همه چیز درباره  پلی آرتریت گرهی‌

پلی آرتریت گرهی‌

پلی آرتریت گرهی (پری آرتریت ؛ آنژئیت نکروزان ) یک اختلال بافت همبند که یکی از چند بیماری مرتبط با بافت کلاژن می باشد. کلاژن یک مولکول پروتئینی است که قسمت عمده همه بافت های همبند را تشکیل می دهد. پلی آرتریت باعث التهاب شریان های کوچک و متوسط شده و از این طریق جریان خون به بافت های مشروب شده توسط عروق خونی مبتلا را کاهش می دهد. این بیماری مسری نیست . سیر بیماری ممکن است حاد بوده و با تب ، کاهش وزن و پیشرفت سریع بیماری بروز کند. اگر سیر بیماری مزمن باشد، بافت های بدن در عرض چندین سال به تدریج تحلیل خواهند رفت . این بیماری در بزرگسالان زیر 50 سال شایع تر بوده و میزان بروز آن در آقایان بیش از خانم ها است .

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر منیره کمالی

دکتر منیره کمالی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری پلی آرتریت گرهی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم پلی آرتریت گرهی‌

علایم این بیماری بسته به عضوی که تحت تأثیر کاهش جریان خون قرار می گیرد، متغییر است ولی شایع ترین علایم عبارتند از: درد سینه (درگیری قلبی ) کوتاهی نفس (در درگیری ریوی ) وجود خون در ادرار (در درگیری کلیوی ) کرختی و گزگز کردن دست ها و پاها (در درگیری اعصاب ).

عواقب پلی آرتریت گرهی‌

این اختلال در حال حاضر غیر قابل علاج محسوب می گردد، ولی علایم آن با درمان قابل تسکین یا کنترل است . با درمان ، بیش از 50% بیماران تا 5 سال یا بیشتر زنده می مانند. بدون درمان تعداد اندکی از بیماران بیش از 5 سال زنده می مانند. تحقیقات علمی درباره علل و درمان این اختلال ادامه داشته و این امید وجود دارد که درمان هایی مؤثر و نهایتاً علاج بخش عرضه شوند.

عوامل پلی آرتریت گرهی‌

سابقه خانوادگی بیماری های کلاژن یا بیش حساسیتی استعمال دخانیات

عوارض پلی آرتریت گرهی‌

نارسایی کلیه ، حمله قلبی و مرگ ، علی رغم درمان

دارو پلی آرتریت گرهی‌

داروهای کورتونی تا فروکش علایم حاد با مقادیر بالا تجویز می شود. پس از این دوره درمانی ، علایم ممکن است با یک برنامه درمانی به صورت تجویز یک روز در میان کورتون کنترل گردد. همچنین داروهایی برای درمان اختلالات اعضای درگیر شده در جریان این بیماری تجویز می شود، مثلاً داروهای قلبی برای درگیری قلبی یا داروهای ضد فشار خون برای فشار خون بالا. داروهای سرکوبگر دستگاه ایمنی به تنهایی یا به همراه استروییدها در صورت ناموفق بودن درمان های دیگر تجویز می شوند. این داروها خطرهای اضافه ای را نیز به همراه دارند نظیر خطر عفونت های باکتریایی منتشر شدید.

علل پلی آرتریت گرهی‌

اگرچه علت واقعی این اختلال مشخص نشده است ، یک اختلال خودایمنی یا بیش حساسیتی محسوب می گردد. در بسیاری بیماران هیچ عامل زمینه سازی یافت نمی شود. شایع ترین عوامل زمینه ساز عبارتند از: عفونت های باکتریایی عفونت های ویروسی ، به ویژه هپاتیت بی مصرف برخی داروها، از قبیل داروهای گروه سولفا، پنی سیلین ، ترکیبات طلا، داروهای ضد تیرویید و داروهای ادرارآور تیازیدی واکسن ها ایدز

فعالیت پلی آرتریت گرهی‌

پس از بهبود علایم فعالیت های طبیعی خود را به تدریج از سر بگیرید.

اصول کلی درمان پلی آرتریت گرهی‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی های آزمایشگاهی خون و کلیه ها، از جمله سرعت رسوب گلبول های قرمز، نمونه برداری قسمت هایی از شریان مبتلا به آنژیوگرافی (بررسی شریان ها و وریدها با تزریق ماده ای درون آنها که با اشعه ایکس قابل مشاهده است ) باشد. درمان با داروهای استروییدی ، انجام می گیرد. بستری در بیمارستان برای درمان وسیع ممکن است ضرورت یابد (در موارد شدید). جراحی برای برداشت قسمت درگیر روده ها ممکن است انجام گیرد.

پیشگیری از پلی آرتریت گرهی‌

پیشگیری خاصی ندارد.

رژیم غذایی پلی آرتریت گرهی‌

در صورت وجود فشار خون بالا رژیم کم نمک توصیه می شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها