همه چیز درباره  کاندیدیاز پوست

کاندیدیاز پوست

کاندیدیاز پوست (مونیلیاز) عبارت است از یک عفونت قارچی در چین های پوستی یا آن نواحی از پوست که در تماس با هم قرار می گیرند، مثلاً در کشاله ران یا زیر پستان در خانم ها. این عفونت از فرد به فرد و در یک فرد نیز از یک نقطه به نقطه دیگر به طور خفیف مسری است . عفونت ممکن است پوست پوشاننده بیضه ها، مهبل و دستگاه تناسلی خارجی در خانم ها؛ ناحیه زیر بغل ؛ فضاهای بین انگشتان دست و پا؛ سطح داخلی ران ها؛ زیر پستان خانم ها؛ و پوست روی قسمت تحتانی ستون فقرات را متأثر سازد.

علائم کاندیدیاز پوست

پلاک (لکه یا ناحیه برآمده مسطح ) با خصوصیات زیر: لکه های قرمز روشن بدون کناره کاملاً مشخص . این لکه ها اغلب 12-6 سانتی متر یا بیشتر قطر دارند. از برخی از پلاک ها مایع تراوش می کند. پوست مرطوب و دلمه بسته به نظر می رسد. خارش معمولاً شدید است . گاهی ضایعات کوچکتر (با اندازه کمتر از 1 میلی متر) پلاک های بزرگتر را احاطه می کنند. این ضایعات گاهی به پوستول های کوچک (جوش های کوچک چرک دار) تبدیل می شوند.

عواقب کاندیدیاز پوست

با درمان معمولاً در عرض دو هفته خوب می شود. بدون درمان ، التیام ممکن است آهسته باشد (حتی تا 5-4 سال ) عود آن شایع است .

عوامل کاندیدیاز پوست

مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی مصرف استروییدها (خوراکی ، تزریقی ، یا موضعی ) دیابت چاقی تغذیه نامناسب تعریق بیش از حد زندگی در شرایط بهداشتی نامناسب یا مکان شلوغ مصرف قرص های ضدبارداری دوش مهبل

عوارض کاندیدیاز پوست

عفونت های باکتریایی ثانویه (به ندرت ) واکنش آلرژیک به بیماری پوستی (به ندرت ) مسمومیت خون (سپتی سمی ) (به ندرت )

دارو کاندیدیاز پوست

معمولاً داروهای ضد قارچ موضعی تجویز می شوند. به نرمی مقدار کمی از دارو را طبق دستور پزشک به نواحی عفونی بمالید. تنها به مقداری از دارو استفاده کنید که روی ناحیه را بپوشاند. مصرف کردن مقدار زیادتر دارو فایده ای ندارد.

علل کاندیدیاز پوست

عفونت قارچی پوست ناشی از قارچ کاندیدا (معمولاً گونه کاندیدا آلبیکانس ). فرم هاگی این ارگانیسم معمولاً در لوله گوارش و مهبل رشد می کند. تا تبدیل شدن ارگانیسم از فرم هاگی به فرم قارچی ، علایم پوستی آغاز نمی شوند. برای پیدایش عفونت ، مواردی چون آسیب پوستی ، رطوبت ، و گرما لازم هستند. ناکافی بودن کارکرد دستگاه ایمنی به علت بیماری یا مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی

فعالیت کاندیدیاز پوست

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد، مگر اجتناب از گرما و تعریق

اصول کلی درمان کاندیدیاز پوست

آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل بررسی آزمایشگاهی پوسته های تراشیده شده یا چرک باشد. درمان شامل درمان خود عفونت و نیز بیماری زمینه ساز مستعدکننده به این عفونت است . پوست را خنک و خشک نگاه دارید. نواحی عفونی شده را تا حد امکان در معرض نور خورشید قرار دهید. لباس های نخی غیرتنگ بپوشید. از پوشیدن لباس های دارای الیاف مصنوعی یا پشم خودداری کنید. پوست خود را از آسیب محافظت کنید.

پیشگیری از کاندیدیاز پوست

از آنتی بیوتیک ها تنها زمانی که توسط پزشک تجویز شده باشند استفاده نمایید. از تعریق بیش از حد خودداری کنید. پوست را خنک و خشک نگاه دارید. بهتر است لباس زیر نخی باشد.

رژیم غذایی کاندیدیاز پوست

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود. البته خوردن ماست ، دوغ ، خامه ترش ، یا مصرف قرص های اسیدوفیل ممکن است به پیشگیری از عفونت های قارچی که ممکن است در نتیجه اثرات جانبی داروها حاصل شوند، کمک کند.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها