همه چیز درباره  سرخجه‌

سرخجه‌

سرخجه یک بیماری ویروسی خفیف مسری است . سرخجه می تواند باعث ایجاد ناهنجاری های مادرزادی وخیم در جنین های خانم های بارداری گردد که در 4-3 ماه اول بارداری مبتلا به آن شده اند. این بیماری در همه سنین دیده می شود ولی در کودکان شایعتر است . واکسیناسیون علیه این بیماری باعث شده است تا تعداد موارد آن به طور قابل توجهی کاهش یابد.

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخجه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخجه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخجه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخجه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخجه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخجه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخجه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخجه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم سرخجه‌

تب درد و خشکی عضلانی ، به خصوص در گردن خستگ سردرد بثورات قرمز بر روی سر و صورت و بدن پس از 2 یا 3 روز از شروع بیماری . این بثورات 1 یا 2 روز به طول می انجامد. بزرگی غدد لنفاوی به خصوص در پشت گوش و در پشت و دو طرف گردن درد مفاصل (بزرگسالان )

عواقب سرخجه‌

بیماری در کودکان در عرض یک هفته (مدت طولانی تر در بزرگسالان ) به طور خودبه خود بهبود می یابد. علایم بیماری معمولاً خفیف است .

عوامل سرخجه‌

آب و هوای بهاری که در آن همه گیری های بیماری های ویروسی شایع است . واکسیناسیون ناقص زندگی در شرایط پرجمعیت مدارس یا مهدکودک ها ضعف دستگاه ایمنی ناشی از بیماری ها یا دارو

عوارض سرخجه‌

سقط جنین یا ناهنجاری در جنین انسفالیت ترومبوسیتوپنی آگرانولوسیتوز

دارو سرخجه‌

برای ناراحتی خفیف ممکن است مصرف داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن کافی باشد. در افراد زیر 18 سال نباید از آسپیرین استفاده شود. در تحقیقات ارتباطی بین مصرف آسپیرین در کودکان در طی بیماری های ویروسی و بروز نشانگان رای (نوعی انسفالیت ) شناخته شده است .

علل سرخجه‌

این ویروس از طریق تماس فرد به فرد منتقل می گردد. دوره مسری بودن بیماری از یک هفته قبل از بروز بثورات تا یک هفته پس از محو شدن آنهاست .

فعالیت سرخجه‌

با برطرف شدن تب میزان استراحت خود را افزایش دهید. سپس تا روز بعد از برطرف شدن بثورات پوستی فعالیت های خود را محدود کنید. تا یک هفته پس از ناپدید شدن بثورات از تماس با دیگران خودداری کنید.

اصول کلی درمان سرخجه‌

در مورد سرخجه به طور عادی نیازی به انجام آزمایش های تشخیصی نیست . با این حال وجود ویروس را می توان با کشت گلو، کشت خون ، کشت ادرار یا کشت مایع مغزی ـ نخاعی اثبات کرد. معمولاً درمان خاصی برای این بیماری نیاز نیست . استراحت بیشتر از روزهای عادی (در صورت نیاز) و افزایش مصرف مایعات توصیه می شود. خانم های بارداری که در مواجهه با بیماری بوده اند (شامل تماس با فرد مبتلا تا یک هفته قبل ، در حین ، یا یک هفته پس از بروز بیماری ) باید بلافاصله با پزشک مسؤول مراقبت های پیش زایمانی در این باره مشورت نمایند.

پیشگیری از سرخجه‌

کودکان باید علیه سرخجه واکسینه شوند. این واکسیناسیون حدوداً در 15-12 ماهگی انجام شده و دوز یادآور آن در سنین 6-5 سالگی یا 15-11 سالگی تزریق می شود. - خانم های غیرباردار در سنین تولید مثل باید علیه این بیماری واکسینه شوند مگر این که قبلاً به آن مبتلا شده یا واکسن آن را دریافت کرده باشند. تا 3 ماه پس از انجام این واکسیناسیون باید از بارداری جلوگیری شود (اگر شما نمی دانید که قبلاً به سرخجه مبتلا شده اید یا خیر پزشک شما یا مرکز بهداشت محلی با درخواست یک آزمایش خون این مطلب را مشخص می کند). - در افرادی که در تماس با بیمار مبتلا به سرخجه بوده اند (به خصوص در خانم های باردار) اگر قبلاً مبتلا به آن نشده یا واکسن آن را دریافت نکرده باشند، گاماگلوبولین (پادتن ) باید تزریق شود. اگر گاماگلوبولین بدون تأخیر پس از تماس با بیمار مبتلا تزریق شود، ممکن است از بروز بیماری در فرد، پیشگیری کرده یا شدت آن را کاهش دهد. - چنانچه فرد در اثر شرایطی مانند وجود سرطان ، مصرف فعلی کورتون یا داروهای ضد سرطان ، اشعه درمانی یا یک بیماری تبدار، دچار ضعف دستگاه ایمنی باشد نباید واکسیناسیون انجام شود.

رژیم غذایی سرخجه‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها