همه چیز درباره  نشانگان داون‌

نشانگان داون‌

نشانگان داون عبارت است از عقب ماندگی ذهنی و ناهنجاری در بسیاری از اعضاء که به علت یک ناهنجاری کروموزومی عمده ارثی به وجود می آید.

علائم نشانگان داون‌

به مدت کوتاهی پس از تولد: عضلات تون طبیعی ندارند و نوزاد شل به نظر می رسد. ناهنجاری های سر و گردن مثل کوچک یا غیرطبیعی بودن شکل جمجمه ؛ چشمان بادامی ؛ دهان کوچک و زبان بیرون زده دستان پهن که دارای خطوط کف دستی بزرگ و غیر طبیعی هستند. گاهی انگشت کوچک دست به سمت داخل انحنا یافته است . صدا غیر طبیعی در قلب در مراحل بعدی : عقب ماندگی رشد و نمو. کودک هیچگاه به اندازه بدنی و قد مناسب نمی رسد. درجات متفاوتی از عقب ماندگی ذهنی

عواقب نشانگان داون‌

بسیاری از کودکان دچار نشانگان داون با آموزش و تربیت مخصوص دارای زندگی شاد، پر از محبت و مفیدی خواهد بود. البته طول عمر افراد دچار نشانگان داون کمتر از افراد سالم است .

عوامل نشانگان داون‌

حاملگی در دختران زیر 16 سال یا زنان بالای 35 سال . در سن 45 سالگی ، میزان بروز این ناهنجاری 1 از هر 20 تولد است . سابقه خانوادگی نشانگان داون . قرار گرفتن مادر در معرض داروها، اشعه ، مواد شیمیایی ، عفونت ها پیش از حاملگی

عوارض نشانگان داون‌

افزایش احتمال بروز سرطان خون و بیماری تیرویید افزایش احتمال بروز عفونت ها نارسایی احتقانی قلب به علت ناهنجاری های مادرزادی قلب بیماری آلزایمر در یک سوم از بیماران بالای 35 سال

دارو نشانگان داون‌

آنتی بیوتیک برای عفونت های مکرر. توجه داشته باشید که دارویی برای معالجه نشانگان داون وجود ندارد.

علل نشانگان داون‌

ژنتیکی است . وجود یک کروموزوم اضافی در سلول تخم بارور شده باعث بروز ناهنجاری هایی به هنگام رشد جنین می شود. در یک سوم موارد، این کروموزوم اضافی از پدر است .

فعالیت نشانگان داون‌

کودک را در یک محیط حفاظت شده به فعالیت هر چه بیشتر تشویق کنید (مگر اینکه بیماری قلبی وجود داشته باشد).

اصول کلی درمان نشانگان داون‌

تا آنجا که می توانید برنامه ها و منابع مختلفی که برای کمک به کودکان دچار نشانگان داون وجود دارد را شناسایی و از آنها استفاده کنید. روان درمانی یا مشاوره برای والدین . بسیاری از والدین خود را به خاطر ناهنجاری کودکشان سرزنش می کنند و نیاز به کمک برای مبارزه با احساس گناه بیجا و زیان بار خود دارند. توصیه می شود که از برنامه های مخصوص برای آموزش شیرخوار استفاده شود. انجام عمل جراحی برای تصحیح اختلالات مادرزادی قلب یا روده اگر نگهداری از کودک در خانه امکان پذیر نباشد، کودک را می توان در مراکز یا خانه های مخصوص این کودکان تحت مراقبت قرار داد.

پیشگیری از نشانگان داون‌

اگر حامله هستید و بالای 35 سال سن دارید، یا اینکه سابقه نشانگان داون در خانواده شما یا همسرتان وجود دارد، درخواست آمنیوسنتز بکنید (گرفتن نمونه از کیسه آب برای انجام بررسی های مختلف از جمله بررسی های ژنتیکی ). با کمک این آزمایش می توان متوجه نشانگان داون جنین در همان اوایل حاملگی شد. اگر سابقه نشانگان داون در خانواده شما یا نامزدتان وجود دارد، پیش از تشکیل خانواده برای مشاوره ژنتیکی مراجعه کنید.

رژیم غذایی نشانگان داون‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود. امکان دارد صبر بیشتری برای تغذیه شیرخوار مورد نیاز باشد. بعضی از این شیرخواران در مکیدن پستان مشکل دارند یا علاقمند به غذا خوردن نیستند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها