همه چیز درباره  واکنش در اثر تزریق خون‌

واکنش در اثر تزریق خون‌

واکنش در اثر تزریق خون عبارت است از علایمی که در اثر تزریق خون آغاز می شوند. خون ، رگ های خونی ، کلیه ها، قلب ، پوست ، دستگاه عصبی مرکزی ، و ریه ها ممکن است در افزایش واکنش متأثر شوند.

علائم واکنش در اثر تزریق خون‌

کم اهمیت تر: لرز و تب کمر درد یا سایر دردها کهیر و خارش پراهمیت : تخریب گلبول های قرمز (همولیز) که باعث تنگی نفس ، سردرد شدید، درد قفسه سینه یا کمردرد، و وجود خون در ادرار

عواقب واکنش در اثر تزریق خون‌

اغلب واکنش ها پس از متوقف کردن تزریق خون ، تدریجاً فرو می نشینند. اما تعدادی از آنها مرگبار هستند.

عوامل واکنش در اثر تزریق خون‌

تزریق خون در شرایط اورژانس ، که در آن هنگام فرصت تعیین گروه خونی و تطابق آن با خون بیمار وجود ندارد. تزریق خونی که اهداکننده آن عفونت داشته است . تزریق خون به دفعات در مادر بارداری که خون وی Rh منفی باشد.

عوارض واکنش در اثر تزریق خون‌

نارسایی حاد کلیه آنافیلاکسی (شوک آلرژیک ) نارسایی احتقانی قلب در اثر تزریق سریع خون

دارو واکنش در اثر تزریق خون‌

آنتی هیستامین ها برای کاهش کهیر و خارش داروهای کورتیرونی برای کاهش احتمال بروز نارسایی حاد کلیه داروهای ضد فشار خون ، در صورتی که فشار خون خیلی بالا رود، یا داروهای افزایش دهنده فشار خون ، در صورتی که فشار خون خیلی پایین بیافتد.

علل واکنش در اثر تزریق خون‌

تزریق خون با گروه خونی متفاوت از گروه خونی بیمار. امکان دارد این امر ناشی از اشتباه در تطابق دادن گروه های خونی قبل از تزریق ، یا استفاده از خون کاملاً تطابق داده نشده در شرایط اورژانس باشد.

فعالیت واکنش در اثر تزریق خون‌

در ابتدا استراحت در رختخواب . با رو به بهبود گذاشتن علایم پس از تزریق خون ، فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

اصول کلی درمان واکنش در اثر تزریق خون‌

بیمار باید بستری شود. خوشبختانه به بیماران معمولاً در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی خون تزریق می شود، بنابراین وقتی واکنش رخ می دهد بلافاصله می توان اقدام نمود. به هنگام تزریق خون سعی کنید حتی المقدور بیدار و هوشیار باشید، تا در صورت بروز علایم بتوانید فوراً کارکنان درمانی بیمارستان را آگاه نمایید. تزریق خون باید با بروز اولین علامت واکنش متوقف شود. به هنگام تزریق خون ، همه علایم حیاتی مرتباً مورد بررسی قرار می گیرند و دستورالعمل های پیشگیری رعایت می شوند تا احتمال بروز عارضه به حداقل برسد. اکسیژن در صورت نیاز

پیشگیری از واکنش در اثر تزریق خون‌

بانک خون و کارکنان بیمارستان باید همیشه طبق دستورالعمل های دقیق رعایت ایمنی در انتقال خون ، عمل نمایند، مگر در شرایطی که خارج از کنترل باشد (قسمت علل را ببینید). امکان دارد استفاده از دیفن هیدرامین (یک نوع آنتی هیستامین ) و استامینوفن پیش از تزریق خون ، از بروز واکنش های خفیف پیشگیری کند. اگر سابقه قبلی چنین واکنشی را داشته اید، حتماً به پزشک یا کارکنان درمانی بیمارستان اطلاع دهید. اگر قرار است جراحی حداقل یک ماه دیگر انجام شود، می توان خون خودتان را برداشت کرد و در صورت لزوم در حین جراحی از آن استفاده نمود. تزریق خون خودتان کمترین احتمال بروز واکنش را به همراه دارد.

رژیم غذایی واکنش در اثر تزریق خون‌

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها