همه چیز درباره  خروسک‌

خروسک‌

خروسک عبارت است از عفونت ، التهاب و تورم حنجره (تارهای صوتی ) و بافت های اطراف . این تغییرات موجب سخت شدن تنفس و یک صدای شبیه پارس سگ با هر تنفس یا سرفه می شوند. خروسک بیشتر در افراد زیر 6 سال رخ می دهد.

علائم خروسک‌

خشونت صدا سرفه شبیه پارس سگ و سخت شدن تنفس ، خصوصاً در شب ناراحتی یا درد در قفسه سینه یا گلو تب

عواقب خروسک‌

خروسک ممکن است ترس زیادی را در والدین ایجاد کند، زیرا حملات معمولاً در شب رخ می دهند و تنفس کودک دچار مشکل می شود. اما در اکثر موارد، خروسک جدی نیست و علایم را می توان برطرف کرد. اگر حملات به هنگام روز رخ دهند و تب نیز جزو علایم باشد، بیماری خطرناک تر است .

عوامل خروسک‌

آلرژی ها عفونت های دستگاه تنفس فوقانی سابقه خروسک

عوارض خروسک‌

ذات الریه عفونت گوش ندرتاً بسته شدن راه هوا و مرگ

دارو خروسک‌

اگر خروسک در اثر عفونت باکتریایی ایجاد شده باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. البته اکثر موارد در اثر ویروس ایجاد می شوند، بنابراین آنتی بیوتیک برای آنها فایده ای ندارد. برای کاهش تب ممکن است از استامینوفن استفاده شود.

علل خروسک‌

عفونت ویروسی مسری (ویروس آنفلوانزای نوع آ، سایر ویروس های آنفلوانزا و پاراآنفلوانزا؛ ویروس سن سی شیال تنفسی ؛ سایر ویروس های مثل آدنوویروس ها، رینوویروس ها، آنتروویروس ها، ویروس کوکساکی ، ویروس اکو، رئوویروس ، و ویروس سرخک گاهی عفونت های باکتریایی نیز موجب خروسک می شوند.

فعالیت خروسک‌

به هنگام حمله خروسک ، کودک باید فعالیتش کم شود و استراحت کند.

اصول کلی درمان خروسک‌

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل کشت از گلو، عکسبرداری ساده با اشعه ایکس یا سی تی اسکن ، و لارنگوسکوپی (دیدن حنجره با وسیله مخصوص ) باشند. - در صورتی که بیماری کودک خفیف باشد، می توان از وی در منزل با درمان حمایتی مراقبت به عمل آورد. - در مورد کودکی که دچار مشکل تنفسی شده است امکان دارد بستری کردن و دادن اکسیژن ضروری باشد. کودک معمولاً در عرض 2 روز بهبود می یابد. - آرامش خود را حفظ کنید. اضطراب می تواند مشکل تنفسی کودک را بدتر کند. - استنشاق بخار آب داغ ممکن است تنفس کودک را بهتر کند. کودک را به حمام ببرید و شیر آب داغ را باز کنید. - پیچیدن پتو دور بچه و بردن وی به هوای آزاد گاهی می تواند کمک کننده باشد. - کودک باید در حالت نیمه نشسته قرار گیرد و راحت باشد. کودک را پای تلویزیون یا رادیو بنشانید یا برای وی داستان بخوانید تا حواس کودک از مشکلش پرت و اضطرابش کمتر شود. گریه کردن می تواند علایم را بدتر کند. - از یک دستگاه ایجادکننده رطوبت خنک یا بخور استفاده کنید و آن را تا چندین شب پس از رفع بیماری ، حتی اگر کودک به نظر مشکلی نداشته باشد، در کنار تخت کودک بگذارید. خروسک ساده غالباً عود می کند. دستگاه ایجادکننده رطوبت را به طور روزانه تمیز کنید.

پیشگیری از خروسک‌

راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

رژیم غذایی خروسک‌

خروسک معمولاً اشتها را کم می کند. مرتباً مقادیر کمی از مایعات مثل آب ، چای ، آب میوه یا نوشابه به کودک دهید، اما شیر نباید داده شود. سرفه کردن ممکن است باعث استفراغ شود، بنابریان به هنگام حمله خروسک به کودک غذای جامد ندهید.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها