همه چیز درباره  سقط‌

سقط‌

سقط ختم زودرس بارداری قبل از آنکه جنین توانایی زنده ماندن خارج از رحم را پیدا کرده باشد. این پدیده حدوداً در 30%-20% بارداری های اول رخ می دهد و اغلب خیلی زودتر از آنکه خانم متوجه بارداری خود گردد بروز می کند.

عواقب سقط‌

سقط با درمان یک وضعیت تهدیدکننده حیات نیست . این عارضه توانایی بیمار در موفقیت بارداری آینده تأثیر ندارد. احساس شکست و اندوه در این خانم ها شایع است . احساس گناه نیز ممکن است وجود داشته باشد. در صورت تداوم این احساسات ، حمایت روانی لازم خواهد بود.

دارو سقط‌

در مورد تهدید به سقط : معمولاً دارویی نیاز نیست . از مصرف هرگونه دارو بدون توصیه پزشک خودداری کنید. اکسی توسین برای مهار خونریزی در برخی بیماران مسکن ممکن است تجویز شود. پس از سقط : آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت تجویز می شود. تزریق خون برای موارد خونریزی شدید برای خانم های دارای گروه خونی Rh منفی ممکن است روگام تجویز شود.

فعالیت سقط‌

در مورد تهدید به سقط : تا برطرف شدن علایم در بستر استراحت کنید. تا مشخص شدن سرانجام عارضه از مقاربت خودداری کنید. پس از سقط : تا 48 ساعت فعالیت خود را کاهش داده و استراحت کنید.

پیشگیری از سقط‌

در طی بارداری : ارزیابی های طبی منظم مصرف رژیم غذایی طبیعی و متعادل خودداری از مصرف الکل ، دخانیات یا داروهای تفریحی خودداری از مصرف هرگونه دارو، حتی داروهای بدون نسخه ، بدون توصیه پزشک .

اصول کلی درمان سقط‌

برای تشخیص سونوگرافی و آزمایش های خون لازم است . - در مورد تهدید به سقط ، دستورات پزشک را دنبال کنید. استراحت در بستر اغلب برای پایدار نگه داشتن بارداری کافی خواهد بود. در صورت خونریزی شدید، بستری در بیمارستان و تزریق خون ضروری است . پس از سقط : - مقدار کمی خونریزی مهبلی یا لکه بینی به مدت 10-8 روز قابل انتظار است . به مدت 4-2 هفته از تامپون استفاده نکنید. - قبل از تصمیم به بارداری مجدد باید 2 یا 3 چرخه قاعدگی بگذرد. جراحی (کورتاژ یا تخلیه ) برای خارج کردن بافت های باقی مانده ، یا جنین مرده (گاهی ) - روان درمانی یا مشاوره برای احساس شکست و اندوه والدین

رژیم غذایی سقط‌

در مورد تهدید به سقط : اگر خونریزی و انقباضات رحمی شدید باشد، تنها مصرف مایعات توصیه می شود. پس از سقط : رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم سقط‌

انقباضات رحمی خونریزی مهبلی خفیف تا شدید بسیاری از موارد سقط ، تنها در حد «تهدید به سقط » بوده و در نهایت بارداری تا موعد مقرر ادامه می یابد. علایم در موارد تهدید به سقط ممکن است مشابه سقط واقعی باشد.

عوامل سقط‌

استرس استعمال دخانیات فقر تغذیه بیماری هایی که باعث کاهش مقاومت بدن می گردند. عفونت شدید اخیر سابقه طبی بیماری های غدد نظیر دیابت شیرین یا کم کاری تیرویید.

علل سقط‌

در طی سه ماهه اول بارداری : - جنین غیرطبیعی یا ناقص - اختلالات رحمی که مانع رشد طبیعی تخم بارور شده در رحم می گردند. - استعمال دخانیات در طی سه ماهه دوم بارداری : - اختلالات رحمی که باعث جداشدگی جنین و جفت از رحم می گردند. - استرس های روانی شدید (احتمالاً) در کل دوره بارداری : - مصرف موادی که برای جنین مضر است (کوکائین ، دخانیات ) - عفونت ها، به خصوص عفونت های ویروسی (سرخجه یا آنفلوآنزا) - ضربه یا بیماری های طبی شدید (دیابت شیرین ، پرفشاری خون )

عوارض سقط‌

عفونت رحم با علایم تب ، لرز و درد خونریزی از سایر نواحی بدن سقط ناقص ـ که در آن قسمتی از جفت یا بافت های جنین در رحم باقی مانده است ـ یا فراموش شده که در آن جنین مرده داخل رحم باقی مانده است .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها