همه چیز درباره  تب با منشأ نامشخص‌

تب با منشأ نامشخص‌

تب با منشأ نامشخص عبارت است از بالاتر رفتن درجه حرارت بدن به بیش از 3/38 درجه سانتیگراد در حداقل 4 بار گرفتن درجه حرارت طی یک دوره 14 روزه که برای آن هیچ علت مشخصی پیدا نشده باشد یا ناخوشی که بدون دلیل مشخص 14 روز طول کشیده باشد.

علائم تب با منشأ نامشخص‌

تب برای حداقل دو هفته (با دماسنج مقعدی ). تب ممکن است متناوب باشد.

عواقب تب با منشأ نامشخص‌

بهبود خودبه خودی در حدود 10% از موارد. در سایر موارد، نتیجه بستگی به تشخیص و درمان موفقیت آمیز بیماری زمینه ای دارد.

عوامل تب با منشأ نامشخص‌

تغذیه نامناسب وجود بیماری که باعث کاهش مقاومت بدن شده باشد. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا هوا یا آب آلوده مسافرت به مناطقی که وضع بهداشتی مناسبی ندارند. تماس با افرادی که بیماری مسری دارند. سالمندان افرادی که در معرض خطر ایدز قرار دارند. سوءمصرف مواد

عوارض تب با منشأ نامشخص‌

بستگی به بیماری زمینه ای که تب را ایجاد کرده است دارد.

دارو تب با منشأ نامشخص‌

در موارد ناراحتی خفیف ، می توان از داروهایی مثل استامینوفن استفاده نمود. البته تا زمانی که بیماری زمینه ای مشخص نشده باشد، امکان دارد داروهای دیگری تجویز نشوند تا احیاناً از پوشانیده شدن علایم بیماری زمینه ای اجتناب شود. گاهی امکان دارد در بیمارانی که بدحال هستند و هنوز جواب آزمایش های آنها نیامده است توصیه به امتحان آنتی بیوتیک ها یا سایر داروها شود.

علل تب با منشأ نامشخص‌

در شیرخواران و کودکان : عفونت ها بیماری های بافت همبند یا بیماری های خودایمنی تومورها و سرطان ها، خصوصاً سرطان خون در بزرگسالان : عفونت ها بیماری های بافت همبند یا بیماری های خودایمنی تومورها و سرطان ها، خصوصاً سرطان کلیه و سرطان خون گاهی تب توسط خود فرد ایجاد می شود. این حالت در بعضی از افرادی که از نظر روانی مشکل دارند ممکن است دیده شود. یکی از عوارض جانبی داروها ایجاد تب است .

فعالیت تب با منشأ نامشخص‌

تاحدی که تحمل شود. البته بهتر است بیمار استراحت کند.

اصول کلی درمان تب با منشأ نامشخص‌

تا زمان مشخص شدن علت تب ، درجه حرارت بدن را به طور روزانه ثبت کنید. درجه حرارت مقعدی دقیقتر از سایر روش های گرفتن درجه حرارت است . به دلیل اینکه تب ممکن است اولین تظاهر یک بیماری جدی (در مراحل اولیه خود) باشد، امکان دارد انجام بررسی های کامل تشخیصی توصیه شود: آزمایش خون و ادرار و کشت ادرار، عکس برداری از قفسه سینه ، سی تی اسکن ، سونوگرافی ، اکوکاردیوگرافی ، بررسی های مربوط به تیرویید، آزمایش های مربوط به کبد، آزمایش ایدز، و سایر بررسی ها. درمان برحسب علت زمینه ای انجام می گیرد.

پیشگیری از تب با منشأ نامشخص‌

روش خاصی برای پیشگیری وجود ندارد.

رژیم غذایی تب با منشأ نامشخص‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها