همه چیز درباره  کراتوزیس پیلاریس‌

کراتوزیس پیلاریس‌

کراتوزیس پیلاریس یک اختلال پوستی شایع که در آن منفد فولیکول های مو با توپی های سخت پر می شود. این بیماری مسری نیست . مناطق درگیر عبارتند از پوست پشت بازوها، قدام ران یا باسن . این عارضه بیشتر کودکان و جوانان را مبتلا می سازد.

علائم کراتوزیس پیلاریس‌

پاپول ها (توده های برجسته کوچک ) با خصوصیات زیر: پاپول های کوچک ، سفت و سفید و در لمس احساس شبیه لمس سنباده را ایجاد می کنند. پاپول ها به صورت گروهی بروز کرده و هر یک از آنها اندازه ای حدود یک میلی متر دارد. پاپول ها در محل منافذ فولیکول های مو تشکیل شده و با ناخن قابل کنده شدن هستند. هنگامی که این پاپول ها کنده می شوند معمولاً یک موی پیچیده شده در داخل یک ماده سفید نسبتاً سفت درون آن مشاهده می شود. این پاپول ها خارش یا سوزش ندارند.

عواقب کراتوزیس پیلاریس‌

کراتوزیس پیلاریس یک مشکل پوستی مزمن و بی خطر بدون علاج دایمی است . پاپول ها ممکن است در طی چند هفته بروز کرده و برطرف گردند. همه پاپول ها به تدریج تا سن 30 سالگی ناپدید می شوند.

عوامل کراتوزیس پیلاریس‌

سابقه آلرژی های پوستی سابقه خانوادگی کراتوزیس پیلاریس فقر تغذیه ای ، به ویژه کمبود ویتامین ـ آ

عوارض کراتوزیس پیلاریس‌

عفونت ثانویه پاپول ها.

دارو کراتوزیس پیلاریس‌

معمولاً در این اختلال به درمان دارویی نیازی نیست .

علل کراتوزیس پیلاریس‌

علت این عارضه ناشناخته است ولی ممکن است اختلال ارثی باشد. این اختلال به طور شایع همراه درماتیت آلرژیک و انواع مختلفی از ایکتیوز ـ که هر دو دارای ارتباط توارثی قوی هستند ـ بروز می کند. ضایعاتی مشابه (و گاهی کاملاً همانند) با کراتوزیس پیلاریس در افراد دچار کمبود ویتامین ـ آ بروز می کند.

فعالیت کراتوزیس پیلاریس‌

بدون محدودیت .

اصول کلی درمان کراتوزیس پیلاریس‌

از خیساندن طولانی محل درگیر در وان حمام استفاده کنید. از صابون های ملایم و غیرمعطر استفاده کنید. با یک برس به آرامی محل درگیر را مالش دهید تا توپی ها تجمع یافته در فولیکول ها به صورت موقت برطرف گردند. پمادها یا کرم های نرم کننده 7-6 بار در روز در محل مبتلا بمالید. مناسب ترین زمان استفاده از آنها بلافاصله پس از حمام گرفتن است چرا که در این زمان استفاده از این کرم ها یا پمادها به حفظ رطوبت پوست کمک می کند.

پیشگیری از کراتوزیس پیلاریس‌

در حال حاضر امکان پیشگیری از آن وجود ندارد.

رژیم غذایی کراتوزیس پیلاریس‌

رژیم خاص نیاز نیست .

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها