کدام درمان خانگی عفونت واژن موثرتر است؟

کدام درمان خانگی عفونت واژن موثرتر است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

طیف وسیعی از درمان‌ها برای عفونت‌های مخمری وجود دارد. در این میان، درمان‌های خانگی عفونت واژن برای زنان ساده‌تر به نظر می‌رسد. در این مطلب به متداول‌ترین درمان‌های‌ خانگی عفونت واژن و نقاط قوت و ریسک‌های آن‌ها پرداخته‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای درمان خانگی عفونت واژن چه کنیم؟

در برخی از موارد می‌توانید عفونت مخمری را در خانه درمان کنید. این کار با استفاده از روش‌های درمانی جایگزین با محصولاتی که نیاز به نسخه‌ی رسمی ندارند، انجام می‌شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که بسیاری از خانم‌ها با این درمان ها از عفونت رهایی یافته‌اند.

برای مشاوره با دکتر زنان همین حالا کلیک کنید :

درمان خانگی عفونت واژن با بوریک‌اسید

کپسول‌های اسید بوریک واژینال می‌توانند به زنان مبتلا به عفونت مخمری کمک کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، دوز ۶۰۰ میلی‌گرم بوریک‌اسید را به صورت یک بار در روز به مدت ۱۴ روز، تأیید کرده است.

درمان خانگی عفونت واژن با روغن درخت چای

روغن درخت چای مدت‌هاست به دلیل خاصیت ضدقارچ، مورد توجه قرار گرفته‌است. انجام تحقیقات بر روی این روغن، توانایی آن در کشتن طیف وسیعی از مخمرها و قارچ‌ها را تأیید کرده‌است. شیاف‌های واژن حاوی روغن درخت چای، برای درمان عفونت‌های قارچی واژن بسیار موثر هستند.

برخی از خانم‌ها با اضافه کردن روغن درخت چای رقیق‌شده به تامپون و قراردادن آن در مهبل، به درمان خانگی عفونت واژن اقدام می‌کنند. با این حال باید احتیاط کرد تا این روغن باعث تحریک پوست و دیواره‌های واژن نشود. تحقیقات دیگری نشان داده‌است که مصرف روغن درخت چای، فعالیت دارویی ضد قارچی فلوکونازول را تقویت می‌کند.

درمان خانگی عفونت واژن با مکمل‌های پروبیوتیک

هدف از مصرف مکمل‌های پروبیوتیک، بازگرداندن تعادل به باکتری‌ها و مخمرهای مهبل است. در مطالعه‌ای که زنان مبتلا به عفونت مزمن مخمر، از قرص پروبیوتیک مخصوص داخل واژن استفاده کردند، تقریباً ۸۷ درصد آن‌ها بهبود علائم را در خود گزارش دادند.

درمان خانگی عفونت واژن با ماست طبیعی

ماست طبیعی بدون طعم و چاشنی، حاوی باکتری‌های پروبیوتیک است که می‌تواند خارش را در نواحی واژینال کاهش داده و سلامت را به واژن شما بازگرداند.

درمان خانگی عفونت واژن با روغن نارگیل

روغن نارگیل خاصیت ضدقارچ دارد و نشان داده شده‌است که می‌تواند با مخمر کاندیدا آلبیکنز مبارزه کند. توجه داشته باشید که از روغن نارگیل مناسب پوست استفاده کنید، چرا که برخی از آن‌ها مخصوص پخت‌و‌پز هستند.

درمان خانگی عفونت واژن با سیر

سیر ضدقارچ و آنتی‌بیوتیک طبیعی است. تحقیقات حاکی از آن است که خوردن سیر هیچ تأثیر بسزایی در میزان مخمرهای مهبل ندارد. با این حال، سیر یک داروی خانگی کم‌خطر برای درمان عفونت مخمر شناخته شده‌است.

درمان خانگی عفونت واژن با عسل

عسل یک آنتی‌بیوتیک و ضدقارچ طبیعی است. مطالعات نشان می‌دهد که وقتی ماست با عسل به صورت موضعی در نواحی واژینال استفاده می‌شود، می‌تواند در بعضی از بیماران به عفونت مخمر کمک کند. اما تأثیر آن به مراتب کم‌تر از درمان‌های ضدقارچی است که در مقاله‌ی درمان‌ عفونت واژن مطرح شد. این نگرانی وجود دارد که استفاده از عسل به صورت واژینال، باعث تقویت سویه‌های مقاوم در برابر باکتری‌ها در واژن شود.

چه موقع از درمان خانگی عفونت واژن خودداری کنیم؟

داروهای خانگی برای مبتلایان به عفونت‌های مخمری بی‌خطر هستند. با این حال افراد با شرایط زیر نباید بدون مشورت با پزشک خود را معالجه کند:

  • زنان حامله
  • افراد مبتلا به عفونت مکرر مخمر
  • افرادی که مطمئن نیستند علائم آن‌ها ناشی از عفونت مخمر باشد.

بطور کلی استفاده موضعی از مواد غذایی و گیاهان دارویی غیر استریل برای محیط دستگاه ژنیتال(تناسلی) مناسب نیست وبهتر است برای معاینه و دریافت داروی مناسب خود به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

برای مشاوره با پزشک زنان همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما