همه چیز درباره  طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

طاسی سر طبق الگوی مشخص عبارت است از ریزش موی تدریجی و بدون درد که با الگویی مشخص و با افزایش سن فرد رخ می دهد. این نوع ریزش مو هرچه زودتر آغاز شود، ریزش نهایی موی سر بیشتر خواهد بود. در برخی از افراد، ریزش مو طی یک دوره کوتاه مدت ، بسیار سریع رخ می دهد، ولی بعد از آن ، سرعت ریزش کم شده و ثبات نسبی برقرار می گردد. در مردان ، ریزش مو ممکن است حتی از بیست و چندسالگی شروع شود، در حالی که در زنان ، ریزش مو به ندرت پیش از 50 سالگی شروع می شود.

علائم طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

در مردان ، ریزش مو از قسمت فوقانی سر شروع می شود و به گیجگاه و نواحی جلویی گسترش می یابد. در زنان ، ریزش مو معمولاً فقط در قسمت فوقانی سر رخ می دهد. در هر دو جنس ، ممکن است مقداری ریزش مو به طور پراکنده نیز رخ دهد.

عواقب طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

در حال حاضر روشی برای درمان قطعی آن وجود ندارد. بعضی ها استفاده از کلاه گیس یا انجام پیوند مو را می پذیرند. برای سایرین نیز استفاده از داروی موضعی (مالیدنی ) ممکن است کمک کننده باشد.

عوامل طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

سابقه خانوادگی این نوع ریزش موی سر. ریزش مویی که پس از بیماری ، بارداری ، یا به عنوان عارضه نامطلوب مصرف دارو رخ می دهد با ریزش موی مورد بحث در اینجا متفاوت است .

عوارض طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

هیچ عارضه طبی وجود ندارد، اما امکان دارد طاسی باعث استرس عاطفی شود.

دارو طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

برای طاسی مصرف دارو ضرورت ندارد. اما برای کسانی که تمایل به درمان دارند، به نظر می رسد داروی مینوکسیدیل به صورت موضعی روی سر، رشد مو را در 50%-20% افراد تحریک کند. اما اثربخشی آن کاملاً متغیر است و هنوز مشخص نیست که در درازمدت فایده دارد یا خیر. داروی مینوکسیدیل گران است و اگر در شما اثر کند، باید آن را تا مدت نامحدود ادامه دهید تا فایده به دست آمده حفظ شود.

علل طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

عوامل ژنتیکی عوامل هورمونی . هورمون های مردانه عامل مهمی در طاسی هستند. در مردانی که در جوانی اخته شده اند ریزش مو رخ نمی دهد حتی اگر عوامل ژنتیکی را داشته باشند، مگر اینکه هورمون تستوسترون (یک هورمون مردانه ) دریافت کنند. از طرفی ، هورمون استروژن (یک هورمون زنانه ) ممکن است نقش محافظتی در برابر ریزش مو در خانم ها داشته باشد، زیرا ریزش مو در خانم ها به ندرت پیش از یائسگی رخ می دهد.

فعالیت طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اصول کلی درمان طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

از شامپوها و پمادهای حاوی دارو استفاده نکنید. آنها هیچ فایده ای ندارند. اگر نمی توانید طاسی را قبول کنید، سه انتخاب برای شما وجود دارد: استفاده از کلاه گیس ؛ جراحی پیوند مو؛ یا داروی موضعی (مالیدنی ). روش انجام جراحی پیوند مو (کاشت مو) بهبود یافته است ، اما کاشت مو ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد. بنابراین قبل از اقدام به آن اطلاعات کافی را در رابطه با مزایا و مضرات آن کسب کنید

پیشگیری از طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

نشان داده شده است که داروی مینوکسیدیل روند طاسی را در بعضی مردان ، تا حدی کُند یا معکوس می کند. این دارو گران است . هم اکنون تحقیقات در زمینه سایر داروها ادامه دارد.

رژیم غذایی طاسی سر طبق الگوی مشخص‌

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها