همه چیز درباره  کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

کم کاری تیرویید عبارت است از کاهش فعالیت غده تیرویید که باعث کاهش تولید هورمون های تیروییدی می شود. غده تیرویید یک غده پروانه ای در جلوی گردن است . تقریباً تمام فرایندهای متابولیک تحت تأثیر هورمون های تیروییدی قرار می گیرند. کم کاری تیرویید در هر دو جنس و در هر سنی رخ می دهد، اما در زنان میانسال شایع تر است .

دکتر جواد رضا باهوش

دکتر جواد رضا باهوش هستم متخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم (اندوکرینولوژی) اگر در رابطه با بیماری کم کاری تیروئیدسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم کم کاری تیروئید

نامحتمل است که تمام علایم زیر در یک فرد وجود داشته باشند، اما اکثر بیماران دارای چندین علامت از علایم زیر هستند: کم شدن تحمل به سرما کم شدن اشتها یبوست درد قفسه سینه موی خشن یا با رشد کند کند، تند، یا نامنظم بودن ضربان قلب افزایش وزن یا برعکس ، لاغری شدید بی حالی یا شل بودن ، یا برعکس ، بی قرار بودن خواب آلودگی یا برعکس ، بی خوابی اختلال روانی ، از جمله افسردگی ، روان پریشی ، یا ضعیف شدن حافظه تجمع مایع در بدن ، خصوصاً در اطراف چشم ها حالت خمودگی در صورت و پایین افتادگی پلک ها خشن شدن پوست کم شدن تحمل به داروها کم شدن میل جنسی و ناباروری اختلالات قاعدگی کم خونی کرختی یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها کلفت یا خشن شدن صدا

عواقب کم کاری تیروئید

معمولاً با دادن هورمون تیرویید و تنظیم دقیق مصرف آن قابل درمان است . هورمون درمانی عبارت است از فراهم آوردن تیروییدی به اندازه کافی برای بدن تا کارایی عملکردهای طبیعی بدن حفظ شود. امکان دارد تا چندین ماه نیاز به ارزیابی پزشکی وجود داشته باشد تا مقدار مناسب هورمون تیروییدی که باید داده شود معلوم شود. در صورتی که درمان قطع شود، بیماری عود می کند.

عوامل کم کاری تیروئید

سن بالای 60 سال چاقی جراحی برای درمان پرکاری تیرویید درمان با اشعه ایکس

عوارض کم کاری تیروئید

اغمای میکسدم ـ که عارضه تهدیدکننده جان بیمار است . افزایش استعداد ابتلا به عفونت ها بروز بحران غده فوق کلیوی در اثر درمان شدید کم کاری تیرویید ناباروری درمان زیاده از حد به مدت طولانی می تواند باعث کاهش تراکم معدنی استخوان شود.

دارو کم کاری تیروئید

هورمون تیرویید تجویز خواهد شد. میزان مصرفی برحسب سن ، وزن ، جنس ، ظرفیت عملکرد تیرویید، سایر داروهای مصرفی و عملکرد روده تعیین می شود.

علل کم کاری تیروئید

گاهی ناشناخته است . شایع ترین علل عبارتند از: بیماری های خودایمنی ، که در طی آنها دستگاه ایمنی بدن عملکرد غیرطبیعی دارد و به غده تیرویید حمله می برد. درمان با ید رادیواکتیو جراحی برای درمان پرکاری تیرویید کمبود ید در رژیم غذایی کاهش فعالیت غده هیپوفیز، که ترشح کننده هورمون محرک تیرویید است . داروهایی مثل لیتیم که از فعالیت تیرویید می کاهند.

فعالیت کم کاری تیروئید

محدودیتی برای آن وجود ندارد. تا حدی که می توانید فعالیت خود را حفظ کنید.

اصول کلی درمان کم کاری تیروئید

آزمایش خون از نظر هورمون های تیروییدی . با آزمایش می توان تشخیص کم کاری تیرویید را مسجل کرد اما نمی توان مشخص کرد که چه میزان هورمون برای درمان لازم است . اهداف درمان عبارتند از تجویز هورمون تیرویید و شناسایی علایم برای پیشگیری از زیاد بودن یا کم بودن مقدار هورمون تیرویید تجویز شده اگر موارد اورژانسی رخ دهد مثل اغمای میکسدم (بسیار به ندرت در هوای گرم رخ می دهد، اما در هوای سرد شایع تر است )، امکان دارد نیاز به بستری شدن وجود داشته باشد.

پیشگیری از کم کاری تیروئید

راه خاصی برای پیشگیری از کم کاری اولیه تیرویید وجود ندارد. پس از جراحی تیرویید یا تخریب تیرویید توسط اشعه درمانی ، تا آخر عمر هورمون تیرویید به صورت قرص باید دریافت شود.

رژیم غذایی کم کاری تیروئید

رژیم خاصی برای کم کاری تیرویید توصیه نمی شود. با خوردن رژیم پرفیبر از بروز یبوست جلوگیری به عمل آورید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها