علائم درد سیاتیک چیست؟ | 7 نشانه که باید جدی بگیرید

علائم درد سیاتیک چیست؟ | 7 نشانه که باید جدی بگیرید

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

علائم سیاتیک معمولا در یک طرف بدن و در نواحی کمر و پا رخ می‌دهد. علائم درد سیاتیک بسته به موقعیت افراد -مانند نشستن، ایستادن یا دراز کشیدن- متفاوت است.

اگر فکر می‌کنید کمردرد یا پادرد شما به‌خاطر عصب سیاتیک است حتما این مقاله را بخوانید. ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا قصد داریم شما را با 7 نشانه‌ی اصلی سیاتیک آشنا کنیم.

 

وقتی طولانی‌ترین عصب بدن دچار درد می‌شود

درد سیاتیک (Ciatica) نام سندرمی است که در مسیر عبور بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین عصب بدن (سیاتیک) ایجاد می‌شود. ضخامت این عصب به اندازه‌ی نوک انگشتان است؛ از ستون فقرات شروع شده و سپس از ناحیه‌ی تحتانی کمر، از طریق باسن به سمت پا حرکت کرده و در ناحیه‌ی زانو به دو شاخه تقسیم می‌شود. (هر پا دارای عصب سیاتیک مخصوص به خود است).

هنگامی که این عصب صدمه می‌بیند و یا به آن فشار زیادی وارد می‌شود باعث بروز درد در قسمت تحتانی کمر، لگن، باسن و پا خواهد شد که با عنوان درد سیاتیک شناخته می‌شود. 

 علائم سیاتیک با درد کمر همراه است. این درد از طریق لگن و باسن به پایین یک پا گسترش می‌یابد. این درد با حسی مانند شوک الکتریکی همراه است و می‌تواند از یک درد خفیف تا یک درد ناتوان‌کننده باشد.

 

علائم سیاتیک چیست؟

درد عصب سیاتیک به‌طور معمول در بزرگسالان رخ می‌دهد و به‌ندرت در کودکان یا نوجوانان دیده می‌شود. بیشتر اوقات علائم این بیماری در یک طرف بدن و در نواحی که عصب سیاتیک از آن عبور می‌کند رخ می‌دهد. همچنین علائم سیاتیک ممکن است بسته به موقعیت افراد -مانند نشستن، ایستادن یا دراز کشیدن- متفاوت باشد. گاهی اوقات برخی فعالیت‌ها مانند سرفه و عطسه کردن و یا خندیدن آن را بدتر خواهد کرد.

علایم سیاتیک چیست

شایع‌ترین علامت

شایع‌ترین علامت سیاتیک، درد کمر است که از طریق لگن و باسن به پایین یک پا گسترش می‌یابد. همچنین ممکن است فرد بعضی مواقع در پا احساس بی‌حسی، ضعف یا سوزن سوزن شدن داشته باشد. به خاطر داشته باشید که سیاتیک معمولاً فقط در یک پا بروز می‌کند و بعضی اوقات در فرد احساس تحریک عصبی (مانند شوک الکتریکی) ایجاد می‌کند. 

علایم سیاتیک

 علائم سیاتیک به‌طور ناگهانی ظاهر شده و ممکن است روزها و هفته‌ها ادامه داشته باشد.

اگر درد شما خفیف باشد معمولاً بعد از چند روز از بین می‌رود؛ اما اگر درد شدید و مداومی دارید که از بین نمی‌رود، حتما باید برای معاینه تخصصی به پزشک مراجعه کنید، چراکه ممکن است دچار مشکلات جدی عصب یا ستون فقرات شده باشید. 

همین حالا از بهترین فوق تخصص ارتوپدی مشاوره بگیرید :

7 علامتی که نشانگر مشکل سیاتیک هستند

1. احساس درد در یک طرف باسن و پا (این درد در کل یک طرف پا و از زیر کمر تا انتهای پا حس می‌شود)

2. احساس بی‌حسی در یک طرف از باسن‌ یا پا

3. کمردردهای شدید

4. احساس ضربات عصبی، درد و سوزن ‌سوزن شدن و یا احساس ضربه‌ی الکتریکی در قسمت پایین پا

5. احساس درد و لرزهای شدید و سوزش در باسن یا پا

6. احساس ضعف و درد در یک قسمت از پا؛ به عنوان مثال فرد احساس می‌کند موقع بلند شدن ساق پایش اصطلاحاً می‌افتد (خالی می‌شود)

7. درد شدیدی که هنگام نشستن یا ایستادن رخ می‌دهد، اما هنگام خواب و دراز کشیدن آرام می‌شود.

درد و علائم سیاتیک اگر بیشتر از چند هفته طول بکشد یا یک درد دائمی باشد باید به پزشک مراجعه کرد. در این شرایط، بیمار علاوه بر تجربه‌ی درد در کمر، باسن و پا، علائم دیگری مانند بی‌اختیاری ادرار  و بی‌خوابی را نیز تجربه خواهد کرد.

 

علائم سیاتیک در موارد حاد و شدید

اگر درد سیاتیک شما بیشتر از چند هفته طول بکشد و به یک درد دائمی تبدیل شود باید به پزشک مراجعه کنید تا مورد درمان قرار بگیرید. در این شرایط، علاوه بر تجربه‌ی درد در کمر، باسن و پا، علائم زیر را نیز تجربه خواهید کرد:

  • ضعف قابل توجه در پا هنگام راه رفتن
  • از دست دادن کنترل مثانه و روده
  • بی‌اختیاری ادرار
  • بی‌خوابی

همچنین به خاطر داشته باشید که اگر بعد از بروز یک حادثه (مانند تصادف) درد ناگهانی و بی‌امان سیاتیک رخ دهد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

راهکارهایی برای پیشگیری و کاهش علائم سیاتیک

هیچ راهکار قطعی برای جلوگیری از درد سیاتیک وجود ندارد؛ اما رعایت کردن موارد زیر نقش مؤثری در محافظت از کمر و کاهش درد و علائم سیاتیک دارند:

درست ایستادن

اگر مدت طولانی ایستاده‌اید، هر از چندگاهی یک پا را روی چهارپایه یا جعبه کوچک قرار دهید.

علائم سیاتیک کمر

درست نشستن

هنگام نشستن حالت بدنی مناسبی داشته باشید. صندلی استاندارد با پشتی مناسب کمر، بازوها و پایه چرخان انتخاب کنید. اگر پشتی صندلیتان استاندارد نیست می‌توانید یک بالش یا حوله رول شده را در قسمت کوچک پشت خود قرار دهید تا منحنی طبیعی آن حفظ شود. همچنین دقت کنید که پاها و زانوهایتان در یک راستا باشد و در صورت لزوم از زیرپایی استفاده کنید.

علائم سیاتیک چیست؟

درست بلند کردن اجسام

برای بلند کردن اجسام سنگین هرگز از قسمت کمر خم نشوید، بلکه پشت خود را صاف نگه دارید و فقط از زانو خم شوید. سپس جسم یا بار را نزدیک به بدن خود نگه دارید و بلند شوید. موقع بلند شدن از حرکت و پیچاندن کمر خودداری کنید. اگر جسم بیش از حد سنگین است از یک نفر کمک بخواهید.

علائم سیاتیک پای چپ

انجام حرکات ورزشی مخصوص

برای قوی نگه داشتن کمر خود باید توجه ویژه‌ای به عضلات اصلی بدنتان داشته باشید - عضلات شکم و کمرتان که برای وضعیت مناسب و قرارگیری در آ‌ن‌ها ضروری است. از پزشک خود بخواهید ورزش‌های مخصوص جهت تقویت عضلات کمر و شکم را به شما آموزش دهد.

کلام آخر دکتر ساینا

مشکلات ناشی از درد سیاتیک تا 90 درصد موارد بدون نیاز به جراحی بهبود می‌یابد. اما اگر مدت طولانی است که علائم سیاتیک را دارید و ضعف قابل توجهی در پا دارید یا کنترل مثانه و روده خود را از دست داده‌اید باید فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید. 

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب پزشک را ندارید می‌توانید همین حالا از کادر متخصصان ارتوپدی دکتر ساینا مشاوره تلفنی دریافت کنید. پزشکان ما در تمام ساعات شبانه‌روز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

برای دریافت مشاوره از بهترین فوق تخصص ارتوپدی کلیک کنید :

به‌ زودی آخرین مطالب علمی درباره راه‌های پیشگیری و حرکات اصلاحی تسکین‌دهنده درد سیاتیک در مجله سلامت دکتر ساینا قرار خواهد گرفت. اگر از مخاطبان مجله سلامت دکتر ساینا هستید می‌توانید با خواندن این مطالب اطلاعات ارزشمندی درباره کنترل و بهبود این عارضه کسب کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.