همه چیز درباره  ملانوم‌

ملانوم‌

ملانوم یک نوع سرطان پوست که به سایر نواحی بدن و عمدتاً گره های لنفاوی ، کبد، ریه ها و دستگاه عصبی مرکزی گسترش می یابد. اکثر موارد ملانوم از یک خال پوستی یا سایر ضایعات پوستی قبلی منشأ می گیرد.

علائم ملانوم‌

یک ضایعه پوستی مسطح یا مختصری برجسته که می تواند سیاه رنگ ، قهوه ای ، آبی ، قرمز، سفید یا دارای مخلوطی از رنگ ها باشد. لبه های ضایعه اغلب نامنظم بوده و ممکن است خونریزی داشته باشد.

عواقب ملانوم‌

بسیار متغیر است . ملانوم در مراحل اولیه که هنوز به سایر نواحی گسترش نیافته است با برداشت از طریق جراحی قابل علاج است . در حال حاضر در صورت گسترش تومور به اعضای دور، بیماری غیرقابل علاج بوده و در مدت زمان اندکی منجر به مرگ می گردد. با این حال ، علایم آن قابل تسکین یا کنترل است . تحقیقات علمی در مورد علل و درمان این بیماری ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان های مؤثرتر و در نهایت علاج بخشی عرضه گردند.

عوامل ملانوم‌

خال های پوستی مشاغل یا فعالیت هایی که با تماس زیاد با آفتاب در ارتباطند نظیر کشاورزی ، کارهای ساختمانی ، ورزش های قهرمانی یا حمام آفتاب گرفتن بارداری عوامل ژنتیک . این سرطان در افراد سفیدپوست بور بیشترین شیوع را دارد و برعکس در سیاهپوستان نادر است . اشعه درمانی یا مواجهه بیش از حد با نور ماوراءبنفش مثلاً با لامپ های آفتابی سابقه خانوادگی ملانوم زندگی در مناطق آفتاب گیر

عوارض ملانوم‌

گسترش کشنده تومور به ریه ها، کبد، مغز، یا سایر اعضای داخلی

دارو ملانوم‌

داروهای ضدسرطان (شیمی درمانی ) ممکن است تجویز شود.

علل ملانوم‌

رشد مهارنشده سلول هایی که ایجادکننده رنگ قهوه ای پوست هستند (ملانوسیت ها). هنگامی که سلول ها به سمت لایه های زیرین پوست رشد می کنند به عروق خونی و لنفاوی دست اندازی کرده و از این طرق به سایر نواحی بدن انتشار می یابند.

فعالیت ملانوم‌

محدودیتی وجود ندارد به جز در مورد فعالیت هایی که با تماس با افتاب سروکار دارند (به قسمت پیشگیری رجوع شود).

اصول کلی درمان ملانوم‌

نمونه برداری (برداشت مقدار کمی از بافت یا مایع جهت بررسی آزمایشگاهی به منظور کمک به تشخیص ) از ضایعات مشکوک به ملانوم جهت تعیین درمان مناسب باید مشخص گردد. جراحی به منظور برداشت ضایعات مشکوک یا غدد لنفاوی مجاور (در صورت گسترش تومور به آنها). پیوند پوست برای جلوگیری از تشکیل جوشگاه بدمنظره در محل برداشت ضایعه ممکن است لازم گردد. پس از تشخیص بیماری ، معاینه مکرر بدن به منظور ارزیابی سایر ضایعات ضروری است . اشعه درمانی در صورت گسترش تومور

پیشگیری از ملانوم‌

از تماس بیش از حد با آفتاب اجتناب کنید. از کلاه های لبه پهن و لباس های محافظ استفاده کنید. از ترکیبات ضدآفتاب با حداکثر قدرت محافظتی بر روی پوست نواحی در معرض آفتاب استفاده کنید. این نکته به ویژه در سال های نوجوانی مهم است . به منظور شناسایی تغییر در نواحی پیگمانته پوست ، به طور منظم پوست بدن و از جمله کف پا را مورد معاینه قرار دهید. برای بررسی پوست ناحیه پشت از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید. در مورد هرگونه تغییر پوستی به ویژه در نواحی قهوه ای یا سیاه به صورت چند رنگه شدن ، نامنظم شدن لبه ها یا سطح ضایعه ، خونریزی از ضایعه یا هرگونه تغییر دیگر با پزشک مشورت کنید.

رژیم غذایی ملانوم‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها