همه چیز درباره  دیابت حاملگی‌

دیابت حاملگی‌

دیابت حاملگی عبارت است از دیابتی که تنها در خانم های حامله به وجود می آید. دیابت حاملگی در 3-2% تمام حاملگی ها دیده می شود. احتمال بروز آن در بعضی از قومیت ها بیشتر است .

علائم دیابت حاملگی‌

معمولاً علامت واضحی وجود ندارد. امکان دارد در معاینات دوران حاملگی معلوم شود که جنین بزرگتر از حد طبیعی است . تشخیص بر مبنای آزمایش قند خون بین هفته های 48-24 حاملگی در خانم هایی که قبلاً سابقه دیابت نداشته اند صورت می گیرد. در صورتی که سابقه دیابت حاملگی در حاملگی های قبلی وجود داشته باشد، انجام آزمایش قند خون در زمانی زودتر توصیه می شود.

عواقب دیابت حاملگی‌

کلید درمان موفقیت آمیز و تضمین سلامت نوزاد در دست خود مادر است . مادر باید انگیزه کافی و توانایی و اراده تغییر شیوه زندگی خود را داشته باشد. در بعضی از خانم های حامله ، تنها رعایت رژیم غذایی کافی است ، اما در بعضی دیگر، ممکن است برای درمان نیاز به انسولین وجود داشته باشد. معمولاً اجازه داده می شود زایمان خود به خود شروع شود و به طور طبیعی انجام گیرد. اما اگر جنین آنقدر بزرگ باشد که امکان به دنیا آمدن از راه طبیعی وجود نداشته باشد، سزارین انجام خواهد گرفت . دیابت حاملگی معمولاً با تولد نوزاد برطرف می شود.

عوامل دیابت حاملگی‌

چاقی (خصوصاً زنانی که چاقی شکمی دارند شبیه سیب ). افزایش قابل توجه وزن سابقه خانوادگی دیابت سابقه تولد نوزادی که بزرگتر از حد طبیعی برای سنش بوده است . سن مادر بالای 25 سال سابقه حاملگی یا بیشتر سابقه مرگ بدون توجیه جنین یا مرده زایی سابقه دیابت حاملگی در حاملگی های قبلی

عوارض دیابت حاملگی‌

وجود مقادیر زیاد و بیش از اندازه مایع در کیسه آب رحم زایمان زودرس امکان دارد در زنان حامله ای که قند خونشان را خوب کنترل نکرده اند نیاز به القای زایمان وجود داشته باشد. مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی ) ندرتاً سقط ناهنجاری های مادرزادی (ندرتاً رخ می دهند مگر این که دیابت از قبل از حاملگی وجود داشته باشد (در قلب یا ریه نوزاد). نوزاد ممکن است بزرگتر از حد طبیعی باشد. اگر مادر قند خون خود را خوب کنترل نکند، احتمال بروز اختلالات متابولیک در نوزاد بیشتر خواهد بود (پایین افتادن قندخون ، پایین افتادن کلسیم خون ). احتمال بروز دیابت در غیر از زمان حاملگی در آینده برای مادر بیشتر می شود.

دارو دیابت حاملگی‌

اگر قندخون با رژیم غذایی و ورزش در محدود طبیعی قرار گیرد، نیازی به دارو نیست . امکان دارد برای بعضی از خانم هایی که نتوانند با رژیم غذایی و ورزش قند خون خود را کنترل کنند انسولین تجویز شود.

علل دیابت حاملگی‌

به هنگام حاملگی ، امکان دارد بدن نتواند انسولین کافی برای نگاه داشتن قند خون در حد طبیعی ، تولید کند.

فعالیت دیابت حاملگی‌

معمولاً برنامه ای متعادل شامل ورزش و نرمش هایی که به بدن فشار وارد نمی آورند توصیه می شود. وزش ، حتی برای مدتی کوتاه ، می تواند اثرات مثبت فراوانی داشته باشد. برنامه ورزشی خود را به دقت پیگیری کنید.

اصول کلی درمان دیابت حاملگی‌

درمان مشتمل است بر تغییر در رژیم غذایی و ورزش در حد متوسط . برای انجام تغییرات لازم از اعضای خانواده خود کمک بگیرید. طریقه پایش قندخون در منزل را یاد بگیرید. در ابتدا، اندازه گیری قند خون باید تا 6 بار در روز انجام شود. وقتی سطح قندخون به حد مطلوب رسید و تغییر رژیم غذایی با موفقیت انجام گرفت ، با نظر پزشک می توان دفعات اندازه گیری قندخون را کم کرد.

پیشگیری از دیابت حاملگی‌

با این که راه اختصاصی برای پیشگیری وجود ندارد، اما با رعایت برخی نکات می توان خطر را برای مادر یا جنین کمتر کرد: کم کردن وزن قبل از حاملگی در صورتی که اضافه وزن وجود داشته باشد، و نیز ارزیابی پیش از حاملگی زنانی که در مرز دیابت قرار دارند یا سابقه دیابت حاملگی داشته اند.

رژیم غذایی دیابت حاملگی‌

تغییر در رژیم غذایی جنبه مهمی از درمان به شمار می رود و دستورات غذایی خاصی داده خواهد شد. رعایت رژیم غذایی توصیه شده باعث کاهش خطرات برای مادر و جنین می شود. این تغییرات غذایی عبارتند از: افزایش فیبر غذایی ، محدود کردن چربی غذایی ، حذف شیرینی های سنگین از رژیم غذایی ، و پایش میزان کالری دریافتی برای جلوگیری از افزایش وزن بیش از اندازه . مشورت با متخصص تغذیه غالباً توصیه می شود. وی می تواند آموزش لازم را به شما بدهد، به سؤالات تغذیه ای شما پاسخ بگوید، و مشوق دایمی شما در رعایت رژیم غذایی باشد.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها