450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

10 روش تضمینی درمان اضطراب در نوجوانان

10 روش تضمینی درمان اضطراب در نوجوانان

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

اختلالات اضطرابی می‌تواند مشکلات جدی در نوجوانان ایجاد کند، چرا که هنوز هم در سن رشد قرار دارند و دوره‌ی بلوغ را تجربه می‌کنند. در صورت عدم درمان، اختلالات اضطرابی می‌تواند اثرات طولانی مدت در نوجوانان داشته باشد و حتی ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند. علائم اضطراب در نوجوانان به شرح زیر است:

برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

 

  • دائماً احساس اضطراب، تنش یا بی‌قراری می‌کنند.
  • دارای مشکلات جسمانی از جمله درد عضلات، تپش قلب، عرق کردن، سردرد یا معده‌درد  هستند.
  • به انتقاد حساس هستند و نسبت به آن واکنش‌های شدید نشان می‌دهند.
  • دچار خودآگاهی (Self-Consciousness) شدید و توجه بیش از حد به خود هستند.
  • همیشه انتظار بدترین اتفاقات را دارند.
  • از شرایط دشوار یا جدید اجتناب می‌کنند.
  • گوشه‌گیر و منزوی هستند.
  • نمی‌توانند تمرکز کنند و تکالیف مدرسه را به خوبی انجام دهند.
  • دچار اختلالات خواب هستند.

در ادامه به معرفی روش هایی برای درمان اضطراب در نوجوانان می‌پردازیم.

روش شماره 1 : فعالیت‌های بدنی و ورزشی انجام دهید

 هنگامی که نوجوان علائم اضطراب و هراس را تجربه می‌کند، به شدت تحریک‌پذیر است و واکنش‌های هیجانی از خود نشان می‌دهد. در این دوران، او تغییرات فیزیولوژیکی و عاطفی را تجربه می‌کند که می‌تواند سبب بروز اضطراب در وی شود. یکی از مؤثرترین راه‌های درمان اضطراب در نوجوانان، انجام فعالیت‌های بدنی و تمرینات ورزشی است که می‌تواند هم از نظر جسمانی و هم از نظر ذهنی آن‌ها را آرام کند. برای درمان اضطراب نوجوانان می‌توانید به جای دارو، از ورزش‌های هوازی، آرام سازی عضلانی و مدیتیشن استفاده کنید.

همین حالا از بهترین متخصصین روانشناسی مشاوره بگیرید :

روش شماره 2 : از بدن خوب مراقبت کنید

به دلیل واکنش‌های فیزیولوژیکی که در هنگام اضطراب رخ می‌دهند، مراقبت از بدن می‌تواند به یک نوجوان کمک کند تا تنش و فشار عصبی کم‌تری را تجربه کند. هنگامی که نوجوان به اندازه‌ی کافی می‌خوابد، غذا و خوراکی‌های سالم می‌خورد و به طور مرتب ورزش می‌کند، می‌تواند به شکل مؤثرتری اضطراب را در دوران بلوغ مدیریت کند.

 

روش شماره 3 : به طور مرتب نفس عمیق بکشید

اضطراب معمولاً با نفس‌های کوتاه همراه است. اگر یک نوجوان در هنگام بروز اضطراب از وضعیت تنفس خود آگاه باشد و نفس عمیق بکشد، می‌تواند وضعیت فیزیولوژیکی خود را بهبود ببخشد. انجام این کار به مرور زمان می‌تواند از اضطراب او بکاهد و از شدت واکنش او به محرک‌های عصبی کم کند. علاوه بر این، نوجوان می‌تواند هر زمان که بخواهد این نوع تنفس را تمرین کند، چه اضطراب وجود داشته باشد و چه نه.

روش شماره 4 : با دیگران ارتباط برقرار کنید

نوجوانانی که علائم  اضطراب را -مخصوصاً اضطراب اجتماعی- تجربه می‌کنند، به حمایت بیش‌تری نیاز دارند. هنگامی که نوجوانان احساس کنند که دیگران آن‌ها را دوست دارند، درک و پذیرش آن ها بیشتر شده و احساس اطمینان و امنیت بیش‌تری پیدا می‌کنند. آن‌ها به احتمال زیاد با چالش‌هایی در رابطه با اطمینان و اعتماد روبرو هستند.

 

روش شماره 5 : با دیگران صحبت کنید

توصیه می‌شود که نوجوانان در مورد احساسات، نگرانی‌ها و ترس‌های خود با والدین و یا دیگر بزرگسالان مورد اعتماد خود صحبت کنند. از آن جا که برخی از اختلالات اضطرابی از بین نمی‌روند (مگر این که تحت درمان قرار بگیرند) نوجوانان باید حتماً مشکل خود را با دیگران در میان بگذارند تا بتوانند به آن‌ها کمک کنند. اگر فکر می‌کنند والدینشان نمی‌توانند مشکل را درک کنند، خوب است که با مشاور مدرسه صحبت کنند یا برای درمان اضطراب با یک روان‌شناس مشاوره‌ی تلفنی داشته باشند. هم‌اکنون این امکان در سامانه‌ی دکتر ساینا فراهم شده است.

روش شماره 6 : از سلامتی جسمانی خود اطمینان حاصل کنید

با انجام یک چکاپ کامل از بدن نوجوانان، می‌توان مطمئن شد که بیماری و مشکلات پزشکی سبب بروز علائم اضطراب در آن‌ها نشده است.

 

روش شماره 7 : همیشه به خود یادآوری کنید که لازم نیست بی‌نقص باشید

کمال‌گرایی باعث احساس نگرانی و اضطراب می‌شود. در حالی که انتظارات معقول خوب است و می‌تواند به نوجوانان انگیزه بدهد، یادآوری این نکته که لازم نیست بی‌نقص و کامل باشند، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا در زندگی آرامش داشته باشند و یک روش سالم برای رسیدن به اهداف خود بیاموزند. این مورد مخصوصاً برای نوجوانی که دچار اضطراب درسی هستند، بسیار مهم است.

روش شماره 8 : کارهایی را انجام دهید که شما را خوشحال می‌کنند

خوب است نوجوانان فعالیت‌ها یا سرگرمی‌هایی را پیدا کنند که از آن‌ها لذت می‌برند و باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند و این فعالیت ها را در زندگی روزمره خود بگنجانند. این موضوع می‌تواند یک فعالیت ورزشی، یک فعالیت هنری، طبیعت‌گردی یا گذراندن وقت با خانواده و دوستان باشد.

 

روش شماره 9 : روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

بهتر است نوجوان مدتی وقت بگذارد تا نقاط قوت خود را پیدا کند و به انجام فعالیت‌هایی بپردازد که در آن‌ها ماهر است. او می‌تواند با تمرکز روی تقویت نقاط قوت،  اضطراب خود را کاهش دهد.

 

روش شماره 10 : علت بروز اضطراب را پیدا کنید

اولین اقدام جهت درمان اضطراب در نوجوانان، پیدا کردن علت بروز اضطراب در آن‌هاست. به عنوان مثال، ممکن است نوجوان بیش از حد معمول اضطراب امتحان داشته باشد، تغییر محیط مدرسه سبب اضطراب او شده باشد و یا تنها به خاطر مسائل دوران بلوغ دچار استرس شده باشد. هر یک از این مسائل راه حل مربوط به خود را دارد و در نهایت در صورتی که مشکل نوجوان رفع نشود، برای تشخیص دقیق‌تر و درمان اضطراب او باید با روان‌شناس صحبت شود. بهتر است در جلسات مشاوره، والدین نیز همراه نوجوان باشند و او را حمایت کنند.

هم‌اکنون می‌توانید با یکی از  متخصصان روان‌شناسانی دکتر ساینا مشاوره‌ی تلفنی داشته باشید و از توصیه‌های دقیق آن‌ها استفاده کنید.

همین حالا از بهترین متخصصین روانشناسی مشاوره بگیرید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.