همه چیز درباره  فلج بِل‌

فلج بِل‌

فلج بِل عبارت است از فلج یا ضعف در یک طرف صورت . این فلج به احترام پزشکی که برای اولین بار آن را کشف و توصیف کرده نام گذاری شده است . شروع آن ممکن است ناگهانی باشد یا اینکه پس از چندین روز اتفاق بیافتد. در اکثریت بیماران ، پیش از بروز آن یک مشکلی وجود داشته است ، مثلاً استرس ، خستگی ، سرماخوردگی ، یا خشکی گردن یا شانه در طرفی که فلج صورت قرار است اتفاق بیافتد. در این فلج ، عصب هفتم جمجمه ای و آن دسته از عضلات صورت که توسط آن عصب دهی می شوند دچار مشکل شده اند.

علائم فلج بِل‌

فلج ناگهانی در یک طرف صورت ، از جمله فلج عضلات پلک درد در پشت گوش در طرف مبتلا از بین رفتن خطوط طبیعی و بی حالت شدن یک طرف صورت هماهنگ نبودن دوطرف صورت به هنگام خنده یا اخم کردن سرازیر شدن آب دهان تغییر در حس چشایی ، و ترشح بزاق یا اشک (گاهی )

عواقب فلج بِل‌

فلج بل آزاردهنده است ، ولی خطرناک نیست . میزان آسیب به عصب تعیین کننده میزان بهبودی است . بهبود تدریجی و مدت زمان آن متغیر است ، گاهی تا چندین ماه فلج خفیف صورت معمولاً در عرض چند ماه کاملاً بهبود می یابد. فلج شدید صورت نیز در 90%-80% موارد کاملاً بهبود می یابد. در مواردی که بهبودی کامل رخ ندهد، گاهی با کمک جراحی می توان ظاهر صورت و کار عضلات آن را بهتر کرد

عوامل فلج بِل‌

قرار گرفتن در معرض سرما

عوارض فلج بِل‌

تحریک و اذیت شدن چشم یا حتی صدمه به چشم ، زیرا چشم به خوبی بسته نمی شود و در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار می گیرد. اگر به نحوی از چشم محافظت به عمل نیاید، امکان دارد روی قرینه زخم ایجاد شود. خرابی دندان و بیماری لثه به علت کاهش ترشح بزاق و مشکل در جویدن مشکلات روانی و از دست دان عزت نفس

دارو فلج بِل‌

قطره چشمی متیل سلولز برای سلامت و حفاظت چشمی که مرتباً در معرض محیط اطراف است . مصرف کوتاه مدت داروهای کورتیزونی معمولاً برای کاهش تورم و التهاب عصب مبتلا مفید است .

علل فلج بِل‌

ناشناخته است . فلج احتمالاً در اثر تورم عصب هفتم به وجود می آید. تورم عصب هفتم نیز ممکن است به علت یک ویروس ، بیماری خود ایمنی ، یا کاهش جریان و فشارخون در عصب هفتم به هنگام عبور آن از میان استخوان گیجگاهی (یکی از استخوان های جمجمه ) باشد.

فعالیت فلج بِل‌

فعالیت های عادی خود را ادامه دهید. استراحت کمکی به بهبود فلج بل نمی کند.

اصول کلی درمان فلج بِل‌

امکان دارد گاهی سی تی اسکن یا ام.آر.آی ، و آزمایشات جهت رد سایر علل وارد آمدن فشار به عصب هفتم (عصب صورتی ) توصیه شوند. - امکان دارد آزمایشات الکتریکی (الکترومیوگرافی ) روی عصب هفتم انجام شوند تا میزان آسیب به عصب مشخص گردد. - اگر درد وجود دارد، ناحیه دردناک را دوبار در روز گرم کنید. یک حوله کوچک را که در آب گرم خیس خورده است را بچلانید و هر بار 15 دقیقه روی ناحیه دردناک بگذارید. در این حالت چشمان خود را بپوشانید یا ببندید. - اگر نمی توانید چشمان خود را خوب بندید، از محافظ چشم از جنس پلاستیک ، شبیه آنچه شناگران به چشم می کنند، استفاده کنید. به این ترتیب ، چشم شما از آلودگی ، گرد و غبار، و خشکی محافظ می شود. این وسیله در مغازه های ورزشی یا عینک فروشی ها در دسترس هستند. - در شب و به هنگام خواب ، از پوشش مخصوص استفاده کنید که باعث بسته شدن پلک می شود. به این ترتیب ، چشم مرطوب باقی می ماند و محافظت می شود. گاهی استفاده از پوشش به هنگام روز هم لازم می شود. - با برگشت تدریجی قدرت عضلات ، صورت را ماساژ و ورزش دهید. عضلات پیشانی ، گونه ، لب ها، و چشمان را با کمک کرم یا روغن ماساژ دهید. عضلات ضعیف را نیز در جلوی آینه ورزش دهید. چشمان خود را باز و بسته کنید، چشمک بزنید، بخندید و دندانهایتان را نشان دهید. ماساژ و ورزش عضلات صورت را چند بار در روز و هر بار به مدت 20-15 دقیقه انجام دهید. - دندان های خود را بیشتر مسواک کنید و لابه لای آنها نخ دندان بکشید تا دهان ، بهداشت بهتری داشته باشد. - جراحی روی عصب صورتی (نادر)

پیشگیری از فلج بِل‌

در حال حاضر نمی توان از آن جلوگیری کرد.

رژیم غذایی فلج بِل‌

اغلب باید رژیم سبکی مدنظر قرار گیرد.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها