همه چیز درباره  بیماری پنوموتوراکس‌

بیماری پنوموتوراکس‌

رویهم افتادگی قسمتی از یک ریه یا همه آن در اثر نفوذ هوای آزاد بین دو لایه جنب (غشای نازک پوشاننده ریه ها). درد ناشی از این عارضه گاهی با درد حمله قلبی اشتباه می شود. این عارضه در همه سنین دیده می شود ولی در مردان فعال (بین 40-20 سال ) شایع تر است .

عواقب بیماری پنوموتوراکس‌

یک پنوموتوراکس کوچک نیاز به توجه خاصی نداشته و خودبه خود بهبود می یابد. ولی اگر رویهم افتادگی وسیع بوده و در افراد میانسال یا سالمندی که دچار آسیب های ریوی ناشی از آسم ، برونشیت مزمن یا آمیفزم نیز هستند رخ دهد، می تواند منجر به نارسایی تنفسی و یک شرایط بحرانی گردد.

دارو بیماری پنوموتوراکس‌

برای این اختلال معمولاً دارویی نیاز نیست . ولی برای تسکین درد خفیف از داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن و برای درد شدید از مسکن های قویتر ممکن است استفاده شود.

فعالیت بیماری پنوموتوراکس‌

تا حد توان به فعالیت های خود ادامه دهد. به طور مکرر در بین فعالیت ها استراحت کنید. هرچه سریعتر با بهبود علایم فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. برای بهبود این عارضه حدود دو هفته زمان در نظر بگیرید.

پیشگیری از بیماری پنوموتوراکس‌

اقدام به درمان طبی برای اختلالات ریوی نظیر آسم یا آمفیزم خودداری از استعمال دخانیات

اصول کلی درمان بیماری پنوموتوراکس‌

عکس ساده قفسه سینه به اثبات این تشخیص و تعیین اندازه پنوموتوراکس کمک می کند. - نوع درمان به اندازه پنوموتوراکس و وضعیت زمینه ای ریه بستگی دارد. این عارضه ممکن است خودبه خود بهبود یابد، ولی ممکن است برای دفع هوای تجمع یافته ، بستری در بیمارستان و اقدام به درمان لازم باشد. - خودداری از استعمال دخانیات ؛ تلاش برای سرفه نکردن ، اجتناب از بلند صحبت کردن ، خندیدن یا آواز خواندن . - استراحت در حالت نشسته ممکن است برای بیمار راحت تر باشد. - در صورتی که مراقبت در منزل انجام می شود، اندازه گیری مرتب فشار خون ، تعداد ضربان قلب و تنفس ضروری است .

رژیم غذایی بیماری پنوموتوراکس‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم بیماری پنوموتوراکس‌

شدت علایم زیر برحسب میزان رویهم افتادگی ریه و گستردگی بیماری زمینه ای ریه متغییر است . هنگامی که پنوموتوراکس به آهستگی ایجاد شده باشد علایم ممکن است کمتر حاد باشد: درد خنجری قفسه سینه ، این درد ممکن است به شانه یا سراسر قفسه سینه یا شکم انتشار یابد. کوتاهی نفس . سرفه خشک و تک تک (گاهی )

عوامل بیماری پنوموتوراکس‌

آسیب قفسه سینه بیماری های مزمن ریه استعمال دخانیات ورزش ، کشش های فیزیکی غواصی پرواز در ارتفاعات بالا سرطان

علل بیماری پنوموتوراکس‌

پنوموتوراکس خود به خودی : پاره شدن کیسه های هوایی کوچک در ریه در اثر آسم ، آبسه یا آمپیم ریه ، یا فعالیت فیزیکی ، نظیر غواصی ، پرواز در ارتفاعات بالا یا کشش بدنی . موارد مرتبط با فعالیت اکثراً در افراد سالم رخ می دهد. گاهی علت مشخصی ندارد. پنوموتوراکس ناشی از ضربه : زخم های نافذ قفسه سینه که اجازه ورود هوای آزاد به فضای جنب را داده و از این طریق باعث رویهم افتادگی ریه می شوند. عارضه کشیدن مایع از ریه (توراسنتز)

عوارض بیماری پنوموتوراکس‌

ادم ریه (احتباس مایع در ریه ) عفونت ریه پنوموتوراکس مکرر که نیازمند دخالت جراحی است .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها