همه چیز درباره سرطان پستان‌

سرطان پستان‌

سرطان پستان عبارت است از رشد بدخیم بافت پستان . سرطان پستان امکان دارد به گره های لنفاوی همجوار، ریه ها، پرده جنب (پوشاننده ریه ها)، استخوان (به خصوص جمجمه )، لگن ، و کبد گسترش یابد. سرطان پستان قبل از 30 سالگی نادر است ، و سن حداکثر بروز آن 65-45 سالگی است . میزان بروز سرطان پستان پس از یائسگی افزایش می یابد.

اگر درباره بیماری سرطان پستان‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر مریم یارقلی دکتر مریم یارقلی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر حبیبه رازی دکتر حبیبه رازی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر نیوشا محمد نژاد دکتر نیوشا محمد نژاد متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر مژگان غلامی دکتر مژگان غلامی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر پریسای کیانفر دکتر پریسای کیانفر متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر آمنه عبیری دکتر آمنه عبیری متخصص زنان و زایمان , فلوشیپ طب مادر و جنین ( پریناتولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر فاطمه ابراهیمی . دکتر فاطمه ابراهیمی . متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر لاله صادقی دکتر لاله صادقی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر سعیده یاری   دکتر سعیده یاری متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر مینا رضوان نیا دکتر مینا رضوان نیا متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر مرضیه شیرازی دکتر مرضیه شیرازی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر فاطمه نیک پور دکتر فاطمه نیک پور متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر زهرا مهدی زاده دکتر زهرا مهدی زاده متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر صفورا فرخی پور دکتر صفورا فرخی پور متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر مریم انبارلویی دکتر مریم انبارلویی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر نازنین حاجی زاده دکتر نازنین حاجی زاده متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر عارفه فکور . دکتر عارفه فکور . متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر نازنین نویدی دکتر نازنین نویدی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره
دکتر محبوبه قدیمی دکتر محبوبه قدیمی متخصص زنان و زایمان دریافت مشاوره

عواقب سرطان پستان‌

در صورتی که سرطان پستان زود تشخیص داده و درمان شود، علاج پذیر است . میزان بقای ده ساله بیماران ، به مرحله بالینی بیماری در هنگام تشخیص بستگی دارد.

دارو سرطان پستان‌

برای احساس ناراحتی خفیف هنگام درمان ، می توان از استامینوفن یا آسپیرین استفاده کرد. سایر داروهایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: سایر داروهای ضد درد؛ داروهای ضد سرطان ، مثل فلوئورواوراسیل ، سیکلوفسفامید، متوتروکسات ، کلرامبوسیل ، وین کریستین ، دوکسوروبیسین ، یا ملفالان ؛ هورمون ها (مردانه و زنانه )؛ داروهای کورتیزونی

فعالیت سرطان پستان‌

اگرعمل جراحی انجام شود، فعالیت های عادی خود را تدریجاً از سر گیرید. انجام تمرینات بازتوانی پس از عمل جراحی بستگی دارد به مقدار بافتی که برداشته شده است و نیز وضعیت جسمانی عمومی شما

پیشگیری سرطان پستان‌

معاینه ماهانه پستان از نظر وجود علایم سرطان توسط خود فرد - انجام معاینات توسط پزشک به طور مرتب - انجام یک ماموگرافی روتین به عنوان مقیاس پایه در سن 40-35 سالگی . از آن به بعد باید ماموگرافی تا 49 سالگی هر یک یا دو سال یک بار و پس از 50 سالگی سالانه انجام شود. - رژیم غذایی متعادل و کم چربی داشته باشید. (البته نتایج مطالعات در زمینه ارتباط رژیم پرچربی با سرطان پستان در انسان غیرقطعی هستند). - اگر باردار هستید، بهتر است به نوزادی که قرار است متولد شود از پستان خود شیر دهید. در خانم هایی که از پستان خود به نوزادشان شیر می دهند میزان بروز سرطان پستان کمتر است . - گاهی ممکن است دارویی به نام تاموکسیفن برای خانم هایی که خطر سرطان پستان در آنها بالا است تجویز می شود.

اصول کلی سرطان پستان‌

آزمایشات تشخیصی عبارتند از: معاینه بالینی ، نمونه برداری ، و ماموگرافی . پس از تشخیص ، سایر بررسی ها مثل سونوگرافی ، اسکن استخوان ، عکس برداری از قفسه سینه ، و اسکن کبد انجام خواهند گرفت . - تصمیم گیری برای درمان خیلی پیچیده و اغلب گیج کننده است . اطمینان حاصل کنید که تمام انتخاب ها برای شما توضیح داده شده باشد و شما خطرات و مزایای هر کدام از روش های درمانی را کاملاً فهمیده باشید. این خیلی مهم است که آگاهی شما در این زمینه بالا باشد، زیرا در واقع شما عضوی از تیم درمان هستید. - عمل جراحی برای برداشتن تکه ای از پستان ، یا کل پستان ، گره های لنفاوی ، مجاری لنفاوی ، و عضلات زیر پستان (گاهی ) - اشعه درمانی (گاهی ) - هورمون درمانی یا شیمی درمانی (گاهی )

رژیم سرطان پستان‌

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود. تغذیه مناسبی داشته باشید.

علائم سرطان پستان‌

در مراحل اولیه علایمی وجود ندارند، اما با کمک ماموگرافی (عکسبرداری از پستان) می توان سرطان را در این مرحله بدون علامت تشخیص داد. تورم یا وجود یک توده در پستان احساس مبهمی از ناراحتی در پستان ، بدون وجود درد واقعی به داخل کشیده شدن نوک پستان به هم خوردن شکل و انحناهای طبیعی پستان به وجود آمدن فرورفتگی در سطح پستان بزرگ شدن گره های لنفاوی زیر بغل (در مراحل انتهایی ) خون آلود بودن ترشحات پستان (به ندرت )

عوامل سرطان پستان‌

در یک خانم بالای 50 سال خطر بیشتر است . در خانم هایی که بچه دار نشده اند یا اینکه در سال های آخر دوران باروری بچه دار شده اند. سابقه خانوادگی سرطان پستان (به خصوص مادر یا خواهر) سابقه وجود تومورهای خوش خیم پستان (بیماری فیبروکیستیک پستان ) زود آغاز شدن قاعدگی در نوجوانی ؛ دیر شروع شدن یائسگی ؛ وقوع اولین بارداری پس از 30 سالگی سابقه سرطان پستان در یک پستان سابقه قرار گرفتن در معرض اشعه در بیمارانی که سرطان آندومتر رحم یا سرطان تخمدان دارند. در مورد خطر احتمالی سرطان پستان ناشی از هورمون درمانی جایگزین ، مطالعات نتایج ضد و نقیضی را ارایه داده اند و اتفاق نظر واقعی در این زمینه وجود ندارد.

علل سرطان پستان‌

ناشناخته است .

عوارض سرطان پستان‌

گسترش به اعضای حیاتی بدن در صورتی که درمان زود انجام نشود. عوارض جانبی داروهای ضد سرطان و اشعه درمانی عوارض پس از عمل جراحی (عفونت زخم ، محدود شدن حرکات شانه )