همه چیز درباره  عدم نزول بیضه‌

عدم نزول بیضه‌

عدم نزول بیضه عبارت است از یک اختلال موجود در هنگام تولد که در آن یک یا هر دو بیضه از لگن به مکان طبیعی خود در بیضه دان نزول نکرده اند. 3% از نوزادان پسر رسیده و 30% از نوزادان پسر نارس دچار عدم نزول بیضه هستند. اکثراً بدون درمان تا یک سالگی نزول می کنند.

علائم عدم نزول بیضه‌

بیضه دان در یک یا هر دو طرف ، تکامل نیافته به نظر می رسد. بیضه در مکان طبیعی خود در بیضه دان قابل لمس نیست .

عواقب عدم نزول بیضه‌

در صورتی که قبل از بلوغ با جراحی یا هورمون ها درمان شود، معمولاً قابل علاج است .

عوامل عدم نزول بیضه‌

سابقه خانوادگی عدم نزول بیضه

عوارض عدم نزول بیضه‌

افزایش احتمال سرطان بیضه عقیمی یا کاهش میزان باروری مشکلات روانی همراه با کاهش اعتماد به نفس مرد در صورت عدم تصحیح مشکل فقدان تکامل جنسی طبیعی در صورت فقدان بیضه ها ایجاد فتق

دارو عدم نزول بیضه‌

ممکن است گنادوتروپین های جفتی انسانی به صورت تزریقی تجویز شوند. معمولاً 3 بار در هفته به مدت 6-4 هفته داده می شوند. این درمان باعث می شود بیضه ها در تقریباً تمامی موارد به طور طبیعی نزول کنند.

علل عدم نزول بیضه‌

ناشناخته ، اما احتمالاً مربوط به نقص هورمونی در مادر یا جنین وجود رشته هایی که مسیر آن را ببندند و باعث شوند در ناحیه مغبنی باقی بمانند.

فعالیت عدم نزول بیضه‌

محدودیتی وجود ندارد. رژیم غذایی

اصول کلی درمان عدم نزول بیضه‌

آزمون های تشخیصی در صورت عدم لمس بیضه می توانند شامل سونوگرافی یا سی تی سکن باشند. درمان با توجه به نوع کریپتورکیدیسم (بیضه مخفی ) تعیین می گردد. در صورتی که بیضه گاهی در بیضه باشد و گاهی برگردد، به طور طبیعی مشکل تا هنگام بلوغ خود به خود رفع می شود. سایر انواع با هورمون یا جراحی درمان می شوند. جراحی برای راندن بیضه به بیضه دان . برای کسانی که به درمان هورمونی پاسخ نمی دهند، جراحی تنها درمان است . جراحی باید در 21-15 ماهگی ولی نه دیرتر از بلوغ انجام گیرد تا کارکرد تولیدمثلی حفظ شود.

پیشگیری از عدم نزول بیضه‌

پیشگیری خاصی ندارد.

رژیم غذایی عدم نزول بیضه‌

رژیم غذایی خاصی ندارد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها