همه چیز درباره بیماری اسگود ـ شلاتر

بیماری اسگود ـ شلاتر

بیماری اسگود ـ شلاتر یک حالت موقت در ناحیه زانو که با تورم ، احساس درد و لمس و درد مشخص می شود. در این بیماری دکمه استخوان تیبیا (یک برآمدگی برروی استخوان تیبیا درست در زیر کلاهک زانو) درگیر می شود. عضله بزرگ جلوی ران که یک سر آن در بالا متصل به استخوان ران است در پایین زانو به این برآمدگی استخوان تیبیا متصل شده و از این طریق دو استخوان ران و تیبیا را به یکدیگر مرتبط می سازد. این بیماری اغلب هر دو زانو را مبتلا ساخته و در نوجوانان از هر دو جنس بروز می کند. این اختلال پس از 16 سالگی ناشایع است .

اگر درباره بیماری بیماری اسگود ـ شلاتر سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر محمدابراهیم قاسم پور دکتر محمدابراهیم قاسم پور متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره
دکتر محمدرضا شاکری دکتر محمدرضا شاکری متخصص ارتوپدی , فوق تخصص جراحی ستون فقرات دریافت مشاوره
دکتر پویا نوذرنژاد دکتر پویا نوذرنژاد متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره
دکتر فرهاد بیژن زاده دکتر فرهاد بیژن زاده متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره
دکتر بهنام نصیری دکتر بهنام نصیری متخصص ارتوپدی دریافت مشاوره

عواقب بیماری اسگود ـ شلاتر

معمولاً تا دو سال پس از کامل شدن رشد اسکلتی برطرف می شود.

دارو بیماری اسگود ـ شلاتر

برای ناراحتی خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر آسپیرین احتمالاً کافی است . در صورت عدم موفقیت سایر درمان ها ممکن است از تزریق کورتون استفاده شود. تزریق کورتون ممکن است باعث ضعیف شدن تاندون ها گردد، بنابراین تحمل کردن بیماری تا زمان التیام آن بهتر از استفاده از تزریق کورتون است .

فعالیت بیماری اسگود ـ شلاتر

استراحت دادن به اندام مبتلا مهمترین درمان است . ممکن است لازم باشد از چوب زیربغل ، گچ یا آتل و یا یک زانوبند کشی برای جلوگیری از خم شدن کامل زانو استفاده شود. کودک باید در طی زمان از شرکت در فعالیت های ورزشی خودداری کند. این حالت موقت بوده و پس از فروکش التهاب کودک می تواند فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرد، ولی اغلب دوره درمانی لازم 12-2 ماه است . از فعالیت های جهشی و فعالیت هایی که باعث بروز درد در زانو می شوند خودداری کنید.

پیشگیری بیماری اسگود ـ شلاتر

کاهش وزن در کودکی که دچار اضافه وزن است . تشویق کودک به فعالیت در حد متوسط و خودداری از ورزش های شدید

اصول کلی بیماری اسگود ـ شلاتر

برای تشخیص معمولاً از رادیوگرافی زانو و گاهی اسکن استخوان استفاده می شود. - برای تخفیف درد، گرم کردن محل درد با کمپرس گرم ، بالشتک های گرم کننده ، استفاده از جریان آن گردابی گرم ، لامپ های گرمایی ، دیاترمی یا امواج ماوراء صورت کمک کننده است . - درمان ابتدایی عبارتست از به کار بردن کیسه یخ برروی محل عارضه ، داروها (در صورت نیاز) و کاهش تحرک ورزشی - به کاربردن کیسه یخ برروی محل عارضه ممکن است مفید باشد. - استفاده از یک بالشتک نرم برروی زانو توصیه می شود. - گاهی ممکن است لازم باشد پای بسته به مدت 8-6 هفته بی حرکت گردد (با کمک زانوبند کشی ، گچ گیری یا آتل گیری ) - جراحی در صورت عدم موفقیت اقدامات حمایتی فوق به ندرت ممکن است لازم گردد. - حمایت روحی روانی از بیماران با اطمینان دادن در این مورد که بیماری با گذشت زمان برطرف می گردد مهم است .

رژیم بیماری اسگود ـ شلاتر

رژیم خاصی نیاز نیست ، مگر در مورد کودکان دارای اضافه وزن

علائم بیماری اسگود ـ شلاتر

یک برآمدگی مختصر متورم ، گرم و دردناک در زیر زانو درد با فعالیت ، به خصوص هنگام باز کردن زانو در برابر یک مقاومت مثلاً بالا رفتن از پله ، پریدن یا بلندکردن وزنه

عوامل بیماری اسگود ـ شلاتر

انجام پرحرارت فعالیت های عادی نظیر دویدن ، جهیدن یا به حالت هروله دویدن اضافه وزن پسران در سنین 18-11 سال رشد اسکلتی

علل بیماری اسگود ـ شلاتر

احتمالاً ناشی از کشش یا آسیب دکمه تیبیا (که در طی نوجوانی هنوز در حال رشد است ) می باشد که باعث التهاب می شود. کشش یا آسیب مکرر با رشد این ناحیه تداخل کرده و باعث التهاب می گردد.

عوارض بیماری اسگود ـ شلاتر

عفونت استخوان عود این عارضه در بزرگسالی باقی ماندن تورم در زیر کلاهک زانو