همه چیز درباره  واکنش های دارویی‌

واکنش های دارویی‌

واکنش های دارویی عبارت است از انواع مختلفی از واکنش های آلرژیک که در اثر داروها ایجاد می شوند. این واکنش ها ارثی یا مسری نیستند.

علائم واکنش های دارویی‌

بثور، خارش ، یا کهیر پوست برافروخته اضطراب بیماری سرم (تب ، بثور، درد مفصلی ، و آسیب به رشته های عصبی ) آنافیلاکسی (شوک آلرژیک ) (خس خس سینه و مشکل در تنفس ) اختلالات متنوع خونی ، مثل کم خونی همولیتیک (همراه با تخریب گلبول های قرمز) آسیب رشته های عصبی محیطی واسکولیت (التهاب رگ های خونی ) توجه داشته باشید که واکنش های دارویی زیر معمولاً ناشی از آلرژی نیستند: ـ استفراغ یا اسهال ـ تب ـ حساسیت به نور (واکنش پوستی به نور آفتاب )

عواقب واکنش های دارویی‌

اغلب واکنش های دارویی را می توان با توقف دایمی مصرف داروی مسؤول برای همیشه به فراموشی سپرد.

عوامل واکنش های دارویی‌

مصرف هرگونه دارو، اما خصوصاً داروهای زیر: ـ آنتی بیوتیک های از گروه پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها ـ داروهای سولفامیدی ـ سرم های حیوانی ـ واکسن ها ـ بی حس کننده های موضعی ـ نمونه های تلخیص شده مواد آلرژیک ـ ترکیبات حاوی ید، مثل مواد رنگی مورد استفاده در عکس برداری با اشعه ایکس نوع تزریقی داروها، خصوصاً در دوز بالا سابقه سایر آلرژی ها، مثل تب یونجه ، آسم ، یا آگزما وجود عفونت (شاید به این علت که عفونت خود باعث تحریک دستگاه ایمنی می شود).

عوارض واکنش های دارویی‌

مرگ در اثر واکنش آنافیلاکسی شدید چندین ماه ناتوانی در اثر بیماری سرم

دارو واکنش های دارویی‌

دارهای کورتیزونی برای کاهش واکنش التهابی آنتی هیستامین ها برای کاهش واکنش آلرژیک بدن

علل واکنش های دارویی‌

داروها در واقع مواد «خارجی » هستند که وارد بدن می شوند. وقتی که تزریق دارو انجام می گیرد یا به صورت قرص و کپسول و شربت و غیره خورده می شود، بدن پادتن هایی را علیه دارو تولید می کند. به این ترتیب زمینه برای بروز واکنش دارویی در مواجهه بعدی با دارو فراهم می شود. توجه داشته باشید که بیشتر از اثر تزریق دارو این سلسله از وقایع پیش می آید.

فعالیت واکنش های دارویی‌

با رو به بهبود گذاشتن علایم ، فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

اصول کلی درمان واکنش های دارویی‌

همیشه با خود یک دست بند یا گردن آویز که نشان دهنده واکنش دارویی و داروی مسؤول باشد را به همراه داشته باشید. همیشه در منزل ، همراه خود، در محل کار، و در اتومبیل ، کیت آنافیلاکسی در دسترس داشته باشید تا در موارد اورژانس بتوانید خود یا اعضاء خانواده را در صورتی که قبلاً واکنش دارویی شدید داشته اید نجات دهید.

پیشگیری از واکنش های دارویی‌

در هنگام مراجعه به پزشک ، سابقه هر گونه واکنش دارویی را بگویید. اسم داروهایی را که مصرف می کنید یاد بگیرید. اگر نسبت به هر دارویی واکنش نشان دادید، باید در آینده از آن اجتناب کنید. اصولاً داروها را مگر در موارد ضرورت مصرف نکنید.

رژیم غذایی واکنش های دارویی‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها