همه چیز درباره  دندان در آوردن‌

دندان در آوردن‌

پدیده دندان درآوردن عبارت است از ظهور متوالی دندان های شیری و دایمی . دندان های جدید به طور مداوم از 6 ماهگی تا 3 سالگی در می آیند. کودک بین 12-6 سالگی دندان های شیری خود را از دست می دهد و دندان های دایمی جای آنها را می گیرد. به طور متوسط اولین مجموعه دندان ها در مدت کوتاهی بعد از دومین سالروز تولد، کامل می گردد.

علائم دندان در آوردن‌

تولید بیش از حد بزاق ، دندان قروچه و جویدن هر چیزی که بچه بتواند بگیرد. درد (این علامت را نمی توان ثابت کرد ولی احتمالاً ایجاد می گردد). لثه ها ممکن است قرمز و متورم شوند. تحریک پذیری کج خلقی ؛ لجبازی اشکال در به خواب رفتن گریه بیش از حدمعمول دندان در آوردن هرگز نباید علت تب ، استفراغ ، اسهال ، بی اشتهایی طولانی ، درد گوش ، تشنج ، سرفه یا بثور محل پوشک در نظر گرفته شود. اینها علایم یک بیماری هستند.

عواقب دندان در آوردن‌

ناراحتی حاصل از دندان درآوردن را می توان به طور نسبی تسکین داد.

عوامل دندان در آوردن‌

مشکلات مربوط به دندان در آوردن با هیچ یک از عوامل خطرزای شناخته شده ارتباط ندارند.

عوارض دندان در آوردن‌

دندان درآوردن ممکن است به اشتباه به عنوان یک بیماری تب زا تشخیص داده شود.

دارو دندان در آوردن‌

معمولاً برای ناراحتی حاصل از دندان درآوردن ، دارو لازم نیست . ممکن است استامینوفن یا یک کرم یا پماد مالیدنی برروی لثه برای تسکین ناراحتی ، توصیه شود.

علل دندان در آوردن‌

تکامل فیزیولوژیک طبیعی .

فعالیت دندان در آوردن‌

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان دندان در آوردن‌

لثه کودک را با انگشتان خود مالش دهید؛ این امر بسیار آرامبخش است . یک پارچه شستشوی زبر را منجمد کنید و اجازه دهید که کودک آن را بجود. به کودک یک بیسکویت مخصوص دوران دندان درآوردن و یا حلقه پلاستیکی مخصوص دندان درآوردن بدهید (می توانید آن را سرد کنید). یا یک سواب کتان و آب ، دندان های تازه و لثه را تمیز کنید یا این که با پیچیدن یک پارچه شستشوی نرم دور انگشت خود، دندان های کودک و لثه او را تمیز کنید. قبل از مسواک زدن منظم ، صبر کنید تا کودک 3-2 ساله شود. در این سن ، کودکان می خواهند با مسواک زدن از والدین خود تقلید کنند. در 3-2 سالگی مراجعه منظم به دندانپزشک را آغاز کنید. در 5 سالگی به کودک توضیح دهید که افتادن دندان کودک طبیعی است . این امر مانع می شود که کودک در هنگام شروع افتادن دندان هایش نگران گردد.

پیشگیری از دندان در آوردن‌

مشکلات مربوط به دندان در آوردن را نمی توان پیشگیری کرد ولی می توان علایم آن را تسکین داد. زمان دندان در آوردن بسیار متغیر است . البته توالی دندان در آوردن طبیعی در کودکان به شرح زیر است : اولین دندان ها (دندان های پیش تحتانی ) در حدود 6 ماهگی ، در دخترها زودتر از پسرها اولین دندان دایمی در حدود 6 سالگی دندان های آسیای کوچک بین 12-10 سالگی دندان های آسیای بزرگ در حدود 12 سالگی

رژیم غذایی دندان در آوردن‌

رژیم غذایی خاصی ندارد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها