همه چیز درباره  کورک‌

کورک‌

کورک عبارت است از یک عفونت باکتریایی دردناک و عمقی پیاز مو. کورک اصولاً شایع و تا حدی مسری است . امکان دارد در هر نقطه ای از پوست ظاهر شود، اما اغلب بر روی گردن ، صورت ، باسن و پستان ها پدید می آید. کفگیرک عبارت است از تجمع تعدادی کورک که در اثر گسترش عفونت از راه مجراهای کوچک زیر پوست رخ می دهد.

علائم کورک‌

یک جوش بزرگ و برجسته گنبدی شکل که دردناک ، حساس به لمس ، و قرمز است و روی سطح آن چرک وجود دارد. امکان دارد کورک به طور ناگهانی ظاهر شود و در عرض 24 ساعت برسد. کورک معمولاً بین 5/1-1 تا 3 سانتیمتر قطر دارد؛ گاهی ممکن است بزرگتر هم باشد. تب (نادر است ) تورم نزدیک ترین گره های لنفاوی

عواقب کورک‌

بدون درمان ، کورک درعرض 20-10 روز بهبود می یابد. با درمان ، قاعدتاً کورک درمدت زمان کمتری خوب می شود، شدت علایم کمتر است ، و احتمال بروز کورک های جدیدتر نیز کمتر می شود. توجه داشته باشید چرکی که به هنگام باز شدن خود به خودی کورک به بیرون می ریزد امکان دارد پوست همجوار را آلوده سازد و باعث پدید آمدن کورک های جدید شود.

عوامل کورک‌

تغذیه نامناسب وجود یک بیماری که مقاومت بدن را کاهش داده باشد. دیابت شیرین (مرض قند) مصرف داروهای سرکوبگر ایمنی

عوارض کورک‌

امکان دارد عفونت وارد خون شود و به سایر نقاط بدن گسترش یابد. به وجود آمدن جوشگاه در ناحیه عود کورک خانواده نیز شاید نیاز به درمان داشته باشند.

دارو کورک‌

اگر عفونت شدید باشد، امکان دارد آنتی بیوتیک تجویز شود. کرم ها یا پمادهای آنتی بیوتیکی مؤثر نیستند.

علل کورک‌

عفونتی که از پیاز مو آغاز می شود و به لایه های عمقی تر پوست گسترش می یابد. این عفونت معمولاً ناشی از باکتری استافیلوکک است .

فعالیت کورک‌

فعالیت خود را تا بهبود کورک کاهش دهید. سعی کنید تعریق کمتری داشته باشید و تا زمانی که ضایعات وجود دارند از ورزش های تماسی (مثل کشتی ) خودداری کنید.

اصول کلی درمان کورک‌

تشخیص معمولاً با پدیدار شدن تورم قرمز و ملتهب آشکار است . البته امکان دارد از مواد موجود در کورک نمونه گرفته شده و در آزمایشگاه بررسی شود. هیچگاه کورک را نترکانید زیرا ممکن است باعث گسترش باکتری ها شود. با دوش گرفتن به جای خوابیدن در وان پر از آب می توان احتمال گسترش عفونت را کاهش داد. درد را با کمک یک پارچه یا حوله آب گرم تخفیف دهید. این کار را 4-3 بار در روز هر بار 20 دقیقه انجام دهید. پس از تماس با کورک ، دستان خود را به دقت بشویید. برای پیشگیری از گسترش کورک ، حوله تمیز را فقط یک بار مورد استفاده قرار دهید، یا اینکه از حوله کاغذی یک بار مصرف استفاده کنید و آن را دور بریزید. پزشک ممکن است یک شکاف ایجاد کند و کورک را تخلیه کند.

پیشگیری از کورک‌

پوست خود را تمیز نگاه دارید. اگر فردی در خانواده تان کورک دارد، به هیچ عنوان از حوله یا لباس مشترک استفاده نکنید. اگر دچار یک بیماری مزمن (مثل دیابت ) هستید، دستورات درمانی مربوطه را دقیقاً رعایت نمایید.

رژیم غذایی کورک‌

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها