همه چیز درباره  هاری (آب ترسی)

هاری (آب ترسی)

یک عفونت وخیم ویروسی دستگاه عصبی مرکزی که در اثر هاری (آب ترسی ) گاز گرفتگی حیوانات مبتلا به انسان منتقل می شود.

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر منیره کمالی

دکتر منیره کمالی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هاری (آب ترسی)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم هاری (آب ترسی)

در 23% بیماران ، علایم ممکن است 3-1 ماه پس از گاز گرفتگی حیوان متبلا ظاهر گردد ولی گاهی این مدت تنها پنج روز و گاهی تا پنج سال به طول می انجامد. علایم مراحل اولیه عبارتند از: بی قراری و تحریک پذیری خستگی تب خفیف سرفه گلودرد افزایش بزاق و اشک علایم مراحل پیشرفته (10-2 سال بعد) عبارتند از: انقباض شدید عضلات گلو که بلع را غیرممکن می سازد. پرفعالیتی و رفتارهای تهاجمی گیجی تب بالا ضربان قلب نامنظم تنفس نامنظم

عواقب هاری (آب ترسی)

هاری با درمان زودرس پس از گاز گرفتگی حیوانات قابل پیشگیری است .

عوامل هاری (آب ترسی)

مشاغل یا فعالیت هایی که با تماس با حیوانات وحشی سروکار دارند (نظیر غارنوردان ، شکارچیان ، کشاورزان یا کارکنان پرورشگاه های گله ، جنگل بانان ، برخی کارکنان آزمایشگاه ، دامپزشکان )

عوارض هاری (آب ترسی)

پس از بروز علایم ، زنده ماندن بیمار نامحتمل است .

دارو هاری (آب ترسی)

تزریق ایمونوگلوبولین [ پادتن ] ضد هاری تزریق واکسن مخصوص هاری در صورتی که حیوان مظنون ، مبتلا به هاری شناخته شد. واکسن یادآور کزاز دیگر مانند گذشته نیازی به تزریقات دردناک در ناحیه شکم نیست .

علل هاری (آب ترسی)

یک نوع ویروس موجود در بزاق حیوان مبتلا از طریق پوست آسیب دیده یا غشای مخاطی وارد بدن انسان می شود. این ویروس از محل گاز گرفتگی پوستی به آهستگی به سمت مغز مهاجرت می کند. حیواناتی که به طور شایع دچار این ویروس هستند عبارتند از: سگ ها (به خصوص سگ های وحشی )، خفاش ها، روباه ها، گرگ ها و راکون ها. سایر حیوانات نیز ممکن است مبتلا گردند بنابراین پس از هرگونه گاز گرفتگی با اداره بهداشت محلی مشورت نمایید.

فعالیت هاری (آب ترسی)

محدودیتی وجود ندارد مگر این که علایم بروز کنند. در صورت بروز علایم استراحت در بستر بیمارستان ضروری است .

اصول کلی درمان هاری (آب ترسی)

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون و اندازه گیری مایع و الکترولیت ها، برای آسیب شناختی بافت های حیوان مظنون به بیماری ، و مشاهده رفتار حیوان مظنون توسط خود بیمار باشد. مشخص نمایید که آیا حیوان مظنون ، تحریک پذیر و دارای رفتار تهاجمی بوده است یا خیر. احتمال مبتلا بودن حیوانات دارای رفتار تهاجمی بیشتر است . درمان بسته به نوع تماس با بیماری (از طریق گازگرفتگی یا غیر گازگرفتگی )، احتمال وجود هاری در گونه جانور مظنون ، شرایطی که گاز گرفتگی در آن رخ داده است و وضعیت واکسیناسیون حیوان تعیین می شود. جراحی به منظور تمیز کردن و ترمیم زخم ناحیه گاز گرفتگی گاهی لازم می شود. در صورت بروز علایم ، بستری در بیمارستان ضروری است . ناحیه گاز گرفتگی را به مدت 10 دقیقه با آب و صابون شستشو دهید تا بزاق حیوان به کلی پاک گردد. با یک پانسمان تمیز زخم را بپوشانید. جهت مشاوره با پزشک یا اورژانس محلی تماس بگیرید. با مرکز محلی کنترل حیوانات تماس بگیرید تا در صورت امکان حیوان مظنون را به دام بیندازند. اگر حیوان کشته شد، سر آن را تا هنگامی که بررسی آسیب شناختی آن میسر گردد در یخچال یا فریزر نگه دارید. اصولاً ترس به خود راه ندهید. با توجه به دوره نهفتگی طولانی این بیماری فرصت کافی برای تشخیص و درمان وجود دارد.

پیشگیری از هاری (آب ترسی)

واکسیناسیون سگ ها و گربه های خانگی بر ضد هاری در صورت برخورد با حیوانات ولگرد وجود آنها را به همسایگان اطلاع داده و به کودکان خوب بیاموزید تا از آنها دوری کنید. چنانچه شغل شما در ارتباط با حیوانات است نسبت به واکسیناسیون ضد هاری اقدام نمایید. واکسیناسیون ضد کزاز را سر موعد انجام دهید. از حیوانات وحشی دوری کنید.

رژیم غذایی هاری (آب ترسی)

در طی درمان سرپایی قبل از بروز علایم رژیم خاصی نیاز نیست . در طی بستری در بیمارستان به دلیل بروز علایم ، فعالیت و مواد مغذی به صورت وریدی باید تجویز گردند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها