همه چیز درباره  سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

سرطان پوست ، سرطان سلول پایه ای نوعی سرطان پوست درگیرکننده غشای پایه پوست . سرطان سلول پایه ای پوست به بافت های زیرین دست اندازی می کند ولی به ندرت به نواحی دوردست گسترش می یابد. این سرطان معمولاً پوست صورت ، گوش ها، پشت دست ها، شانه ها و بازوها را درگیر ساخته و بیشتر در بزرگسالان بالای 40 سال بروز می کند.

علائم سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

یک ضایعه پوستی کوچک که در عرض 3 هفته بهبود نیافته و دارای خصوصیات زیر است : این ضایعه مسطح و مرواریدمانند است . کناره های آن نیمه شفاف و مدور یا پیچیده است . در کناره های ضایعه ممکن است عروق خونی جدید کوچک منحنی شکل وجود داشته باشد. مرکز زخم مذکور فرو رفته است . اندازه ضایعه بین 6-4 میلی متر متغیر است ، ولی در صورت عدم درمان ممکن است بزرگتر شود. ضایعه مذکور در پوست نواحی در معرض آفتاب که دارای شواهدی از آسیب ناشی از آفتاب هستند، رخ می دهد. رشد این ضایعه آهسته است . سوزش یا خارش ندارد. ممکن است ضایعه به طور متناوب دلمه بسته و التیام یابد.

عواقب سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

با درمان مناسب قابل علاج است . بیش از 13 بیماران در عرض 5 سال دچار یک ضایعه جدید می گردند.

عوامل سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

سن بالای شصت سال تماس زیاد با آفتاب پوست رنگ روشن پیشگیری محدود کردن تماس با آفتاب . محافظت پوست در برابر آفتاب با استفاده از کلاه ، لباس های محافظ و ترکیبات ضدآفتاب با قدرت (SPF) 15 یا بالاتر معاینه ماهیانه پوست توسط خود فرد

عوارض سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

بدون درمان ، سرطان ممکن است بزرگتر شده ، زخمی گردد و بافت های اطراف را تخریب نماید. در کمتر از 1% موارد گسترش سرطان به سایر نواحی بدن رخ می دهد، ولی این ضایعات به هرحال برای جلوگیری از تخریب موضعی باید برداشته شوند.

دارو سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

برای درد خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن یا آسپیرین ممکن است کافی باشد. پماد آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت زخم ممکن است تجویز گردد.

علل سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

آسیب پوستی ناشی از آفتاب که سال ها قبل از بروز این سرطان رخ داده است .

فعالیت سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی آسیب شناسی بافت پس از برداشت ضایعه برای تأیید تشخیص باشد. - انتخاب درمان بسته به ظاهر ضایعه ، وسعت و محل آن متفاوت است . - برداشت ضایعه سرطانی با یکی از روش های زیر انجام می گیرد. روش درمانی با توافق پزشک و بیمار انتخاب می شود: 1- کورتاژ و خشکاندن محل ضایعه با الکتریسیته. پس از بی حسی موضعی ، ضایعه بریده یا تراشیده شده و سپس با حرارت حاصل از جریان برق با فرکانس بالا بافت محل ضایعه تخریب می گردد. 2- برداشت ضایعه با جراحی. پس از بیحسی موضعی ، ضایعه با استفاده از چاقی جراحی برداشته می شود. 3- روش جراحی موه (Moh's sugery). نوع تخصصی برداشت ضایعه با جراحی که برای برداشت سرطان های پرخطر به کار می رود. 4- جراحی با سرما ـ استفاده از نیتروژن مایع جهت منجمد کردن و از بین بردن سلول ها. گاهی از بیحسی موضعی استفاده می شود. 5- لیزردرمانی. در برخی مراکز درمانی برای تخریب ضایعه از لیزر استفاده می شود. 6- اشعه درمانی. در مواردی که موقعیت تومور ایجاد می کند استفاده می شود مثلاً در مورد تومورهای نزدیک لب و پلک . پس از جراحی : - روزی دوبار محل جراحی را با آب اکسیژنه رقیق یا محلول سالین استریل شستشو دهید. - در طی روز بر روی زخم جراحی از پانسمان چسبی استفاده کنید. هنگام شب روی زخم را باز بگذارید. - شستشوی پوست را طبق روال عادی انجام دهید. پس از حمام کردن یا شنا پوست را به آرامی و به طور کامل خشک نمایید.

پیشگیری از سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

در صورت امکان از تماس اجتناب نمائید.

رژیم غذایی سرطان پوست، سرطان سلول پایه‌ای‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها