همه چیز درباره ضربه و آسیب سر

ضربه و آسیب سر

آسیب به سر عبارت است از ضربه به سر، همراه با یا بدون از دست دادن هوشیاری یا سایر علایم قابل مشاهده . بسته به ماهیت ضربه ، زخم های سر ممکن است باز یا بسته باشند.

عواقب ضربه و آسیب سر

با شناسایی زودهنگام علایم خطر و درمان معمولاً قابل معالجه است . عوارض ضربه به سر ممکن است جان بیمار را به خطر اندازند یا باعث معلولیت دایمی شوند.

دارو ضربه و آسیب سر

تا زمانی که تشخیص قطعی نشده باشد نباید هیچ گونه دارویی به فرد، از قبیل استامینوفن یا آسپیرین داد.

فعالیت ضربه و آسیب سر

بیمار باید تا زمانی که خطر رفع نشده باشد در رختخواب به استراحت بپردازد.

پیشگیری ضربه و آسیب سر

قبل از رانندگی از داروهای روان گردان استفاده نکنید. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید. به هنگام دوچرخه سواری یا حرکت با موتور سیکلت از کلاه ایمنی استفاده کنید. همیشه به هنگام سوارشدن در خودرو از کمربند ایمنی استفاده نمایید. شیرخواران و کودکان کم سن و سال را نیز در صندلی های عقب قرار داده ، با کمربند ایمنی مخصوص از آنها مراقبت نمایید.

اصول کلی ضربه و آسیب سر

بستری کردن برای زیر نظر گرفتن بیمار، در صورتی که علایم شدید باشند. اقدامات تشخیصی عبارتند از: آزمایش خون و مایع نخاع ، عکسبرداری ساده از جمجمه و گردن با اشعه ایکس ، و سی تی اسکن از سر. تعیین گستردگی آسیب تنها با معاینه و مشاهده دقیق امکان پذیر است . امکان دارد پس از معاینه و بررسی فرد توسط پزشک ، وی به خانه فرستاده شود، اما باید یک فرد قابل اطمینان در کنار او بماند و مراقب بروز علایم جدی باشد. بیست و چهار ساعت اول پس از ضربه از نظر بروز علایم و عوارض جدی بسیار مهم است ، اگرچه این گونه علایم و عوارض ممکن است دیرتر (تا 6 ماه پس از آسیب ) نیز ظاهر شوند. اگر شما مراقبت از فرد را به عهده دارید، او را تا 24 ساعت هر 2 ساعت یا طبق آنچه توصیه شده است بیدار کنید. اگر فرد بیدار نشد، فوراً پزشک را خبر کنید. در صورت بروز علایم زیر نیز پزشک را در جریان بگذارید: ـ استفراغ ـ ناتوانی از حرکت دادن دست یا پا در یک طرف به خوبی طرف دیگر ـ سفتی گردن ـ هم اندازه یا هم شکل نبودن مردمک ها ـ تشنج ـ بی قراری قابل توجه ـ سردرد شدید که تا بیش از 4 ساعت پس از آسیب ادامه یابد. ـ گیجی یا عدم آگاهی نسبت به زمان ، محیط اطراف ، یا افراد

رژیم ضربه و آسیب سر

رژیم غذایی فقط شامل مایعات تا زمانی که خطر رفع شود.

علائم ضربه و آسیب سر

به گستردگی صدمه بستگی دارند. توجه داشته باشید که بودن یا نبودن تورم در محل وارد آمدن ضربه ربطی به جدی بودن آسیب ندارد. علایم شامل هر کدام یا تمام موارد زیر هستند: خواب آلودگی یا گیجی استفراغ یا تهوع تاری دید منگی اشکال در صحبت کردن ضعف عضلانی هم اندازه نبودن مردمک ها از دست هوشیاری به طور موقتی یا برای مدت طولانی فراموشی تحریک پذیری سردرد خونریزی از پوست سر در صورتی که زخم شده باشد.

عوامل ضربه و آسیب سر

مصرف الکل ورزش های خطرناک ، مثل بوکس اختلالات صرعی و تشنجی سوار شدن بر دوچرخه و موتور سیکلت بدون کلاه ایمنی

علل ضربه و آسیب سر

وارد آمدن ضربه به سر. بدترین آسیب ها معمولاً در اثر تصادفات رخ می دهند.

عوارض ضربه و آسیب سر

خونریزی در داخل جمجمه و خارج از مغز (خونریزی و هماتوم زیرسخت شامه ) خونریزی به داخل مغز