درمان ام ‌اس تا چه حد موثر است؟

درمان ام ‌اس تا چه حد موثر است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

اگر خودتان یا یکی از عزیزانتان به بیماری مولتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis (MS)) مبتلا هستید، حتما می‌خواهید بدانید که بهترین راه‌ درمان ام اس چیست؟ اصلا آیا ام اس درمان دارد؟

برای دریافت این پاسخ کافیست کمی زمان بگذارید و ادامه مطلب را بخوانید. چراکه در این مطلب از مجله دکتر ساینا ما همه‌ی راهکارهای درمان ام ‌اس را بررسی کرده و به‌طور کامل در مورد آن‌ها توضیح داده‌ایم.

 

آیا درمان قطعی ام اس امکان‌پذیر است؟

در جواب این سوال باید گفت که در حال حاضر درمان قطعی ام اس وجود ندارد، اما می‌توان مشکلات ناشی از این بیماری را با استفاده از داروها و دیگر تکنیک‌های درمانی کاهش داد و حتی گاهی برطرف کرد.
قبل از هر چیز بهتر است بدانید که اگر در همان مراحل اولیه و باتوجه به نشانه‌ها متوجه این بیماری شوید، درمان زودرس می‌تواند نتیجه‌ی بلندمدت و مؤثرتری داشته باشد. برای آشنایی با علائم اولیه بیماری ام‌ اس کلیک کنید.

 

درمان حملات ام ‌اس

پزشکان برای کاهش التهابات عصبی و حملات ام اس داروهای کورتیکواستروئید، مانند پردنیزون خوراکی و متیل پردنیزولون داخل وریدی را تجویز می‌کنند.

 

درمان ام اس با تبادل پلاسما (پلاسمافرز)

پلاسمافرز (Plasmapheresis) یکی از روش‌های درمان ام اس است که با تعویض پلاسمای خون فرد بیمار انجام می‌شود. در این روش بخش پلاسمای خون بیمار از سلول‌های خونی جدا و سپس با یک محلول پروتئین (آلبومین) مخلوط می‌شود و به بدن فرد بیمار برمی‌گردد. زمانی که‌ علائم این بیماری شدید شود و با استروئیدها کاهش نیابد پزشک  از روش درمانی تبادل پلاسما استفاده خواهد کرد.

فراموش نکنید که انتخاب شیوه درمان ام اس به عهده پزشک متخصص مغز و اعصاب است و معرفی این داروها به‌معنای توصیه پزشکی و تجویز نیست. این پزشک است که می‌تواند بعد از بررسی شرایط بیمار اقدام به تجویز دارو کند.

 

درمان ام اس در مراحل پیش‌رونده

پزشکان برای درمان بیماری ام‌ اس با علائم پیش‌رونده داروی اوکرلیزومب (Ocrelizumab) را تجویز می‌کنند. افرادی که از این روش برای درمان ام اس استفاده می‌کنند، نسبت به افرادی که تحت این درمان قرار نگرفته‌اند، پیشرفت چشم‌گیری در کاهش علائم بیماری دارند.

اوکرلیزومب نوعی داروی سرکو‌ب‌کننده‌ی سیستم ایمنی است که بر روی سطح لنفوسیت‌های فرد بیمار قرار می‌گیرد.

درمان بیماری ام اس با سلولهای بنیادی

البته برای بیمارانی که علائم اولیه‌ی آن‌ها در حال عود کردن است، چندین روش درمانی دیگر نیز وجود دارد. بیشتر این درمان‌ها در مراحل اولیه بیماری تأثیرگذار است. یکی از این روش‌ها درمان تهاجمی با دارو است که باعث می‌شود روند علائم کند شود. چنانچه در این زمینه به مشاوره تخصصی نیاز دارید کافیست برروی لینک زیر کلیک کنید و سوالات خود را از بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب بپرسید.

همین حالا از بهترین متخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید :

درمان ام اس با داروهای تزریقی

یکی دیگر از گزینه‌های درمان ام‌ اس داروهای تزریقی است.

اینترفرون‌های بتا

از دیگر داروهای ام اس می‌توان به اینترفرون‌های بتا (Beta interferons) اشاره کرد. این دارو که به‌صورت وریدی تزریق می‌شود، درصورت وجود علائم بیمار و عدم پاسخگویی به دیگر درمان‌های ام اس تجویز می‌گردد. این درمان در بهبود میزان ناتوانی فیزیکی بیمار و کاهش تشدید علائم آن کاربرد دارد.

جدیدترین درمان ام اس

گلاتیرامر (کوپاکسون، گلاتوپا)

گلاتیرامر (Glatiramer) که به‌عنوان آمپول ام اس نیز شناخته می‌شود به‌صورت تزریقی زیرجلدی استفاده می‌گردد. این آمپول یک داروی تعدیل‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن بیمار است که منجر به کاهش دفعات عود حملات بیماری می‌شود.

ناتالیزوماب (تایسابری)

این دارو برای جلوگیری از حرکت سلول‌های ایمنی آسیب‌دیده از جریان خون به مغز و نخاع بیمار است. داروی ناتالیزوماب به‌طور معمول برای بیمارانی که به هیچ درمانی پاسخ نداده‌اند تجویز می‌شود.

آلمتوزوماب

این دارو که به‌صورت تزریق وریدی انجام می‌شود، با هدف قرار دادن پروتئین در سطح سلول‌های ایمنی و تخلیه‌ی گلبول‌های سفید به کاهش عود علائم بیمار کمک می‌کند.

در این روش با تجویز پزشک معمولا پنج روز متوالی تزریق انجام می‌شود. سپس با فاصله‌ی یک سال، دوباره سه روز متوالی تزریق تکرار می‌شود.

میتوکسانترون

این داروی سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی می‌تواند برای قلب مضر باشد و یا ایجاد سرطان خون را به همراه داشته باشد. به همین دلیل در موارد بسیار نادر از این درمان تزریقی برای پیشگیری از علائم پیشرفته‌ی بیماری‌ ام‌‌اس تجویز می‌شود.

درمان ام اس با دارو‌های خوراکی

جیلنیا (فینگولیمود)

داروی فینگولیمود (Fingolimod) به کاهش دفعات عود حملات بیماری کمک می‌کند.

دی متیل فومارات

از دیگر داروهای ام اس دی متیل فومارات (Tecfidera) است که به‌صورت خوراکی مصرف می‌شود و می‌تواند عود علائم را در بیمار کاهش دهد. عوارض جانبی این دارو ممکن است شامل گرگرفتگی، اسهال، حالت تهوع و کاهش تعداد گلبول های سفید خون باشد.

بسیاری از روش‌های اصلاح‌کننده‌ی بیماری که برای درمان بیماری ام ‌اس استفاده می‌شوند، خطرات قابل‌توجهی دارند. در این شرایط، پزشک بهترین روش درمانی را باتوجه به طول و شدت بیماری، میزان اثربخشی درمان‌های قبلی، بارداری، هزینه‌ها و سایر موارد بهداشتی تجویز خواهد کرد.

 

تریفلونومید (Aubagio

مصرف این داروی خوراکی نیز می‌تواند میزان عود علائم بیمار را کاهش دهد. از جمله عوارض جانبی این دارو میتوان به آسیب کبدی و ریزش مو اشاره کرد. این دارو برای جنین در حال رشد مضر است و نباید توسط زنانی که قصد بارداری دارند استفاده شود.

سیپونیمود (مایزنت) 

این داروی خوارکی از زوال پیش‌رونده‌ی عصبی در بیماران و عود حملات حاد جلوگیری می‌کند.

دیگر درمان‌های دارویی

شل‌کننده‌های عضلانی

اسپاسم عضلانی سخت و دردناک، به‌خصوص در پاها، باعث می‌شود که مصرف داروهای شل‌کننده‌ی عضله مانند بالکوفن، تیزانیدین، موبیک و دیگر شل‌کننده‌های قوی که بیشتر توسط پزشک و فیزیوتراپ تجویز می‌شود، برای بهبود علائم بیمار بسیار مفید باشد.

درمان ام اس با طب سنتی

درمان افسردگی

پزشک درصورت نیاز برای کاهش مشکلات روحی، استرس و اضطراب بیماران از مهارکننده‌ها و سروتونین استفاده می‌کند.

از بین بردن خستگی

خستگی و ضعف عضلانی یکی از اصلی‌ترین مشکلات بیماران ام اس است که با داروهایی مانند آمانتادین، مدافینیل، ریتالین، سیبوترامین و متیل فنیدات از بین می‌رود.

آخرین درمان ام اس

مشکلات راه رفتن

داروهایی که برای از بین‌بردن مشکلات راه رفتن استفاده می‎‌شود ممکن است کمی در سرعت راه رفتن تأثیر بگذارد. دالفامپریدین یکی از این داروهایی است که پزشک با توجه به علائم و سابقه‌ی بیماری‌های دیگر در فرد، آن را تجویز می‌کند.

برای آشنایی با عوارض بیماری ام ‌اس  کلیک کنید.

سایر داروها

همچنین پزشک ممکن است برای کاهش درد، اختلال عملکرد جنسی، بی‌خوابی و مشکلات کنترل مثانه یا روده که در بیمار رخ می‌دهد، داروهای خاصی را تجویز کند.

درمان ms - درمان ام اس خوش خیم

تاثیر فیزیوتراپی در درمان ام اس

فیزیوتراپی یکی از بهترین روش‌ها برای کمک به درمان ام اس و توان‌بخشی بیمار است. این روش درمانی باعث می‎‌شود که علائم این بیماری کم‌تر شده و خستگی، درد و ضعف به مقدار قابل‌توجهی کاهش یابد. همچنین فیزیوتراپی، ضعف پا و مشکلات راه رفتن را در بیمار به حد چشمگیری بهبود می‌بخشد.

درمان‌‌های جایگزین

محصولات زیادی هستند که ادعا می‌کنند که به کاهش مشکلات این بیماری کمک می‌کنند. البته مراقب درمان‌هایی که پشتوانه علمی ندارند یا ادعای تاثیرگذاری شدید می‌کنند باشید. همچنین بعضی از مکمل‌ها ممکن است مکانیزم عملکرد داروهای شما را تغییر بدهند. پس بهتر است قبل از هرگونه خوددرمانی درباره این محصولات حتما با پزشک خود صحبت کنید.

با این وجود تحقیقات نشان می‌دهند که درمان‌های زیر ارزش امتحان کردن را دارند:

ویتامین D

میزان کم ویتامین دی در خون ممکن است احتمال مبتلا بودن به ام اس را بالا ببرد. محققان همچنان در حال بررسی تاثیر مکمل‌های ویتامین دی بر درمان ام اس هستند. از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین دی شما را مورد بررسی قرار دهد تا درصورت لزوم مکمل ویتامین D برایتان تجویز کند.

قرص های بیماری ام اس

طب سوزنی

در طب سوزنی -که یک طب سنتی چینی است- اعتقاد بر آن است که «انرژی حیاتی چی» از طریق نادی‌ها و مسیرهای انرژی در بدن جاری می‌شود. وقتی که در مسیر چی انسدادی وجود بیاید بیماری و درد ایجاد می‌شود. در طب سوزنی با واردکردن سوزن‌هایی، نقاط انرژی جریان انرژی تغییر می‌یابد.

مطالعات نشان می‌دهند که طب سوزنی به کاهش علایم بیمار مانند خستگی، درد، تغییر خلق، بی‌حسی، گرفتگی عضلات، احساس سوزن سوزن شدن و رفع مشکلات مثانه کمک می‌کند.[1]

درمان ام اس با طب سوزنی

کلام آخر دکتر ساینا درخصوص درمان ام اس

ابتلا به ام ‌اس و یا همراهی کسی که به این بیماری مبتلا است می‌تواند بسیار سخت باشد، اما نکته‌ای که در طول درمان بیماری ام اس نباید فراموش کنید، داشتن روحیه است. روحیه‌ی مثبت‌اندیش و امیدوار در همه‌ی مراحل درمان ام اس تأثیر بسیار مثبتی دارد.

یادتان باشد که برای درمان ام اس فقط استفاده از داروها کافی نیست. داشتن روحیه‌ی مثبت، اصلاح سبک زندگی، کنترل استرس و... به شما کمک می‌کنند تا هر روز بهتر با این بیماری زندگی کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه‌های کنترل و درمان ام اس کافیست برروی لینک زیر کلیک کنید. کادر متخصصان مغز و اعصاب سامانه‌ی پزشکی دکتر ساینا راهنمای مسیر درمانی شما در جاده‌ی سلامتی هستند.

همین حالا از بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید :

منابع برای محققان:

[1]:
Treatment of Multiple Sclerosis With Chinese Scalp Acupuncture
نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.