همه چیز درباره  کشیدگی گردن‌

کشیدگی گردن‌

کشیدگی گردن عبارت است از آسیب به گردن در اثر کشیده شدن با قدرت آن به عقب معمولاً در یک تصادف . نواحی درگیر عباتند از عضلات ، تاندون ها، دیسک ها و اعصاب گردن .

علائم کشیدگی گردن‌

درد یا سفتی در جلو و عقب گردن یا بلافاصله یا تا 24 ساعت پس از آسیب گیجی سردرد تهوع و استفراغ (گاهی )

عواقب کشیدگی گردن‌

با درمان معمولاً ظرف یک هفته تا 3 ماه علاج پذیر است .

عوامل کشیدگی گردن‌

آرتروز ستون فقرات شرایطی که احتمال تصادف را بیشتر می کنند مثل : رانندگی در هوای بارانی ، برفی یا جاده یخ زده رانندگی «با فاصله کم نسبت به اتومبیل جلویی » یا سایر عادات بد رانندگی رانندگی پس از مصرف الکل یا استفاده از داروهای رونگردان

عوارض کشیدگی گردن‌

کرختی و ضعف موقتی در اندام های فوقانی در صورت آسیب دیدن ریشه های عصبی . ممکن است تا زمان بهبود باقی بماند.

دارو کشیدگی گردن‌

ممکن است مسکن ها یا شل کننده های عضلانی تجویز گردند. برای درد خفیف می توانید از داروهای بدون نیاز به نسخه مثل آسپرین یا استامینوفن استفاده کنید.

علل کشیدگی گردن‌

آسیب معمولاً در اثر ورزش های تماسی یا سوانح رانندگی

فعالیت کشیدگی گردن‌

به شدت علایم بستگی دارد. در طول مرحله حاد یا شدید در حدامکان استراحت کنید. با بهبود علایم ، به تدریج فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرید. از بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید.

اصول کلی درمان کشیدگی گردن‌

آزمون های تشخیصی می توانند شامل رادیوگرافی ستون فقرات و بررسی های عصبی برای رد کردن آسیب به ستون فقرات باشند. در 24 ساعت اول هر ساعت به مدت 20-10 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده کیسه یخ بگذارید. بعد از 24 ساعت ، از کیسه های یخ یا گرما برای تسکین درد استفاده کنید. گرما می تواند به صورت 2 بار دوش آب داغ در روز باشد که طی آن آب به مدت 20-10 دقیقه روی گردن و شانه های شما می ریزد. بین فواصل دوش از پوشش های مرطوب داغ برای گردن استفاده کنید یا چندین بار در روز به مدت 15-10 دقیقه از لامپ گرمایی استفاده کنید. سعی کنید وضعیت قرارگیری خود را بهتر کنید. در هنگام نشستن یا ایستادن چانه و شکم خود را بکشید. در یک صندلی سفت بنشینید و به باسن خود فشار دهید تا به پشت صندلی بچسبید. در صورت شدت علایم ، تا زمانی که درد بهبود یابد، یک کرست پوشش دار نرم بخرید و از آن استفاده کنید. بدون بالش بخوابید. در عوض ، یک پارچه کوچک را به قطر 5 سانتیمتر بپیچید یا از یک بالش گردنی استفاده کنید. وضعیت های نامناسب خوابیدن ، بهبود را به تأخیر می اندازد. اگر شما دچار فشار به ریشه عصب به همراه کرختی و ضعف دست یا اندام فوقانی باشید، ممکن است یک وسیله کشش گردن توصیه گردد. می توان آن را روی درگاه آویزان کرد. درمان های دیاترمی یا اولتراسونیک جراحی برای برداشتن یک دیسک آسیب دیده ستون فقرات (به ندرت )

پیشگیری از کشیدگی گردن‌

در اتومبیل خود از پشتی سر استفاده کنید. پشتی سر تعداد و شدت کشیدگی گردن در اتومبیل را کاهش می دهد. با دقت و احتیاط رانندگی کنید. از مصرف الکل جداً خودداری کنید و از داروهای روانگردان استفاده نکنید.

رژیم غذایی کشیدگی گردن‌

رژیم غذایی خاصی ندارد. از مصرف الکل جداً بپرهیزید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها