‌اختیاری ادرار را برطرف کرد.

 

سخن پایانی

درست است که درمان قطعی پارکینسون وجود ندارد، اما همانطور که اشاره شد با مدیریت صحیح روانی و اصلاح سبک زندگی می‌توان بسیاری از عوارض این بیماری را کنترل کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه‌های درمان پارکینسون می‌توانید همین حالا از طریق لینک زیر با بهترین متخصص مغز و اعصاب سامانه پزشکی دکتر ساینا در ارتباط باشید و مشاوره تلفنی دریافت کنید.

همین حالا از بهترین متخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید :

اگر خودتان یا یکی از عزیزانتان به این بیماری مبتلا است، تاکنون با چالش‌هایی روبرو بوده‌اید؟ و چه اقداماتی برای کنترل و بهبود این بیماری انجام داده‌اید؟ تجربیات خود را با مخاطبان مجله سلامت دکتر ساینا به اشتراک بگذارید.

منابع:

[1]Deep Brain Stimulation (DBS)

نظرشما