همه چیز درباره  دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

دیابت شیرین غیروابسته به انسولین(دیابت نوع 2) عبارت است از یک بیماری متابولیکی که مشخصه آن ناتوانی بدن در تولید انسولین کافی برای استفاده مؤثر و کارآمد از قندها، چربی ها، و پروتئین ها است . دیابت شیرین غیروابسته به انسولین در افراد بزرگسال چاق شیوع بیشتری نسبت به بقیه دارد. تمام سلول های بدن برای انتقال قند از خون به درون سلول ها نیازمند انسولین هستند.

علائم دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

خستگی تشنگی زیاد اشتهای زیاد ادرار به دفعات زیاد کاهش مقاومت به عفونت ها، خصوصاً عفونت های مجاری ادراری ، و عفونت های قارچی پوست ، دهان ، یا مجرای تناسلی

عواقب دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

این نوع از دیابت را غالباً می توان با رژیم غذایی مناسب ، و در صورت لزوم ، کاهش وزن تحت کنترل در آورد. کنترل خوب دیابت احتمال بروز عوارض را کم می کند. در بعضی از موارد، این نوع از دیابت در سیر پیشرفت خود تبدیل به دیابت وابسته به انسولین می شود که نوع شدیدتری از دیابت به شمار می رود.

عوامل دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

چاقی در بزرگسالان استرس حاملگی استفاده از بعضی از داروها، مثل قرص های ضدبارداری ، داروهای ادرارآور از نوع تیازیدی ، کورتیزول یا فنی توئین

عوارض دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

بیماری قلبی ـ عروقی ، خصوصاً آترواسکلروز، سکته مغزی ، و بیماری رگ های قلب اختلال بینایی بیماری رگ های محیطی ، که در نتیجه ممکن است پا دچار قانقاریا شود یا مردان ناتوانی جنسی پیدا کنند. پایین افتادن قندخون ، در صورت استفاده از قرص های کاهش قندخون (این مسأله ندرتاً رخ می دهد).

دارو دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

امکان دارد داروهای خوراکی برای کاهش قندخون (داروهای کاهنده قندخون ) تجویز شوند. البته تجویز این داروها همیشه ضرورت ندارد. با طبیعی شدن وزن اغلب می توان مصرف این داروها را متوقف کرد.

علل دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

ناکافی بودن انسولین تولید شده از لوزالعمده برای حفظ کار طبیعی سلول های بدن اختلال در استفاده از انسولین در سلول های بدن به علل نامعلوم

فعالیت دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد. ورزش منظم روزانه یک جنبه مهم در کنترل دیابت به شمار می رود.

اصول کلی درمان دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

برای تشخیص ، آزمایش های ادرار و خون برای اندازه گیری گلوکز، کلسترول ، و سطح انسولین روش بررسی وجود گلوکز (قند) در ادرار یا خون را فرا بگیرید. هر چقدر می توانید درباره کنترل دیابت و شناسایی علایم عوارض این بیماری دانش خود را افزایش دهید. همیشه یک دست بند یا گردن آویر نشان دهنده بیماری و داروهای مورد استفاده را همراه داشته باشید. خود را لاغر کنید و وزن خود را در محدوده طبیعی نگاه دارید. در صورت بروز هرگونه عفونت ، برای درمان سریعاً به پزشک مراجعه کنید. عمل جراحی برای درمان بعضی از عوارض مثل قانقاریا یا بیماری قلبی

پیشگیری از دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

وزن خود را کنترل کنید تا چاق نشوید. داشتن یک برنامه ورزشی منظم می تواند دیابت شیرین غیروابسته به انسولین را به تأخیر اندازد یا به کلی از آن پیشگیری کند.

رژیم غذایی دیابت شیرین غیروابسته به انسولین‌

برای کاهش وزن نیاز به یک رژیم اختصاصی وجود دارد؛ مصرف قندهای تصفیه شده را کاهش دهید؛ مصرف قندهای تصفیه نشده ، پروتئین ، و چربی را نیز متعادل کنید؛ میزان فیبرغذایی نیز باید در غذا زیاد شود. باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها