همه چیز درباره  سیاه سرفه‌

سیاه سرفه‌

سیاه سرفه عبارت است از عفونت باکتریایی ، مسری و خطرناک برونش ها و ریه ها. واکسیناسیون در سراسر جهان به مقدار زیادی بروز سیاه سرفه را کاهش داده است . تمامی سنین را مبتلا می کند ولی در کودکان شایع تر است .

علائم سیاه سرفه‌

مراحل اولیه : آب ریزش بینی سرفه خشک که به سرفه با خلط غلیظ تبدیل می شود. تب مختصر مراحل انتهایی : حملات سرفه مداوم و شدید که تا یک دقیقه طول می کشند. در طول سرفه در اثر کمبود اکسیژن فرد قرمز یا آبی می شود. در پایان هربار سرفه ، کودک با صدایی «شبیه فریاد» نفس نفس می زند. استفراغ و اسهال تب

عواقب سیاه سرفه‌

با درمان معمولاً ظرف تقریباً 6 هفته علاج می شود (ممکن است بین 3هفته تا 3 ماه باشد). سیر معمول بیماری به شرح زیر است : 2 هفته سرفه غیر مشخص ، 2 هفته حملات «سیاه سرفه » و 2 هفته نقاهت ، ممکن است برخی سرفه های پایدار ماه ها طول بکشند.

عوامل سیاه سرفه‌

افراد واکسینه نشده همه گیری های اواخر زمستان و بهار. گسترش باکتری ها باعث افزایش شدت بیماری زایی آنها می گردد. شرایط زندگی شلوغ یا غیربهداشتی بارداری

عوارض سیاه سرفه‌

کودکان زیر یک سال در معرض عوارض شدید یا مرگ قرار دارند. خون دماغ جدا شدن شبکیه تشنج و آنسفالیت پنومونی آپنه (کند شدن یا توقف تنفس ) عفونت گوش میانی پارگی عروق خونی مغز

دارو سیاه سرفه‌

از داروهای ضدسرفه مگر در صورت تجویز استفاده نکنید. ممکن است توصیه شود در دوره کمون اریترومایسین شروع گردد. برای عوارضی چون عفونت گوش میانی یا پنومونی ممکن است آنتی بادی هایی تجویز گردند.

علل سیاه سرفه‌

عفونت با باکتری بوردتلاپرتوسیس . این بیماری از طریق تماس مستقیم با سرایت فردی یا تماس غیرمستقیم مثل تنفس هوای حاوی قطرات عفونی یا دست زدن به پیراهن یا سایر مواد آلوده منتقل می شود. دوره کمون 7-5 روز است .

فعالیت سیاه سرفه‌

تا از بین رفتن تب ، کودک را در بستر نگه دارید. با توجه به قدرت کودک ، فعالیت طبیعی باید به آهستگی از سر گرفته شود.

اصول کلی درمان سیاه سرفه‌

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون ، کشت خلط و رادیوگرافی قفسه سینه باشند. بستری شدن در بیمارستان با مراقبت های ویژه برای نوزادان به شدت بیمار. کودکان بزرگتر را معمولاً می توان در منزل درمان کرد. تا از بین رفتن تب ، شخص بیمار را جدا کنید. ملاقات کنندگان اجباری باید ماسک بزنند. در طول یک حمله سرفه در یک کودک ، پایین تخت را بلند کنید. صورت کودک را پایین بیاورید و سرش را به یک طرف بچرخانید تا به تخلیه ریه ها کمک کنید. کودکان بزرگتر معمولاً ترجیح می دهند در طول حملات سرفه بنشینند و به جلو خم شوند. از یک مرطوب کننده اولتراسونیک برای تسکین سرفه و کمک به رقیق شدن ترشحات برونش و ریه استفاده کنید. هر روز مرطوب کننده را تمیز کنید.

پیشگیری از سیاه سرفه‌

تمام کودکان را بر ضد سیاه سرفه واکسینه کنید. واکسیناسیون معمولاً در 2 ماهگی شروع می شود و پس از 5 سالگی توصیه نمی گردد. افراد دچار عفونت را جدا کنید.

رژیم غذایی سیاه سرفه‌

کودک را به نوشیدن مایعات فراوان مثل آب میوه ، چای ، نوشیدنی های کربنات دار و سوپ رقیق تشویق کنید. رژیم غذایی خاصی ندارد. وعده های غذایی کم و به تعداد زیاد ممکن است استفراغ را کاهش دهد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها