همه چیز درباره  حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

حمله ایسکمیک گذرا عبارت است از کاهش موقتی خونرسانی به بخشی از مغز. بخش آسیب دیده مغز موقتاً کارکرد طبیعی خود را از دست می دهد. بیشتر، افراد بالای 40 سال مبتلا می گردند. بهبودی تقریباً همیشه کامل است .

علائم حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

علایم زیر مختصر هستند و از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشند: از دست رفتن کارکرد عضلات در یک طرف بدن سردرد گیجی گزگز در اندام های فوقانی و تحتانی کرختی اختلال بینایی یا کوری گذرا در یک چشم منگی غش بدون کاهش هوشیاری تکلم مختل یا عدم توانایی تکلم

عواقب حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

حملات ایسکمیک گذرا معمولاً نشانه هایی از یک سکته مغزی قریب الوقوع هستند. این حملات باید درمان شوند تا خطر سکته مغزی در آینده که ممکن است باعث آسیب مغزی خطرناک و پایدار گردد، کاهش یابد. احتمال وقوع حملات ایسکمیک گذرا وجود دارد. شخص ممکن است دچار چندین حمله در روز یا تنها 3-2 حمله در چند سال گردد. علایم هر حمله ممکن است مشابه یا کاملاً متفاوت از سایر حملات باشند. در برخی بیماران ، علایم بدون باقی گذاشتن آسیب پایدار مکرراً ظاهر می شوند.

عوامل حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

سیگار کشیدن سابقه طبی شخصی یا خانوادگی فشار خون بالا و تصلب شرایین دیابت شیرین حمله قلبی بیماری قلبی پلی سیتمی (پرخونی )

عوارض حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

سکته مغزی . بدون درمان حدود 50% از بیماران دچار حمله ایسکمیک گذرا در عرض 5 ساله دچار سکته مغزی می شوند.

دارو حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

ضد انعقادها مثل وارفارین برای کاهش تشکیل لخته های خونی آسپیرین روزانه . آسپیرین می تواند تشکیل لخته را چنان کاهش دهد که احتمال ایجاد سکته مغزی به دنبال حملات ایسکمیک گذرا را کاهش دهد. آسپیرین در مردان مؤثرتر از زنان به نظر می رسد. تیکلوپدین برای افرادی که نمی توانند آسپیرین بخورند.

علل حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

حملات ایسکمیک گذرا ناشی از انسداد نسبی یک شریان کوچک مغز یا یک شریان بزرگتر (معمولاً شریان کاروتید در گردن ) هستند که خون را به شریان های مغز می رساند. انسداد غالباً حاصل یک لخته کوچک از قلب یا رگ خونی است که رها می شود و به مغز می رسد. این امر باعث کاهش موقتی جریان خون به بخشی از مغز و ایجاد علایم شبیه سکته مغزی می گردد.

فعالیت حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

اگر مکرراً دچار حمله ایسکمیک گذرا می شوید، رانندگی نکنید؛ در اماکن مرتفع کار نکنید و با ماشین آلات کار نکنید.

اصول کلی درمان حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

آزمون های تشخیصی می توانند شامل آزمون های آزمایشگاهی خون ، نوار قلب (روش تشخیصی بیماری های قلب با اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب )، رادیوگرافی قلب ، ریه ها و جریان خون (آنژیوگرافی ) و سونوگرافی باشند. درمان ممکن است شامل داروها، کنترل عوامل خطرزا (دیابت شیرین ، پرفشاری خون ، بیماری قلبی و غیره ) و تغییر شیوه زندگی باشد. سیگار را ترک کنید. برای کمک به ترک ، از مشاوره استفاده کنید؛ به گروه های حمایتی ملحق شوید یا سایر روش ها را بیابید. جراحی (اندآرترکتومی ) برای برداشتن پلاک ها (رسوبات چربی ) از شریان های کاروتید در گردن

پیشگیری از حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

حداقل 3 بار در هفته ورزش کنید تا از وضعیت قلبی ـ عروقی خوبی برخوردار شوید. او توصیه های قسمت رژیم غذایی پیروی کنید. سیگار نکشید. مرتب فشار خون خود را کنترل کنید. اگر بالا باشد، برای درمان جهت کاهش آن ، از توصیه پزشک بهره گیرید. آسپیرین روزانه ممکن است کمک کند. از پزشک خود در این مورد سؤال کنید.

رژیم غذایی حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

از یک رژیم غذایی طبیعی و کاملاً متعادل استفاده کنید که نمک و چربی و به ویژه چربی اشباع شده کمی داشته باشد.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها