همه چیز درباره  سندروم پیکا

سندروم پیکا

پیکا میل شدید داشتن یا خوردن مواد عجیب که فاقد ارزش غذایی اند. این عارضه معمولاً کودکان سنین 6-1 سال و خانم های باردار را گرفتار می سازد. این اصطلاح در مورد شیرخواران زیر 18 ماه که هر چیزی را در داخل دهان خود می گذارند به کار نمی رود زیرا در این سن این کار طبیعی محسوب می شود.

علائم سندروم پیکا

خوردن مواد غیرغذایی نظیر نشاسته ، خاک رس ، یخ ، گچ ، رنگ ، مو یا سنگ ریزه درد شکم (گاهی )

عواقب سندروم پیکا

پیکای بارداری معمولاً پس از زایمان برطرف می شود. سایر انواع پیکا با درمان قابل کنترل هستند.

عوامل سندروم پیکا

سابقه خانوادگی پیکا تغذیه نامطلوب فقر عقب ماندگی ذهنی کم خونی

عوارض سندروم پیکا

مسمومیت با سرب ناشی از رنگ یا گچ عفونت های روده ای ناشی از انگل های موجود در خاک کم خونی سوءتغذیه انسداد روده

دارو سندروم پیکا

برای این اختلال معمولاً دارویی نیاز نیست .

علل سندروم پیکا

نیاز غریزی برای جبران کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی . این مطلب به ویژه در مورد خوردن خاک رس برای کمبود آهن صحت دارد. عوامل روانی خوب شناخته نشده مرتبط با زندگی در مکان نامطلوب ، درآمد کم یا محرومیت های روانی

فعالیت سندروم پیکا

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان سندروم پیکا

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون برای شناسایی کم خونی و اندازه گیری مایعات و الکترولیت ها باشد. رادیوگرافی شکم ممکن است توصیه گردد. امنیت محیط منزل را از نظر حذف مواد غیرغذایی که کودک آنها را می خورد برقرار کنید. محیط منزل خود و نیز تعامل های خانوادگی را ارزیابی کنید و اگر احساس کردید که آنها آن طور که باید باشند نیستند، درصدد راه هایی برای ایجاد محیط سالمتر برآیید. در صورت لزوم با متخصص مشورت کنید.

پیشگیری از سندروم پیکا

موادی را که کودک می خورد از دسترس وی دور کنید. خانه هایی را که دارای رنگ سرب دار هستند مجدداً رنگ بزنید. از تختخواب های قدیمی با رنگ سرب دار برای کودکان استفاده نکنید. از یک رژیم غذایی متعادل مطلوب برای خود و کودکانتان استفاده کنید. یک محیط مطلوب و دارای تمهیدات حمایتی برای کودکان در منزل طراحی کنید.

رژیم غذایی سندروم پیکا

یک رژیم غذایی متعادل مطلوب برای خود برنامه ریزی کنید. مکمل های ویتامین ها و مواد معدنی ممکن است لازم گردد. اگر شما برای طرح ریزی وعده های غذایی نیاز به کمک دارید، با مراکز خدمات در منزل ، متخصص تغذیه یا یک پرستار خانواده مشورت نمایید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها