همه چیز درباره  نشانگان تونل مچ دستی‌

نشانگان تونل مچ دستی‌

نشانگان تونل مچ دستی عبارت است از یک اختلال مربوط به رشته های عصبی دست که باعث درد و بی حسی عمدتاً در شست و 3 انگشت اول دست می شود. در این اختلال ، عصب میانی و یا عصب زند زیریین در محل عبور از مچ دست و نیز رگ های خونی و تاندون های دست دچار مشکل می شوند.

علائم نشانگان تونل مچ دستی‌

گزگز یا بی حسی در قسمتی از دست دردهای تند و تیزی که از مچ دست به سمت بازو تیر می کشند، به خصوص در شب احساس سوزش در انگشتان خشکی صبحگاهی یا گرفتگی عضلات دست ضعف شست افتادن اشیاء از دست به طور مکرر ناتوان بودن از مشت کردن دست براق و خشک شدن پوست دست

عواقب نشانگان تونل مچ دستی‌

گاهی به طور خود به خودی و گاهی با جراحی خوب می شود. در صورتی که عضلات دست تحلیل رفته باشند یا رشته های عصبی دچار تغییراتی شده باشند، معمولاً نیاز به جراحی دارد.

عوامل نشانگان تونل مچ دستی‌

فعالیت نیازمند به کارگیری مرتب دست یا مچ دست آرتریت روماتویید و نقرس دیابت شیرین (مرض قند) کم کاری تیرویید کیست گانگلیونی یائسگی بیمار رینود حاملگی

عوارض نشانگان تونل مچ دستی‌

بی حسی و کرختی دایمی ، و ضعیف شدن شست یا سایر انگشتان دست فلج دایمی بعضی از عضلات دست و انگشتان

دارو نشانگان تونل مچ دستی‌

داروهای ضدالتهاب برای کاهش التهاب تزریق کورتیزون داخل مچ دست برای کاهش التهاب مصرف ویتامین ب 6 (پیریدوکسین ) ممکن است علایم را کاهش دهد؛ تنها در صورتی از این ویتامین استفاده کنید که برای مشکلتان تجویز شده باشد.

علل نشانگان تونل مچ دستی‌

وارد آمدن فشار روی رشته های عصبی در مچ دست به علت متورم یا ملتهب شدن بافت یا تشکیل جوشگاه : التهاب غلاف های تاندونی ، اغلب به دنبال التهاب مفصل شکستگی ساعد رگ به رگ شدن یا در رفتگی مچ دست

فعالیت نشانگان تونل مچ دستی‌

تا حدی که قدرت تان اجازه می دهد، فعالیت خود را حفظ کنید. در صورت انجام جراحی ، دو هفته فرصت دهید تا محل عمل خوب شود. امکان دارد نرمش هایی برای دست توصیه شود.

اصول کلی درمان نشانگان تونل مچ دستی‌

امکان دارد بررسی های تشخیصی شامل موارد زیر باشند: بررسی الکتروفیزیولوژیک رشته های عصبی (با ثبت فعالیت الکتریکی عضلات ) و عکس برداری از دست و مچ دست - در ابتدا معمولاً درمان محافظه کارانه انجام می گیرد. - احساس ناراحتی و درد در دست معمولاً با تکان دادن دست یا آویزان کردن آن بهتر می شود. اگر شب با درد دست از خواب بلند شدید، دست خود را کنار تخت آویزان کنید و آن را مالش یا تکان دهید. - امکان دارد بستن آتل مخصوص توصیه شود. - وقتی پشت رایانه نشسته اید، ارتفاع میز، صفحه کلید، و صندلی را به طور مناسب تنظیم کنید. هنگام کار با رایانه ، به ازای هر ساعت کار، مقداری به خود استراحت دهید. - جراحی با هدف آزاد کردن رشته های عصبی که تحت فشار هستند انجام می گیرد. با جراحی ، علاج در 95% از بیماران به طور کامل برطرف می شود. این عمل جراحی را می توان بدون بستری کردن در بیمارستان انجام داد. محل عمل در عرض دو هفته التیام می یابد.

پیشگیری از نشانگان تونل مچ دستی‌

به هنگام فعالیت مرتب با دست ، حداقل یک بار در هر ساعت به دست خود استراحت بدهید. در صورتی که کار شما احتیاج به استفاده مرتب از دست دارد، از مچ بند استفاده کنید.

رژیم غذایی نشانگان تونل مچ دستی‌

یک رژیم طبیعی و متعادل داشته باشید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها