همه چیز درباره  کم خونی هِمولیتیک‌

کم خونی هِمولیتیک‌

کم خونی هِمولیتیک عبارت است از تخریب زودتر از موعد گلبول های قرمز بالغ . در این حالت مغز استخوان قادر نیست با سرعت کافی گلبول های قرمز جدید تولید کند تا جایگزین گلبول های قرمز تخریب شده شوند. هِمولیز لفظی است که برای تخریب گلبول های قرمز به کار می رود.

علائم کم خونی هِمولیتیک‌

خستگی حالت تنگی نفس ضربان قلب نامنظم زردی (زرد شدن پوست و چشم ها، تیرشدن رنگ ادرار) بزرگ شدن طحال

عواقب کم خونی هِمولیتیک‌

اگر کم خونی همولیتیک در یک فرد ارثی نباشد و به طور اکتسابی ایجاد شده باشد، معمولاً می توان با حذف علت ، مثلاً یک دارو، آن را درمان کرد. گاهی ممکن است لازم باشد که طحال برداشته شود. اگر کم خونی همولیتیک ثانویه به یک بیماری زمینه ساز رخ داده باشد، سرنوشت بیمار با سیر بیماری زمینه ساز گره خورده است . اگر کم خونی همولیتیک ارثی باشد، در حال حاضر روشی برای درمان آن وجود ندارد. اما در عین حال می توان علایم را تخفیف داد یا کنترل کرد. تحقیقات علمی در زمینه علل و درمان ادامه دارد، بنابراین امید به یافتن درمان های بهتر و مؤثرتر نیز وجود دارد.

عوامل کم خونی هِمولیتیک‌

سابقه خانوادگی کم خونی همولیتیک استفاده از هرگونه دارو

عوارض کم خونی هِمولیتیک‌

بزرگ شدن طحال به مقدار زیاد، که باعث افزایش تخریب گلبول های قرمز توسط آن می شود. درد، شوک ، و وضعیت جدی ای که در اثر همولیز (تخریب گلبول های قرمز) ممکن است ایجاد شود.

دارو کم خونی هِمولیتیک‌

داروهای سرکوب کننده ایمنی (مثل پردنیزون ) برای کنترل واکنش پادتن ها معمولاً تجویز می شوند. دارو برای کاهش درد. برای دردهای جزئی ، می توان از استامینوفن استفاده کرد

علل کم خونی هِمولیتیک‌

اغلب علت ناشناخته است . بیماری های ارثی مثل اسفروسیتوز ارثی ، کمبود آنزیم گلوکز ـ 6 ـ فسفات دهیدروژناز (G6PD) ، کم خونی فقر آهن ، یا تالاسمی فاویسم یک نوع کم خونی همولیتیک است که به دنبال خوردن باقلا رخ می دهد. در بعضی افراد، به خصوص یونانی الاصل ها، شایع است . این بیماری به علت نقص زیست شیمیایی ارثی روی می دهد. گاهی در بدن پادتن هایی که برای مبارزه با عفونت تولید می شوند، به علت نامعلومی به گلبول های قرمز حمله می کنند. این واکنش گاهی به دنبال تزریق خون آغاز می شود. مصرف برخی داروها، از جمله بعضی داروها بدون نسخه ، که باعث آسیب به گلبول های قرمز می شوند.

فعالیت کم خونی هِمولیتیک‌

پس از درمان ، هرچه زودتر فعالیت های طبیعی خود را آغاز نمایید. از بودن در هوای سرد خودداری کنید.

اصول کلی درمان کم خونی هِمولیتیک‌

آزمایشات تشخیصی شامل آزمایش خون و بررسی های مختلف روی آن است . درمان برحسب وضعیت و نوع همولیز، در هر فرد متفاوت است . با پرهیز از مصرف برخی داروها یا غذاها که باعث همولیز می شوند، می توان جلوی بعضی از انواع را گرفت . امکان دارد برداشتن طحال توصیه شود.

پیشگیری از کم خونی هِمولیتیک‌

هیچ گاه دارویی را که قبلاً کم خونی همولیتیک در شما ایجاد کرده است مصرف نکنید. اگر سابقه خانوادگی کم خونی همولیتیک وجود دارد (انواع ارثی)، پیش از بچه دار شدن مشاوره ژنتیکی انجام دهید.

رژیم غذایی کم خونی هِمولیتیک‌

هیچ رژیم مخصوصی وجود ندارد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها