همه چیز درباره  مکیدن شست‌

مکیدن شست‌

مکیدن شست عبارت است از قراردادن انگشت دست بر سقف دهان در پشت دندان ها و مکیدن آن با لب ها و دندان های بسته . مکیدن شست ، شایع است و یک رفتار و نه اختلال به شمار می رود. کودکان هر دو جنس و حداکثر 12 ساله را مبتلا می کند ولی در کودکان کم سن شایع تر است .

عواقب مکیدن شست‌

در بیشتر موارد این عادت خود به خود از بین می رود به خصوص اگر تبدیل به مسأله ای بین والدین و کودک نشده باشد.

دارو مکیدن شست‌

معمولاً برای این اختلال دارویی لازم نیست .

فعالیت مکیدن شست‌

محدودیتی وجود ندارد.

پیشگیری از مکیدن شست‌

مکیدن شست طبیعی است و آسیب خطرناکی ایجاد نمی کنند تا این که دندان های دایمی در 7-6 سالگی شروع به درآمدن بکنند. بیشتر کودکان تا این سن این عادت را ترک می کنند. در غیر این صورت ، والدین باید با کودک کار کنند تا به خاطر ظاهر و سلامت دندان ها این عادت را تغییر دهد. در صورت تمایل در اوایل شیرخواری سایر مکانیسم های تسکین بخش از جمله گهواره را فراهم کنید.

اصول کلی درمان مکیدن شست‌

معمولاً هیچ درمانی یا فعالیتی لازم نیست . روش های چون تنبیه ، شرمسار کردن و یادآوری معمولاً ارزشی ندارند. سایر روش ها نیز به ویژه موفقیت آمیز نیستند (دستکش های یک سره ، مواد برنزه برروی شست ، اسپلینت آرنج و غیره ) و ممکن است صدمه دیگری وارد کنند. در مورد کودک بالای 6 یا 7 سال که انگشت خود را می مکد: به کودک توجه بیشتری کنید. ببینید آیا تعارض ها یا موقعیت های اضطراب زا مکیدن را تحریک می کنند یا خیر. به کودک کمک کنید تا راه حل های دیگری برای استرس بیابد. اگر کودک تصمیم بگیرد که سعی به توقف مکیدن کند، به او کمک کنید تا به این هدف برسد. برای هرگونه پیشرفتی به سمت هدف ، جایزه بدهید. جایزه یک رشوه محسوب نمی شود بلکه چیزی است که با تلاش حاصل می گردد. روان درمانی یا مشاوره (تنها در صورت مکیدن شست به مدت طولانی یا بیش از حد)

رژیم غذایی مکیدن شست‌

رژیم غذایی خاصی ندارد.

علائم مکیدن شست‌

میکدن شست (بیشتر قبل از به خواب رفتن ، هنگام تماشای تلویزیون یا هنگام گرسنگی ، بیماری یا خستگی رخ دهد).

عوامل مکیدن شست‌

اضافه شدن یک نوزاد جدید به خانواده احساس قطع علاقه یا توجه والدین توسط شیرخوار

علل مکیدن شست‌

مکیدن شست یکی از اولین اعمال هماهنگی است که یک شیرخوار می تواند انجام دهد و به رضایت برسد. مکیدن شست اگر بعد از شیرخواری (به ویژه تا سال های پیش دبستانی ) ادامه یابد، ممکن است حاکی از یک اختلال وضعیتی باشد.

عوارض مکیدن شست‌

جلو آمدن دندان های پیش . مکیدن شست ممکن است چنان فشاری به دندان های پیش وارد کند که سرانجام آنها را به جلو براند.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها