روش‌های تشخیص سرطان سینه

روش‌های تشخیص سرطان سینه

آیا تا به حال به سرطان سینه فکر کرده‌اید؟ آیا روش‌های تشخیص سرطان سینه را می شناسید؟ سرطان سینه در کشورهای غربی بیش‌تر در سنین 50 سال به بالا دیده می‌شود؛ اما در ایران بسیاری از مبتلایان جوان هستند. با تشخیص زودهنگام این بیماری می‌توانید به راحتی آن را درمان کنید. بنابراین بانوان باید اطلاعات خود را در زمینه سرطان پستان افزایش دهند، زیرا ممکن است این بیماری ناشناخته که هنوز ریشه‌ی اصلی آن مشخص نشده است، بانوان زیادی را مبتلا کند. در ادامه‌ی مقاله شما را با مراحل تشخیص سرطان سینه بیش‌تر آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

روشهای تشخیص سرطان سینه

تشخیص مرحله سرطان سینه

 

روشهای تشخیص سرطان سینه

آزمایش‌ها و روش‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان سینه عبارتند از:

معاینه‌ی پستان

پزشک هر دو سینه و غدد لنفاوی را در زیر بغل شما بررسی می‌کند و وجود هرگونه توده یا وضعیت غیرعادی را تشخیص می‌دهد.

ماموگرافی

ماموگرافی تصویر اشعه ایکس پستان است. ماموگرافی معمولاً برای غربالگری سرطان پستان استفاده می‌شود. اگر وضع غیرعادی در ماموگرافی غربالگری مشاهده شود، ممکن است پزشک یک ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی بیش‌تر این ناهنجاری توصیه کند.

تشخیص سرطان سینه با استفاده از سونوگرافی پستان

سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می‌کند تا تصاویری از ساختار اعماق بدن ایجاد کند. سونوگرافی برای تعیین این که آیا توده جدید پستان جامد است یا یک کیست پر از مایع، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برداشتن نمونه‌ای از سلول‌های پستان برای آزمایش (بیوپسی)

بیوپسی تنها راه قطعی برای تشخیص سرطان سینه است. در حین انجام بیوپسی، پزشک برای استخراج هسته‌ی بافت از ناحیه مشکوک، از یک سوزن مخصوص استفاده می‌کند که با استفاده از اشعه‌ی ایکس یا آزمایش‌های تصویربرداری دیگر انجام می‌شود. اغلب، یک نشانگر فلزی کوچک در درون پستان باقی می‌ماند تا در آزمایش‌های تصویربرداری بعدی، جای آن به راحتی مشخص شود.

نمونه‌های بیوپسی برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا کارشناسان تعیین کنند که سلول‌ها سرطانی هستند یا خیر.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان (MRI)

دستگاه MRI برای ایجاد تصاویری از فضای داخلی پستان، از آهنربا و امواج رادیویی استفاده می‌کند. قبل از MRI پستان، یک ماده رنگی به شما تزریق می‌شود. بر خلاف انواع دیگر آزمایش‌های تصویربرداری، MRI از اشعه برای ایجاد تصاویر استفاده نمی‌کند.

آزمایش‌ها و روش‌های دیگر تشخیص بیماری بسته به وضعیت شما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

تشخیص مرحله سرطان سینه

پزشک پس از تشخیص سرطان پستان، برای تعیین میزان (مرحله‌) سرطان شما تلاش می‌کند. مرحله‌ی سرطان به شما در تعیین پیش‌بینی و انتخاب بهترین گزینه‌های درمان سرطان سینه کمک می‌کند. ممکن است اطلاعات کامل در مورد مرحله‌ی سرطان تا قبل از این که تحت عمل جراحی سرطان پستان قرار نگیرید، در دسترس نباشد.

 

آزمایش‌ها و روش‌های مورد استفاده در مرحله تشخیص سرطان سینه

آزمایش‌ها و روش‌های مورد استفاده در تعیین مرحله‌ی سرطان پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • آزمایش خون
  • ماموگرافی از پستان دیگر برای یافتن علائم سرطان
  • MRI  پستان
  • اسکن استخوان
  • اسکن توموگرافی کامپیوتری (Computerized Tomography: CT)
  • اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون  (Positron Emission Tomography: PET)

همه‌ی خانم‌ها لوزماً به انجام تست‌ها و طی کردن این مراحل نیاز ندارند.

شما می‌توانید با متخصصان دکتر ساینا درباره‌ی آزمایش‌های تشخیص سرطان سینه، علائم ظاهری و نگرانی‌هایتان درباره‌ی وضعیت خود و عزیزانتان خود گفتگو کنید.‌ متخصصان ما پس از دریافت شرح حال به شما کمک می‌کنند تا اقدامات تشخیصی و درمانی دقیق را انتخاب کنید. برای شروع گفتگو همین الان اینجا را کلیک کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.