همه چیز درباره  هپاتوما

هپاتوما

هپاتوما عبارت است از یک تومور بدخیم (سرطانی ) که از بافت کبد منشأ می گیرد. در کبد سرطان هایی نیز یافت می شوند که از نقاط دیگر منشأ گرفته به کبد گسترش یافته اند. سرطان کبد معمولاً در ارتباط با یک بیماری زمینه ای در کبد مثل سیروز کبد رخ می دهد. این سرطان در هر دو جنس به وجود می آید، اما در مردان شایع تر است .

علائم هپاتوما

وجود یک توده سفت در قسمت بالایی در سمت راست کاهش وزن و بی اشتهایی بدون توجیه ندرتاً زردی چشم ها و پوست احساس ناراحتی در شکم که شبیه حالتی است که انگار ماهیچه دچار کشیدگی شده باشد. پایین افتادن قندخون (ضعف ، تعریق ، گرسنگی ، لرزش و سردرد) تب وجود مایع در شکم ؛ بزرگ شدن طحال مستعد شدن به خونریزی گوارشی و سایر جاها

عواقب هپاتوما

این بیماری در حال حاضر لاعلاج است . تنها تعداد کمی از بیماران تا 5 سال پس از جراحی زنده می مانند. اما علایم را می توان تخفیف داد یا کنترل نمود و البته تا به حال چندین مورد بوده اند که بدون دلیل مشخص بهبود یافته اند. تحقیقات علمی در زمینه علل و درمان این سرطان ادامه دارند، بنابراین امید می رود که درمان های مؤثرتری ابداع شوند و نهایتاً بتوان این سرطان را معالجه کرد.

عوامل هپاتوما

سابقه هپاتیت ؛ الکلی بودن مصرف قرص های تنظیم خانواده (ضد حاملگی ) استفاده از استروییدهای آنابولیک توسط بعضی از ورزشکاران برای افزودن بر حجم عضلات مناطق خاص جغرافیایی . سرطان کبد خصوصاً در آفریقای جنوبی و آسیای جنوب شرقی شایع است .

عوارض هپاتوما

نارسایی کبد گسترش سرطان به سایر اعضا، خصوصاً ریه ها، غدد فوق کلیوی و استخوان ها

دارو هپاتوما

برای ناراحتی خفیف می توان از داروهایی مثل استامنیوفن استفاده نمود. در صورت نیاز، داروهای ضد درد قوی تری تجویز خواهند شد. داروهای ضد سرطان تاکنون نتایج خوبی نداده اند.

علل هپاتوما

وجود سیروز از قبل در کبد. در حدود 50% بیمارانی که سرطان کبد دارند از قبل از آن دچار سیروز بوده اند. عفونت هپاتیت B یا C عفونت احتمالی با ویروس های آهسته

فعالیت هپاتوما

تا حدی که قدرتتان اجازه می دهد فعال بمانید.

اصول کلی درمان هپاتوما

بررسی تشخیصی عبارتند از آزمایش خون از نظر کار کبد و آنتی ژن هپاتیت B ، سی تی اسکن کبد، سونوگرافی ، عکسبرداری از شکم ، آنژیوگرافی از رگ های کبد (عکسبرداری از رگ ها با تزریق ماده حاجب و تاباندن اشعه ایکس ) و نمونه برداری از کبد در صورت امکان ، جراحی برای برداشتن تومور. تنها 25% از سرطان های کبد را می توان با موفقیت برداشت . پیوند کبد در تعدادی از بیماران موفقیت آمیز بوده است ، اما عود سرطان شایع است . روان درمانی یا مشاوره برای کنار آمدن با این بیماری لاعلاج ممکن است نهایتاً لازم شود بیمار در یک مرکز نگهداری بستری و درمان وی در آنجا ادامه یابد.

پیشگیری از هپاتوما

الکل به هیچ عنوان ننوشید. واکسیناسیون علیه هپاتیت B ممکن است کمک کننده باشد. انجام منظم آزمایشاتی جهت بررسی وجود این سرطان در افراد در معرض خطر (کسانی که سیروز یا هپاتیت مزمن فعال دارند).

رژیم غذایی هپاتوما

رژیم خاصی توصیه نمی شود. الکل ننوشید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها